Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Kolektory słoneczne

Jak porównać kolektory słoneczne?

Oprócz ceny, warto sprawdzić jak kolektory słoneczne będą pracować i jakie przyniosą oszczędności. Może w tym pomóc nasz Kalkulator do porównania kolektorów.
Za pomocą Kalkulatora łatwo sprawdzimy czy mamy do czynienia z kolektorami wysokiej klasy, czy tylko z urządzeniami, które głownie mają wyglądać atrakcyjnie na naszym dachu.
Kalkulator znajdziesz na stronie >

Certyfikat Solar Keymark

Aby otrzymać rzetelną informację o jakości i efektywności kolektorów słonecznych, powinny one zostać przebadane w takich samych warunkach. I tym zajmują różne organizacje na całym świecie.
Najbardziej rozpoznawalnym jest certyfikat Solar Keymark. Kojarzony często z potwierdzeniem wysokiej jakości kolektora i wysokiej efektywności jego pracy.
Posiadanie przez kolektory słoneczne certyfikatu Solar Keymark jest często warunkiem koniecznym przy ubieganiu się o dotację lub inną formę dofinansowania inwestycji.

Strona Solar Keymark z Certyfikatami >

Przeglądając certyfikatów kolektorów należy zwrócić uwagę według jakiej normy prowadzone były badania, co jest wyraźnie zaznaczone w nagłówku danego certyfikatu:
– EN 12975: sprawność kolektorów odniesiona do powierzchni apertury kolektora (powierzchnia pracująca)
– EN ISO 9806: sprawność odniesiona do całkowitej powierzchni kolektora (powierzchnia brutto)

certyfikat kolektory słoneczne

Przykładowy certyfikat Solar Keymark dla kolektora płaskiego Vitosol 100-FM firmy Viessmann.

Parametry kolektorów

Przy porównaniu kolektorów powinniśmy zwrócić uwagę na kilka wielkości, które mówią o tym ile ciepła uzyskamy z kolektora i ile zajmie miejsca np. na dachu. Potrzebne parametry znajdziemy w danych technicznych urządzeń lub z Certyfukatu np. Solar Keymark.

Sprawność optyczna kolektora

Sprawność optyczna mówi o tym, w jakim stopniu kolektor zamienia promienie słoneczne na ciepło, przy braku strat ciepła, tzn. gdy temperatura absorbera kolektora jest równa temperaturze otoczenia.
Im wyższa sprawność optyczna kolektora, tym większą część docierającej do niego energii słonecznej zamieniana jest na ciepło – im wyższa sprawność optyczna, tym lepiej.
Sprawność optyczną kolektora możemy porównać w odniesieniu do powierzchni pracującej kolektora (powierzchnia apertury, powierzchnia czynna), lub do jego całkowitej powierzchni (powierzchnia brutto).
Sprawność optyczna w odniesieniu do powierzchni brutto może być niższa od wyznaczonej wg powierzchni pracującej o ok. 6 do nawet blisko 50%.

Współczynniki strat ciepła

Aby określić rzeczywistą sprawność kolektora podawane są współczynniki strat ciepła, oznaczane najczęściej jako: a1 i a2 lub jako: c1 i c2, k1 i k2.
Im niższe współczynniki strat ciepła, tym lepiej.

Tutaj również powinniśmy zwrócić uwagę w odniesieniu do jakiej powierzchni kolektora są podane. Współczynniki będą niższe dla powierzchni brutto niż określone dla powierzchni pracującej kolektora.

Wymiary i powierzchnia kolektora

Powierzchnia apertury (czynna) – powierzchnia pracująca kolektora, na która padają promienie słoneczne.
Powierzchnia brutto – całkowita powierzchnia kolektora mierzona wg jego wymiarów zewnętrznych.

Powierzchnie mówią nam głównie o tym jak dużo miejsca zajmie kolektor lub kolektory na dachu. Ale nie tylko, bo kolektor może mieć całkowitą powierzchnię np. 6 m2, z czego faktycznie pracującą ok. 3 m2. A im mniejsza powierzchnia pracująca kolektora tym mniej ciepła on produkuje.
Najlepszym rozwiązaniem będzie, gdy kolektor powiada dużą powierzchnię apertury przy jak najmniejszej powierzchni jaką zajmuje.

Rzeczywista sprawność kolektora

W rzeczywistych warunkach pracy, sprawność kolektora różni się od optycznej, bo praktycznie zawsze występują straty ciepła w kolektorze. Żeby ją wyznaczyć trzeba wykorzystać odpowiedni wzór obliczeniowy lub skorzystać z naszego Kalkulatora do porównania kolektorów >

Zobacz również:

Jak stworzyć dobrą instalację solarną ? >

Montaż kolektorów słonecznych – warto wiedzieć > 

Kolektory słoneczne płaskie czy próżniowe ? >

Tagi
kolektory słoneczne / powierzchnia kolektorów słonecznych / sprawność kolektorów słonecznych / sprawność optyczna / współczynnik strat / wymiary kolektorów słonecznych

Popularne