Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Pompy ciepła

Hybrydowa pompa ciepła

Kocioł gazowy, czy pompa ciepła? Dla tych, którzy nie mogą się zdecydować najlepszym rozwiązaniem może być połączenie obu sposobów ogrzewania, które zapewnia hybrydowa pompa ciepła.

Hybrydowa pompa ciepła Vitocaldens 222-F to kompaktowe urządzenie, w którym znajduje się pompa ciepła wykorzystująca ciepło z powietrza atmosferycznego i wysokosprawny kondensacyjny kocioł gazowy o mocy grzewczej 3,2-19 kW, zasilany gazem ziemnym lub płynnym.

Hybrydowa pompa ciepła – budowa urządzenia

fot. Viessmann

Hybrydowa pompa ciepła firmy Viessmann składa się z dwóch części. Podobnie jak w urządzeniach typu split, na zewnątrz budynku znajduje się jednostka zewnętrzna modułu pompy ciepła. Jednostka montowana wewnątrz domu wyposażona jest w osprzęt modułu pompy ciepła, gazowy kocioł kondensacyjny i zasobnik warstwowy ciepłej wody użytkowej o pojemności 130 l. Całe urządzenie potrzebuje niewielkiej powietrzni podłogi do jego ustawienia, bo tylko 59,5×60 cm. Można je zabudować po bokach dopasowując np. do wnęki lub ciągu szafek.
Moduł wewnętrzny pompy ciepła połączony jest z jednostką zewnętrzną cienkimi przewodami, w których krąży czynnik chłodniczy. Nie potrzebne są wiec duże przekucia i przejścia przez ściany budynku.
Mimo małej pojemności zasobnika do dyspozycji mamy dużą ilość ciepłej wody użytkowej – 182 l ciepłej wody o temperaturze 45°C w ciągu pierwszych 10 minut jej poboru.
Hybrydowa pompa ciepła ma dodatkową zaletę – to brak konieczności stosowania zasobnika buforowego wody grzewczej w instalacji z grzejnikami lub z zasilanym bezpośrednio ogrzewaniem podłogowym (bez zaworu mieszającego). Zmniejsza to ilość potrzebnego miejsca i obniża koszty inwestycji.

Hybrydowa pompa ciepła – sterowanie

Pracą kotła i pompy ciepła w Vitocaldens 222-F steruje regulator pogodowy Vitotronic 200 typ WO1C. Na podstawie cen prądu i gazu stale kontroluje koszty ogrzewania domu. W pierwszej kolejności wybiera najtańszy w danym momencie sposób ogrzewania. Regulator przystosowany jest do współpracy z instalacją fotowoltaiczną. Pozwala maksymalnie wykorzystać darmowy prąd ze słońca na własne potrzeby, również do ogrzewania domu.

Tryb pracy urządzenia

W zależności od potrzeb hybrydowa pompa ciepła Vitocaldens 222-F może pracować w trzech trybach: pracuje tylko kocioł gazowy; pracuje tylko pompa ciepła; pompa ciepła wstępnie ogrzewa wodę a kocioł gazowy dogrzewa ją do wymaganej temperatury. O wyborze odpowiedniego trybu decyduje regulator, który wybiera najkorzystniejszy w danej chwili sposób ogrzewania. W ten sposób, powietrzna pompa ciepła może dostarczać w ciągu roku nawet 80% ciepła potrzebnego do ogrzewania domu.

Sposoby pracy hybrydowej pompy ciepła Vitocaldens 222-F.

 

Hybrydowa pompa ciepła w modernizowanym budynku

Pompa ciepła z kotłem gazowym może być idealnym sposobem na łatwą modernizację starego ogrzewania, np. gdy trzeba pomyśleć o wymianie wysłużonego już kotła gazowego na nowy lub gdy chcemy o przynajmniej połowę obniżyć rachunki za ogrzewanie gazem płynnym. To wszystko jest możliwe przy wykorzystaniu istniejącego przyłącza gazu i bez konieczności dewastowania otoczenia domu, jak również jego wnętrza.

fot. Viessmann

Popularne

Dom energooszczędny Budowa domu a nowe prawo budowlane
Dom energooszczędny / Fotowoltaika / Pompy ciepła Odnawialne źródła energii (OZE) – to się opłaca! Dom bez rachunków (cz.3)