Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Kotły

Komin na zewnątrz domu?

Czasami, w nowobudowanych domach kominy „przyklejone” są do ściany na zewnątrz domu. W taki sposób można wybudować nowy komin przy modernizacji ogrzewania domu, np. montując dodatkowo kocioł na pelet. W każdym przypadku warto zwrócić na właściwe ocieplenie komina.

Brak izolacji cieplnej przewodu kominowego powoduje, że spaliny są zbyt szybko schładzane, maleje ciąg kominowy, a ze spalin wykrapla się woda. Warto pamiętać, że najlepszym miejscem na poprowadzenie komina jest ściana wewnętrzna budynku. Jest to najprostszy sposób zapobiegania nadmiernemu i szybkiemu wychłodzeniu spalin. Ale jeśli komin znajduje się w ścianie zewnętrznej domu, lub jest prowadzony wzdłuż ściany na zewnątrz budynku – musi zostać ocieplony.

Komin odpowiednio ocieplony

Ściana zewnętrzna, w której znajduje się komin powinna zostać ocieplona, tak jak cały budynek np. styropianem lub wełną mineralną. Jeśli do odprowadzenia spalin stosujemy wkład stalowy, to przestrzeń miedzy rurą stalową a kominem wypełnia się izolacją.
Jeśli komin znajduje się na zewnątrz budynku, np. wznoszony jest przy ścianie zewnętrznej, można zastosować rury stalowe – tzw. dwuścienne. Składa się on z rury wewnętrznej ze stali kwasoodpornej, którą odprowadzane są spaliny, izolacji cieplnej z wełny mineralnej i odpornej na warunki atmosferyczne rury zewnętrznej. Cały system odprowadzenia spalin jest lekki i można go przymocować do ściany domu. Nie potrzebuje obudowania, chociaż lepszy efekt wizualny uzyskamy wykonując obudowę dostosowaną do budynku.
Kominy zewnętrzne można również wykonać z elementów prefabrykowanych, które również posiadają izolację cieplną.

Popularne

Uzdatnianie wody Darmowe Webinarium