Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Kolektory słoneczne

Legionella w instalacji solarnej

Bakterie Legionella

Są to bakterie powszechnie występujące w słodkiej wodzie: w rzekach, jeziorach oraz w wilgotnej ziemi. Żyją w wodzie o temperaturze: od 20ᵒC do 45ᵒC. Najszybciej rozmnażają się w wodzie o temperaturze powyżej 30ᵒC, a giną jeśli woda ma temperaturę powyżej 60ᵒC.
Jeśli przy myciu zębów lub podczas kąpieli połkniemy wodę zawierającą bakterie Legionella, to nie wyrządzą nam szkody. Gorzej będzie, jeśli woda z bakteriami dostanie się do naszego układu oddechowego – np. woda w postaci aerozolu (drobne kropelki).
Aerozol tworzy się z kropelek wody zawierającej te bakterie, np. po puszczeniu wody z prysznica czy kranu, spłukiwaniu toalety, itp.

Choroba legionistów

Bakterie Legionella powodują tzw. chorobę legionistów. Jest ona rodzajem zapalenia płuc, które zabija 5-15% osób zakażonych. Choroba rozwija się w ciągu 5-6-ciu dni po infekcji, a czasami dłużej. Zazwyczaj rozpoczyna się od gorączki, dreszczy, bólu głowy i mięśni. Po tym następują trudności w oddychaniu i suchy kaszel, które następnie przechodzą w ciężkie zapalenie płuc. Mogą pojawić się również: biegunka (u ok. 25-50% zarażonych pacjentów) oraz majaczenie (ok. 50% zarażonych).

Więcej o bakteriach Legionella można przeczytać np. na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bytomiu: http://psse.bytom.pl/bezpieczenstwo-wody/legionella/

Serwis poświęcony Legionelli: https://legionella.pl/

Domowa instalacja solarna

W domowych instalacjach ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) z kolektorami słonecznymi, najczęściej stosuje się jeden zbiornik o pojemność 250 lub 300 litrów. Zbiornik wyposażony jest w dwa wymienniki ciepła – dwie wężownice grzewcze. Do górnej wężownicy podłącza się główne źródło ciepła do ogrzewania c.w.u., np. kocioł gazowy, olejowy czy na paliwo stałe. Ogrzewa on wodę w ok. połowie pojemności zbiornika, np. 100, 150 litrów. Natomiast, do dolnej wężownicy podłącza się instalację kolektorów słonecznych, które ogrzewają wodę w całej pojemności zbiornika, tj. 250 czy 300 litrów.

 

Ogrzewanie c.w.u. przez kocioł – kolektory nie pracują;
przykładowe temperatury c.w.u. w górnej i dolnej części zbiornika.

Ogrzewanie c.w.u. przez kolektory – kocioł nie załącza się;
przykładowe temperatury c.w.u..

 

 

Dezynfekcja termiczna

Dla ochrony przed bakteriami Legionella stosuje się tzw. dezynfekcję termiczną. Polega na tym, że okresowo ogrzewa się wodę w całej objętości zbiornika c.w.u. do temperatury 60-70ᵒC. Uruchamia się przy tym pompa cyrkulacyjna, tak żeby zdezynfekować wodę znajdującą się również w rurach z ciepłą wodą. Dezynfekcję termiczną powinno się przeprowadzić zwłaszcza po dłuższej nieobecności domowników, np. po powrocie z kilkutygodniowego urlopu.

Tradycyjne i często stosowane rozwiązania nie zapewniają wygrzewu antybakteryjnego całej objętości zbiornika c.w.u., ponieważ kocioł ogrzewa wodę tylko w górnej części zbiornika np. do ponad 50ᵒC. Nie obejmuje zasięgiem jego dolnej części, w której woda może mieć temperaturę np. 20ᵒC. Pomóc może cyrkulacja wody użytkowej, jeśli oczywiście zostanie właściwie rozwiązana.

Uproszczony schemat rozwiązania cyrkulacji – rozwiązanie najczęściej stosowane i optymalne rozwiązanie:

 

Standardowe rozwiązanie, które nie zapewnia dezynfekcji termicznej c.w.u. w całej objętości zbiornika.
Kocioł ogrzewa wodę tylko w górnej części zbiornika i w rurach instalacji ciepłej wody za pomocą pompy cyrkulacyjnej.

Zastosowanie dodatkowej pompy cyrkulacyjnej, która kieruje gorącą wodę na sam dół zbiornika.
Ogrzewanie wody użytkowej w całej objętości zbiornika i w rurach instalacji – pełna dezynfekcja termiczna c.w.u.

 

Pełną dezynfekcję termiczną zapewnia ogrzanie wody w całej objętości zbiornika. Żeby to uzyskać wystarczy zastosować dodatkową pompę lub zawór przełączający, który będzie kierował wodę do dolnej części zbiornika. W ten sposób, kocioł ogrzeje do odpowiedniej temperatury cała wodę w zbiorniku i zapewni odpowiednią ochronę przed Legionellą.

Popularne