Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Fotowoltaika

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna? Coraz mniej!

Coraz częściej spotykamy się z opinią, że instalacje fotowoltaiczne tanieją każdego roku. Postanowiliśmy sprawdzić czy tak faktycznie jest.

Koszt instalacji fotowoltaicznej zależy od jej wielkości, sposobu zabudowy modułów fotowoltaicznych (potocznie paneli PV) oraz od jakości zastosowanych urządzeń. Duże znaczenie ma przy tym jakość i efektywność paneli fotowoltaicznych. Nie bez znaczenia będzie również obszar kraju, w której znajduje się nasz dom.
Decyzję o inwestycji zawsze warto podejmować na podstawie konkretnych wyliczeń i ofert firm instalacyjnych. Pamiętajmy również o tym, że instalacja fotowoltaiczna powinna pracować przez minimum 20-25 lat, a tylko dobrej jakości urządzenia sprawdzą się w tak długim okresie czasu.

W zależności od jakości paneli instalacje fotowoltaiczne możemy podzielić na:
– EKONOMICZNE – czyli tanie, a co za tym często idzie: podatne na awarie i/lub produkujące mniej prądu słonecznego niż powinny,
– STANDARDOWE – panele z „średniej półki” cenowej; co nie musi oznaczać że są złe,
– WYSOKOSPRAWNE – w takich instalacjach z pewnością znajdziemy moduły wysokiej lub najwyższej jakości.

Tabela poniżej zawiera szacunkowe koszty kompletnych instalacji fotowoltaicznych w zależności od zainstalowanej mocy elektrycznej instalacji, rodzaju zabudowy i wariantów rozwiązań. Opracowane na podstawie ogólnodostępnych kalkulatorów doborowych systemów fotowoltaicznych w 2015 r.
Są to koszty brutto, czyli kwota do zapłacenia, która obejmuje: projekt i montaż instalacji, monitoring, pomiary wykonawcze, wniosek do zakładu energetycznego oraz podatek VAT.

Źródło: Koszty instalacji fotowoltaicznej i czas montażu; GLOBEnergia.pl >

O tym, że instalacje fotowoltaiczne tanieją można przekonać się porównując z obecną ofertą producentów – wrzesień 2018 r.
Przykładowe zestawy pakietowe kompletnych instalacji PV, wraz z montażem na dachu pokrytym DACHÓWKĄ ceramiczną i 8%-owym VAT-em; cena zawiera: panele fotowoltaiczne, inwerter, montaż instalacji, doradztwo, opieka serwisowa, 8% podatku VAT na materiały i montaż:

Źródło. Viessmann.pl

Przyglądając się ofercie również innych producentów/dystrybutorów, zobaczymy że ceny instalacji wraz z ich montażem nieznacznie różnią się od siebie. Przykładowo – porównanie ofert trzech firm, aktualnych na wrzesień 2018 roku.:

Podatek VAT

Podatek VAT w wysokości 8% zapłacą właściciele domów jednorodzinnych o powierzchni do 300 m2, gdy instalacja fotowoltaiczna zostanie zamontowana na dachu budynku.
Dla instalacji dachowej na budynku o większej powierzchni, dla instalacji montowanych na gruncie jak również montowanych na dachu budynku o przeznaczeniu innym niż mieszkalny, np. na garażu, podatek wynosi 23%.

Co jeszcze wpływa na koszt instalacji ?

Duże znacznie w kosztach inwestycji ma klasa i jakość zastosowanych rozwiązań. Koszt instalacji fotowoltaicznej zależeć będzie od jej głównych elementów cenotwórczych, czyli od modułów fotowoltaicznych i inwertera.
Na cenę instalacji fotowoltaicznej wpływa również koszt jej wykonania. Dobrzy fachowcy cenią swoją pracę. Ale, w zamian za to możemy mieć większą pewność, że wszystko zostanie dobrze wykonane i że instalacja fotowoltaiczna będzie nam bezproblemowo służyć przez wiele lat.
Możemy wybrać najtańsze na rynku rozwiązania i najtańszego wykonawcę – wówczas nasza instalacja fotowoltaiczna może zakwalifikować się do wariantu instalacji: EKONOMICZNY.
Warto pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna powinna efektywnie pracować przez minimum 20-25 lat. Wszelkie „kompromisy” mogą ujawnić się po kilku czy kilkunastu latach i mogą sporo kosztować inwestora.

Popularne

Dom energooszczędny Budowa domu a nowe prawo budowlane