Idziesz ulicą, oddychasz… i „palisz” – bo wdychasz zanieczyszczone powietrze.
Wystarczy rozejrzeć się dookoła i zobaczysz czym oddychasz: dym z kominów, osady na maskach samochodów parkowanych na zewnątrz, smolista substancja pokrywająca dachy domów, itp.
W papierosach znajduje się szkodliwa substancja – rakotwórcza. Jest nią benzo(a)piren, który znajduje się również w zanieczyszczonym powietrzu, którym oddychamy niemal we wszystkich miastach w Polsce. I jest go często znacznie więcej niż powinno być.
Cierpią na tym dzieci, kobiety w ciąży, starsze osoby. Bo benzo(a)piren jest rakotwórczy ale i mutagenny, powoduje wady wrodzone, powoduje niepłodność, itd.
Ale to nie wszystko, bo zanieczyszczone powietrze zawiera również tzw. pyły zawieszone PM10, PM2,5), które są równie szkodliwe.
Każdy z pewnością słyszał w mediach lub czytał w prasie o SMOG-u. Warto mieć świadomość, że zanieczyszczone powietrze, którym oddychamy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie.
Jaki to wpływ, można zobaczyć np. w serwisie: Polski Alarm Smogowy – w zakładce: Zdrowie >
Każdy z nas ma wpływ na jakość powietrza w swojej miejscowości. Warto więc przeczytać: Jak wygrać ze SMOG-iem >
W czasie występowania dużej ilości zanieczyszczeń w powietrzu, należy ograniczyć aktywność fizyczną i nie uprawiać sportów na „świeżym powietrzu”. Szczególnie powinniśmy chronić dzieci przed smogiem, np. ograniczyć spacery, odwołane zajęcia w szkołach, jak miało to niedawno miejsce w Rybniku.
Sami możemy sprawdzać jakość powietrza, zanim wyjdziemy z domu. Najłatwiej robić to przy użyciu aplikacji mobilnych, np. Zanieczyszczenie Powietrza lub SmokSmog.
Więcej o SMOG-u i jak powstaje, jaki ma wpływ na nas i inne ciekawe informacje znaleźć można w serwisach:
Polski alarm smogowy >
Stop-smog.deu.pl >
Warto też przeczytać:
Co grozi za palenie śmieci w domowych piecach? >
Polecamy artykuł opublikowany na stronie Instytutu Energetyki Odnawialnej:
Rewolucji na rzecz czystej energii nie da się już zatrzymać – Barack Obama, Prezydent Stanów Zjednoczonych >
Wybrane fragmenty:
„Ograniczanie emisji gazów cieplarnianych nie musi kolidować ze wzrostem gospodarczym. Przeciwnie, może to zwiększyć wydajność, produktywność i innowacyjność gospodarki.”
„Każda strategia gospodarcza, która ignoruje zanieczyszczenie węglem nałoży olbrzymie koszty dla gospodarki światowej i doprowadzi do zmniejszenia liczby miejsc pracy i słabszego wzrostu gospodarczego w dłuższej perspektywie czasowej.”
„2,2 mln Amerykanów jest obecnie zatrudnionych w sektorze projektowania, instalacji i produkcji wyrobów i usług dotyczących efektywności energetycznej. A dla porównania: ok. 1,1 mln Amerykanów jest zatrudnionych przy produkcji paliw kopalnych i ich zastosowaniu do wytwarzania energii elektrycznej.”
„W latach 2008 i 2015 koszty odnawialnej energii elektrycznej spadły dramatycznie: o 41% w przypadku źródeł wiatrowych, 54% w przypadku instalacji fotowoltaicznych na dachach oraz 64% dla wielkoskalowych systemów. 2015 rok był rekordowy dla inwestycji w czystą energię – te źródła energii przyciągają dwa razy więcej globalnego kapitału niż paliwa kopalne.”
„Przedsiębiorstwa energii słonecznej i wiatrowej teraz zatrudniają ponad 360 tys. Amerykanów, w porównaniu z około 160 tysiącami Amerykanów, którzy pracują w instalacjach generacji elektrycznej opartych o węgiel i w systemie wsparcia tego sektora.”