Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Wentylacja

Klimatyzacja – warto wiedzieć

O klimatyzacji warto pomyśleć jeszcze zanim na dobre zaczną się upały. Można poczekać do ostatniej chwili, ale trzeba liczyć się z tym, że sezon na klimatyzację już się rozpoczął. Oznacza to, że instalatorzy mają coraz więcej pracy. A jak mają więcej zleceń, to i wyceniają koszty montażu klimatyzacji coraz drożej. No i trzeba czekać na fachowca, aż znajdzie wolny termin.

Chłodzenie i ogrzewanie w jednym

Podstawową funkcją klimatyzatora jest chłodzenie. Ale to nie wszytko, bo klimatyzator może chłodzić pomieszczenie w upalne dni, ale również ogrzewać w zimniejsze. Wystarczy wybrać klimatyzator z funkcją ogrzania, żeby mieć małą pompę ciepła do ogrzewania lub dogrzewania pomieszczenia wiosną, jesienią, a nawet w zimie – nawet przy temperaturach zewnętrznych: -15ᵒC.
Oczywiście, należy przy tym pamiętać, że im zimniej tym efektywność pracy urządzenia zmniejsza się coraz bardziej. Oznacza to, że im zimniej, tym więcej prądu zużywać będzie nasz klimatyzator. Warto więc dokładnie sprawdzić do jakiej temperatury zewnętrznej ogrzewanie klimatyzacją będzie uzasadnione ekonomicznie – czyli, będzie jeszcze opłacalne.

Jakiej mocy klimatyzator?

Podstawowym kryterium wyboru odpowiedniego klimatyzatora, będzie wybór urządzenia o odpowiedniej mocy chłodniczej. I to najlepiej pozostawić specjaliście, jeśli chcemy mieć pewność, że nasz klimatyzator zapewni przyjemny chód, np. w salonie czy sypialni. Można szacunkowo przyjąć, że do chłodzenia 1 m2 pomieszczenia potrzeba ok.: 100 W mocy chłodniczej. W ten sposób łatwo możemy obliczyć, że np. do chłodzenia salonu o powierzchni 25 m2, potrzebujemy urządzenia o mocy chłodniczej ok. 2 500 W, czyli 2,5 kW [25 m2 x 100 W/m2 = 2 500 W = 2,5 kW].
Uwaga – taki sposób doboru klimatyzatora powinniśmy traktować jako orientacyjny (wstępny). Prawidłowy, powinien uwzględniać wielkość pomieszczenia, ale i dodatkowe ciepło, które dostaje się do pomieszczenia, np. usytuowanie względem stron świata i wielkość powierzchni szyb, dodatkowe ciepło dostarczane przez urządzenia elektryczne, itd.
Inaczej podchodzi się do chłodzenia pomieszczeń w budynku tradycyjnym bez izolacji cieplnej. A, inaczej do domu energooszczędnego, gdzie dobra izolacja zapobiega dostawaniu się do wnętrza ciepła promieniowania słonecznego.
W domach wyposażonych w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuperację), będziemy mogli wybrać klimatyzator o mniejszej mocy. Bo wentylacja mechaniczna powoduje lepsze wymieszanie powietrza i ujednolicenie jego temperatury w całym pomieszczeniu.

Ile prądu zużywa klimatyzator?

Czasami obawą przed zamontowaniem w domu klimatyzacji jest przekonanie, że chłodzenie będzie nas drogo kosztować. Czy tak jest faktycznie?
Łatwo temu zapobiec wybierając urządzenie o wysokiej efektywności podczas pracy w trybie chłodzenia. A, jeśli klimatyzator ma również ogrzewać pomieszczenie – również w trybie ogrzewania. Informacje o efektywności pracy klimatyzatora, znajdziemy w Karcie etykiety energetycznej urządzenia. Mówią o tym współczynniki:
SEER – współczynnik sezonowej efektywności pracy w trybie chłodzenia
SCOP – współczynnik sezonowej efektywności pracy w trybie grzania.
Współczynniki te mówią o tym, ile prądu zużywać będzie klimatyzator w ciągu roku. Warto więc wybrać urządzenie o wysokiej efektywności pracy, bo to wpłynie na niższe rachunki za chłodzenie i ogrzewanie pomieszczeń w domu.

Łatwo możemy porównać klimatyzatory różnych typów czy producentów, sprawdzając na Karcie klasę energetyczną klimatyzatora. Urządzenia klasy „B” będą tańsze niż klasy „A++”, ale za to będą zużywały o ok. 20-30% więcej prądu. No i można się spodziewać, że tańsze, szczególnie klasy „D” nie będą tak trwałe i niezawodne jak droższe urządzenia – wyższej klasy.

Decydując się na klimatyzację, warto wybierać urządzenia, które potrafią płynnie regulować ilość dostarczanego chłodu oraz ciepła. Są to klimatyzatory z tzw. modulacją mocy chłodniczej/grzewczej, wyposażone w inwerter – droższe od najprostszych urządzeń, ale warto bo:
– dzięki modulacji klimatyzator dostarcza tyle chłodu i ciepła do pomieszczenia, ile w danej chwili potrzeba,
– rzadziej się załącza co zmniejsza zużycie prądu i
– wydłuża trwałość urządzenia – jego żywotność.

Hałas od klimatyzatora

Wybierając klimatyzator powinniśmy zwrócić uwagę na głośność jego pracy – „hałas”. Wysokiej klasy urządzenia cicho pracują, a jest to ważne, bo jeśli klimatyzator znajduje się w sypialni, to podczas głębokiej ciszy nocnej, jego praca może nam przeszkadzać. Dlatego, głośność pracy klimatyzatora nie powinna przekraczać ok. 20-30 dB (czyt.. decybeli). W pozostałych pomieszczeniach, głośność pracy na poziomie ok. 40 dB nie powinna nam przeszkadzać. A, głośność pracy urządzenia zależy od mocy klimatyzatora i wybranej intensywności chłodzenia/ogrzewania.
Najgłośniejszą częścią klimatyzatora typu Split jest jednostka zewnętrzna. Czyli ta część klimatyzatora, która znajduje się na zewnątrz budynku. I może generować hałas na poziomie 50 dB lub większy.

Klimatyzatory typu Split

Są to klimatyzatory najczęściej wybierane. Składają się z dwóch części:
– z jednostki wewnętrznej, którą montuje się w chłodzonym pomieszczeniu, np. wiesza na ścianie pokoju;
– z jednostki zewnętrznej – montowanej na zewnątrz budynku, np. na ścianie lub na odpowiednio przygotowanej konstrukcji na powierzchni terenu.

Jednostka zewnętrzna połączona jest z wewnętrzną cienkimi rurami miedzianymi, którymi przepływa czynnik chłodniczy. To on właśnie odbiera ciepło z pomieszczenia i obniża w nim temperaturę -chłodzi pomieszczenie. Następnie, transportuje do jednostki zewnętrznej, gdzie ciepło to jest odprowadzane do otoczenia – na zewnątrz domu. Dzięki temu, podczas upalnych dni, możemy cieszyć się przyjemnym chodem w naszym domu.

Jeżeli interesują Cię klimatyzatory firmy Viessmann i chciałbyś poznać kalkulację kosztów dla Twojego domu czy mieszkania, wypełnij formularz a fachowcy naszego Partnera bezpłatnie przygotują niezobowiązującą wycenę. 

Popularne

Dom energooszczędny Budowa domu a nowe prawo budowlane