Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Uzdatnianie wody

Jaka stacja uzdatniania wody do domu jednorodzinnego?

Czy stacja uzdatniania wody jest nam potrzebna? Woda, która wypływa z naszych kranów, pochodzi z sieci wodociągowej lub z przydomowej studni. Choć woda wodociągowa spełnia wymogi wody pitnej, może być twarda, a więc pozostawiać po sobie uciążliwe osady kamienne. Z kolei woda pochodząca ze studni ma najczęściej szereg parametrów przekraczających normę, np. dotyczącą zawartości żelaza, manganu, amoniaku itd. Aby woda w domu była smaczna, zdrowa i pozbawiona niepożądanych związków chemicznych, warto zaopatrzyć się w odpowiednią stację uzdatniania.

Uzdatnianie to najlepszy sposób na to, aby płynąca w domowej instalacji woda charakteryzowała się wysoką jakością, zgodną z obowiązującymi normami i przeznaczeniem. Decydując się na stację uzdatniania wody, dobrze wiedzieć, na jakie urządzenie postawić.

W zależności od potrzeb

Oferta stacji uzdatniania wody jest dość duża. To, jaką stację uzdatniania wody wybierzemy zależy m.in. od problemu, jaki chcemy rozwiązać oraz od źródła, z jakiego pochodzi woda w domowej instalacji.
Przed przystąpieniem do poszukiwań odpowiedniego urządzenia uzdatniającego warto wiedzieć czy borykamy się jedynie z twardą wodą, czy też oprócz wapnia i magnezu, odpowiedzialnych za powstawanie kamiennych osadów, chcemy pozbyć się z wody również żelaza, manganu i amoniaku. Problemem może być także nieodpowiednia barwa i zapach wody.

 

Stacje Aquahome, Aquamix i Aquacarbon

Stacje uzdatniania przeznaczone do wody wodociągowej to zwykle urządzenia, które mają za zadanie zmienić wodę twardą w miękką. Do filtrowania wody z własnych ujęć stosuje się najczęściej stacje, które mają za zadanie uporać się z twardością wody, jak i z zawartym w niej żelazem, manganem i amoniakiem.

Stacja uzdatniania wody wodociągowej – sposób na twardą wodę

Jeśli w czajniku gromadzi się kamień, a na bateriach w kuchni i łazience wciąż widać uporczywe osady z kamienia, oznacza to, że mamy do czynienia z twardą wodą. Problem twardej wody występuje prawie w całej Polsce. Nowoczesne, w pełni zautomatyzowane zmiękczacze wody pomogą się uporać z uciążliwymi osadami w całym domu. Urządzenia te montuje się na zaworze głównym zimnej wody. Zanim woda trafi do kranu, przepływa przez znajdujące się w uzdatniaczu złoże jonowynienne, które wymienia jony wapnia i magnezu, powodujące powstawanie osadów kamiennych, na jony sodu.

Do małych 4-5 osobowych gospodarstw domowych, z 1 lub 2 łazienkami, przeznaczone są urządzenia o niedużej wydajności i maksymalnym natężeniu przepływu do 2,0 m3/h, takie jak Aquahome 20-N.

Aquahome N-20

W przypadku większych gospodarstw domowych, z więcej niż dwoma łazienkami i liczbą domowników przekraczającą 4 osoby, lepiej sprawdzi się bardziej wydajny zmiękczacz o maksymalnym natężeniem przepływu do 2,8 m3/h, taki jak Aquahome 30-N.

Zmiękczacz wody można zainstalować również w bloku. Do mieszkań w domach wielorodzinnych przeznaczona jest stacja uzdatniania Aquahome Fit, o maksymalnym natężeniu przepływu do 1,1 m3/h lub nieco większa – Aquahome Compact o maksymalnym natężeniu 1,9 m3, która zmieści się np. pod kotłem wiszącym.

Stacje uzdatniania wody z własnego ujęcia

Jeśli na wannie widoczne są żółtobrązowe zacieki, na praniu żółtawe plamy, a woda ze studni ma metaliczny posmak, oznacza to, że zawiera ona zbyt duże ilości żelaza i manganu. Woda pochodząca z indywidualnego ujęcia może być również twarda. Świadczą o tym kamienne osady pojawiające się np. na urządzeniach sanitarnych czy w czajniku. Aby uporać się ze wszystkimi tymi niedogodnościami należy zaopatrzyć się w stację uzdatniania wody wyposażoną w filtr multifunkcyjny (jak Aquamix-N). Poradzi ona sobie nie tylko z twardością wody, ale również usunie z niej żelazo, mangan, amoniak oraz substancje organiczne.

Aquamix-N

 

Stacje uzdatniania wody poprawiające jej smak i wygląd

Woda wodociągowa zwykle zawiera chlor lub jego związki. Ich obecność jest niezbędna ze względu na bezpieczeństwo bakteriologiczne. Skutkiem obecności chloru w wodzie jest jej specyficzny zapach i smak. Również użytkownicy indywidualnych ujęć wody mogą mieć problem z jej niezbyt przyjemnym posmakiem i zapachem. W obu przypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie wybór stacji uzdatniania wyposażonej w system filtracji, poprawy smaku i zapachu wody (Aquacarbon). System ten składa się z filtra ze złożem wielofunkcyjnym, zaworu obejścia by–pass i węża odprowadzającego popłuczyny. Taka stacja uzdatniania wody nie wymaga wymiany wkładów filtracyjnych ani instalowania dodatkowych modułów przyłączeniowych. Może stanowić samodzielne lub dodatkowe urządzenie filtrujące, np. obok zamontowanego już zmiękczacza wody.

Aquacarbon

Chcesz zobaczyć jaki uzdatniacz wody najlepiej pasuję do Twoich warunków domowych? Sprawdź KREATOR DOBORU URZĄDZEŃ

 

Jeżeli chciałby Pan/Pani poprawić jakość swojej wody to zachęcamy do wypełnienia formularza a specjaliści naszego partnera chętnie przedstawią najlepszą niezobowiązującą propozycję.

Tagi
Aquahome / filtrowania wody / stacja uzdatniania wody / stacja uzdatniania wody do domu jednorodzinnego / twarda woda / uzdatnianie / zapach wody

Popularne

Uzdatnianie wody Darmowe Webinarium