Przypominamy, że wciąż trwa warszawska akcja dotycząca wymiany tzw. kopciuchów, czyli czyli pieców albo kotłów na węgiel lub drewno, który nie spełnia wymogów klasy 3, 4 lub 5. Wnioski o dofinansowanie do wymiany kopciucha można składać aż do 31 grudnia 2022 roku.
Z dotacji mogą skorzystać osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe, przedsiębiorcy, stowarzyszenia, fundacje, a także gminne i powiatowe osoby prawne. Wnioskodawca powinien posiadać udokumentowane prawo do dysponowania nieruchomością w celu realizacji inwestycji.
Na co można wymień kopciucha z dofinansowaniem?
Warszawski program dotacji pozwala na wymianę „kopciucha” na:
– instalację pompy ciepła,
– instalację ogrzewania elektrycznego,
– przyłączenie nieruchomości do sieci ciepłowniczej,
– piec gazowy.
Dodatkowo mieszkańcy, którzy zdecydują się na likwidację kopciucha, mogą otrzymać środki na:
– odnawialne źródła energii (OZE), tj. kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe – ale tylko pod warunkiem, że współpracują one z nowym, ekologicznym źródłem ogrzewania,
– wykonanie lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej.
W jaki sposób można złożyć wniosek o dotację?
Wnioski można składać w dowolnym urzędzie dzielnicy lub wysyłając pocztą na adres:
Urząd m.st. Warszawy, Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej, ul. Kredytowa 3, 00-056 Warszawa.
Wnioski wysyłane za pomocą e-maila nie będą procedowane.
Dlaczego warto?
Warszawiacy mają obowiązek wymienić piec albo kocioł na węgiel lub drewno, który nie spełnia wymogów klasy 3, 4 lub 5 najpóźniej do końca 2022 r. Do 31 grudnia 2022 r. można też składać wnioski o dofinansowanie do wymiany kopciucha, jednak składając wniosek do końca 2021 r. można otrzymać nawet 90% wysokości dofinansowania. Po 2021 r. wysokość dotacji będzie wynosiła maksymalnie do 70%.
Ponadto Warszawiacy, którzy złożą wniosek o dotację na wymianę kopciucha oraz na instalację OZE, która będzie współpracować z nowym, ekologicznym źródłem ciepła (czyli np. panele fotowoltaiczne, które dostarczą energię elektryczną potrzebną do pracy pompy ciepła), będą mogli skorzystać z wyższych kwot dotacji, niż w przypadku wnioskowania o dofinansowanie samej instalacji OZE.
Źródło: https://um.warszawa.pl/kopciuchy