Trudno w to uwierzyć, ale woda, którą użytkuje 4-osobowa rodzina może zawierać rocznie aż 70 kg kamienia. Twarda woda wpływa niekorzystnie na wiele rzeczy w naszym domu – począwszy od osadów w łazience, a skończywszy na stratach energii w urządzeniach grzewczych.
Gdy woda naturalnie przenika przez glebę i skały, rozpuszcza i wchłania minerały – głównie wapń i magnez. Ich duża zawartość w wodzie powoduje jej twardość. Twarda woda w domowych instalacjach, podczas podgrzania pozostawia po sobie uporczywy kamień kotłowy. Jego obecność ma negatywny wpływ m.in. na funkcjonowanie domowych instalacji oraz urządzeń, takich jak kotły i podgrzewacze wody.
Kamień kotłowy jest osadem składającym się z węglanów wapnia i magnezu. Pojawia się on w wyniku termicznego rozkładu wodorowęglanów wapnia i magnezu, m.in. w zbiornikach służących do długotrwałego ogrzewania wody – np. w kotłach i bojlerach. Kamień kotłowy osadza się na wewnętrznych ściankach urządzeń, a także na elementach podgrzewających wodę, m.in. na powierzchniach grzałek elektrycznych. Pojawia się również w przewodach instalacyjnych, zmniejszając średnicę przelotową rur i powodując ich zatykanie. Jego występowanie może przyczyniać się do awarii instalacji, niestabilności i zmniejszenia przepływu wody, a także prowadzić do korozji.
Kamień kotłowy zmniejsza sprawność kotła i procesu grzewczego w instalacjach centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Warstwa kamienia o grubości 1 mm pokrywająca powierzchnię wymiennika ciepła zmniejsza jego sprawność o około 10%. Mniejsza sprawność przekłada się z kolei na większe zużycie paliwa. Szacuje się, że na skutek odkładania się kamienia kotłowego następuje około 20%-owy wzrost kosztów eksploatacji urządzeń grzewczych.
Odkładanie się kamienia kotłowego wewnątrz rur prowadzi do zmniejszenia natężenia przepływu wody. Z tego powodu ciśnienie w rurach stopniowo rośnie, co z czasem może skutkować ich pękaniem.
Aby uporać się z twardą wodą w domu należy na głównym ujęciu wody zamontować urządzenie zmiękczające. Zmiękczacz wody będzie usuwał z niej wapń i magnez, odpowiedzialne za pojawianie się osadów kamiennych w instalacjach. Dzięki temu będą one mniej narażone na uszkodzenia. Miękka woda w domowej instalacji zwiększy również wydajność oraz żywotność urządzeń grzewczych.
W sprzedaży znaleźć można zarówno zmiękczacze przeznaczone do filtrowania wody wodociągowej, jak i wody pochodzącej z indywidualnego ujęcia.