Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Termomodernizacja

Jak docieplić ściany zewnętrzne?

Działania naprawcze na elewacji domu, w tym ociepleniowe, oprócz udoskonalenia wizerunku budynku, mają przede wszystkim za zadanie poprawę ciągłości izolacyjnej ścian zewnętrznych. Wpływa ona znacznie na ograniczenie zużycia energii i zmniejszenie kosztów utrzymania.

Nowoczesna izolacja

Ściany jednowarstwowe, wykonane bez należytej precyzji, jeśli chodzi o zachowanie odpowiedniej szerokości i jakości spoin, jak również szczelności między elementami muru oraz z licznymi powstałymi mostkami termicznymi, powodują pogorszenie się współczynnika przenikania ciepła całego budynku. Niejednokrotnie wiekowe domy należą właśnie do takich obiektów, na których utrzymanie i ogrzanie ponoszone są zbyt duże koszty. Poprawę jakości użytkowej przyniesie ocieplenie wykonane z nowoczesnych płyt styropianowych lub dobrej jakości wełny mineralnej, co bardzo często przynosi kilka tysięcy złotych oszczędność w skali roku. Dobór i jakość wybieranych produktów zależy od wielu czynników. Między innymi w starych budynkach pozbawionych poziomej izolacji przeciwwodnej ścian, lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie wełny mineralnej, niż styropianu. Wełna bowiem charakteryzuje się mniejszym oporem dyfuzyjnym. Styropian z kolei podczas podciągania kapilarnego wody ma ograniczoną możliwość jej odparowania. Wpływa to na znaczne zawilgocenie muru. Przy odpowiedniej izolacji fundamentów, można zastosować styropian. Warto wiedzieć, że wykonanie dziś dobrej hydroizolacji nie jest trudne. Łatwo ją uzyskać dzięki nowoczesnym materiałom, jakim jest choćby masa kauczukowo-bitumiczna do szybkiej aplikacji, która samoistnie zasklepia pory i pęknięcia w ścianie. Jest ona odporna nie tylko na wilgoć, wodę, promieniowanie słoneczne, przemarzanie gruntu, ale i na korozję.

Do nowoczesnych rozwiązań możemy zaliczyć styropian udoskonalony grafitem o wyjątkowo niskim współczynniku przewodzenia ciepła, co pozwala na osiągnięcie jeszcze lepszej izolacyjności.

Ocieplenie ścian

Aby uniknąć powstawania mostków termicznych, czyli miejsc ucieczki ciepła, należy zabezpieczyć każdy fragment elewacji. Konieczne jest uszczelnienie nawet wydawałoby się nieistotnych przestrzeni wokół samych mocowań materiału termoizolacji. Do montażu płyt styropianowych i wełny mineralnej warto wybrać nowoczesne łączniki, które nie dość, że umożliwiają mocowanie ocieplenia na starej warstwie izolacji, niezależnie od jej stanu, to dodatkowo wyposażone są w tuleję pozwalającą na iniekcję kleju poliuretanowego. Wstrzykiwana masa ekspanduje, czyli rozszerza się, a przez zwiększanie swojej objętości wypełnia wolne przestrzenie. Dzięki temu miejsca między warstwami np. starego a nowego cieplenia oraz wokół łączników, uszczelniają się. Wlot tulei zamyka się zatyczką styropianową, dającą pełną izolację punktową. Po dwóch godzinach od zamocowania ocieplenia, niezależnie czy wykonanego ze styropianu czy wełny mineralnej, oraz po aplikacji kleju, tworzy się tak zwany węzeł mocujący o bardzo wysokiej odporności. Przy każdym rozwiązaniu koniecznie jest wypełnienie zaprawą uszczelniającą możliwych szczelin i miejsc mocowania łączników, aby zapobiec ucieczce ciepła z wnętrza budynku.

Termomodernizacja bez płyt

W budynkach niewymagających grubej warstwy ocieplenia, choćby wzniesionych z jednowarstwowego muru o grubości 44 cm lub tam, gdzie ocena izolacyjności na to wskazuje i zalecane jest uzyskanie ocieplenia o grubości od 2 do 5 cm, można zastosować specjalną zaprawę tynkarską na bazie styropianu. Jej zaletą, oprócz efektywnego ocieplenia, jest paroprzepuszczalność. To znaczy, że mur nią pokryty może swobodnie oddychać. Przy takim rozwiązaniu konieczne jest zastosowanie wysokoparoprzepuszczalnej wyprawy tynkarskiej oraz farby elewacyjnej o tych samych właściwościach. Ciepła zaprawa tynkarska zapewnia ciągłość izolacji i pozwala wyeliminować powstawanie mostków termicznych między źle zamocowanymi płytami ocieplenia. Zapobiega także w takiej sytuacji przed uwidocznieniem się po latach ich obrysu na elewacji. Koszt zaprawy, kleju, siatki, wyprawy tynkarskiej będzie niższy, niż przy zastosowaniu styropianu. Ponadto aplikacja agregatem jest dużo łatwiejsza i szybsza od montażu płyt. Tynk izolacyjny można stosować też od wewnątrz budynku, gdy chcemy uniknąć ingerencji w wygląd elewacji.

Popularne

Uzdatnianie wody Darmowe Webinarium