Wybierając odpowiednie paliwo do ogrzewania domu warto kierować się kilka czynnikami. Przede wszystkim sprawdźmy obecne ceny poszczególnych nośników energii oraz to, jak ich ceny zmieniały się przez ostatnie lata. Czasami jednak najtańsze paliwo nie okazuje się najlepszym wyborem, chociażby z uwagi na brak miejsca do przechowywania jego zapasu. Jednym z kryteriów wyboru powinien być także komfort obsługi zasilanego danym paliwem urządzenia grzewczego. Nie bez znaczenia jest także wpływ danego paliwa na środowisko naturalne.
Najbardziej popularnym paliwem stałym jest węgiel. Swą popularność zawdzięcza on m.in. stosunkowo niewysokiej cenie zakupu i dużej kaloryczności. Węgiel jest jednak najbardziej eksploatowanym paliwem stałym, stąd jego ceny wciąż rosną. Decydując się na ogrzewanie domu węglem należy wygospodarować odpowiednie miejsce do przechowywania jego zapasu. Trzeba mieć przy tym na uwadze, że jest to paliwo „brudne” – węgiel mocno pyli i zanieczyszcza przestrzeń, w której jest magazynowany. Rozpatrując ogrzewanie domu węglem musimy też liczyć się z dość uciążliwą obsługą kotła – będzie on wymagać regularnego dokładania opału. Najmniej pracy przysporzy nam kocioł na węgiel drobnego sortymentu z automatycznym podajnikiem paliwa – wówczas jego zapas będziemy musieli uzupełniać raz na kilka dni. Paliwo, jakim jest węgiel nie należy do ekologicznych. Jego spalanie przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska – generuje m.in. duże ilości CO2 do atmosfery.
Najpopularniejszym odnawialnym źródłem energii jest drewno. Jego zalety to m.in. łatwa dostępność oraz niewygórowana cena. Produkty spalania drewna w znacznie mniejszym stopniu zanieczyszczają środowisko naturalne niż produkty spalania węgla. Ilość dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery nie przekracza ilości CO2 pobranego wcześniej przez drzewa w procesie fotosyntezy. Decydując się na to paliwo również należy zadbać o miejsce do jego przechowywania i odpowiedni zapas. Nie bez znaczenia ma także rodzaj drewna, jakim palimy – jego kaloryczność oraz wilgotność. Decydując się na ogrzewanie domu drewnem musimy też liczyć się z dość częstym dokładaniem paliwa do kotła. Aby ogrzewanie drewnem było jak najbardziej efektywne warto zdecydować się na kocioł zgazowujący drewno – takie urządzenie wyróżnia się większą sprawnością niż tradycyjny kocioł na drewno.
Do ekologicznych paliw stałych zalicza się także pelet, czyli sprasowane trociny i zrębki drewna (pochodzące z odpadów) sprzedawane w postaci granulatu. Także w ich przypadku należy wygospodarować miejsce do przechowywania zapasu opału. Wprawdzie ogrzewanie peletami jest droższe niż węglem czy drewnem, jednak eksploatacja kotłów przeznaczonych do ich spalania jest najmniej uciążliwa. Są to zwykle urządzenia niemal bezobsługowe – paliwo jest do nich dozowane automatycznie.
Do paliw gazowych zalicza się gaz ziemny i płynny. W dużo korzystniejszej sytuacji są inwestorzy, którzy mają możliwość podłączenia domu do sieci gazowej, dostarczającej gaz ziemny bezpośrednio do urządzenia grzewczego. Paliwo to jest bowiem tańsze od gazu płynnego i nie wymaga przechowywania jego zapasu. Takie rozwiązanie daje nam też gwarancję ciągłej dostawy paliwa. Inwestorzy, którzy nie mają dostępu do gazu ziemnego z sieci mogą zdecydować się na ogrzewanie domu gazem płynnym. Wymaga to jednak zainstalowania na terenie działki zbiornika na zapas paliwa, które jest dostarczane przez dystrybutorów cysternami. Koszty ogrzewania gazem płynnym są jednak sporo wyższe niż gazem ziemnym.
Po uruchomieniu kotła gazowego można o nim praktycznie zapomnieć, gdyż jest on urządzeniem całkowicie bezobsługowy. Nie musimy martwić się też, że podczas naszej nieobecności w domu paliwo w kotle się wypali, a wnętrza wychłodzą. Ponadto spalanie gazu generuje niewiele zanieczyszczeń – ogrzewanie gazowe jest więc bardziej przyjazne środowisku, niż ogrzewanie węglowe. Decydując się na ogrzewanie gazowe warto rozważyć zakup kotła kondensacyjnego, który dla uzyskania tej samej ilości ciepła zużywa mniej paliwa niż tradycyjny kocioł.
To rzadziej stosowane rozwiązanie z uwagi na stosunkowo wysoki koszt ogrzewania. Paliwo, jakim jest olej opałowy dostarczane jest do budynku cysternami i musi być magazynowane w specjalnych zbiornikach. Wymagają one sporo miejsca w kotłowni. Olej opałowy zawiera siarkę, która podczas spalania tworzy agresywne substancje przyspieszające korozję elementów kotła i układu spalinowego, dlatego bardzo istotne jest, by były one wykonane z materiałów wysokiej jakości. Stąd między innymi nieco wyższa cena kotłów olejowych niż tych na gaz. Podobnie jak gazowe, kotły olejowe są w pełni zautomatyzowane. W sprzedaży znaleźć można również urządzenia kondensacyjne, zużywające mniej paliwa niż te konwencjonalne. Siarka zawarta w oleju sprawia też, że paliwo to nie może być uznawane za ekologiczne.
Zalicza się do nich energię skumulowaną w gruncie, wodzie, powietrzu oraz energię promieniowania słonecznego. Jest to przede wszystkim energia darmowa. Nie trzeba za nią płacić. Jest ponadto energią ogólnodostępną i czystą. Jej zasobny odnawiają się, są więc niewyczerpalne. Urządzeniami wykorzystującymi energię promieniowania słonecznego na potrzeby grzewcze są kolektory słoneczne. W naszym klimacie są one jednak najczęściej stosowane do ogrzewania wody użytkowej. Aby móc korzystać z darmowej energii powietrza, gruntu czy wody należy zaopatrzyć się w odpowiednią pompę ciepła. Jest to urządzenie w ekologiczne i energooszczędne. Pracując na potrzeby ogrzewania nie wytwarza żadnych spalin ani innych ubocznych produktów szkodliwych dla środowiska. Pompy ciepła są też urządzeniami bezobsługowymi – po ich uruchomieniu i ustawieniu parametrów pracy o jej działaniu można praktycznie zapomnieć. Pompy ciepła mają jeszcze jedną ważną zaletę – latem mogą chłodzić budynek, zastępując w tej roli klimatyzację.