Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Kotły / Pompy ciepła

Co to jest: energia pierwotna, końcowa i użyteczna?

To, ile w ciągu roku nasz dom potrzebuje ciepła, zależy od wielu czynników. Wszystkie uwzględniają współczynniki zapotrzebowania budynku na energię pierwotną, końcową i użyteczną. Czym jest energia pierwotna? Co kryje się pod pojęciem energia końcowa i użyteczna?

Bilans energetyczny budynku przedstawia rysunek poniżej:

 

Energia użyteczna (użytkowa), EU [kWh/m2 rok]

To energia jaką trzeba dostarczyć do pomieszczeń ogrzewanych w domu; żeby zapewnić w nich wymaganą temperaturę.

Energia końcowa, EK [kWh/m2 rok]

To energia, za którą trzeba zapłacić, np. w postaci ilość zużywanego gazu ziemnego czy prądu, w ciągu roku. Czyli jest to energia dostarczona do budynku w postaci np. energii paliwa, energii elektrycznej, potrzebnej żeby zapewnić w nim wymaganą temperaturę w ogrzewanych pomieszczeniach, do ogrzewanie powietrza wentylacyjnego i do ogrzewania wody użytkowej, dodatkowo z uwzględnieniem wszystkich strat wytwarzania i przesyłania ciepła wewnątrz budynku.

Energia pierwotna (nieodnawialna energia pierwotna), EP [kWh/m2 rok]

Nieodnawialna energia pierwotna uwzględnia zapotrzebowanie na energię końcową budynku i dodatkowe nakłady energii potrzebne na produkcję paliwa, jego transport, magazynowanie, itp. Zależy od konstrukcji budynku i sposobu jego ogrzewania, ale w dużym stopniu również od rodzaju paliwa. Można to zobaczyć na przykładzie węgla – trzeba go wydobyć, przetransportować, zmagazynować i dostarczyć do odbiorcy. Każdy z tych etapów wymaga energii, np. paliwa do samochodu, który przywiezie opał do naszego domu.
Z zapotrzebowaniem na energię pierwotną spotkamy się np. w świadectwie charakterystyki energetycznej naszego domu.

Bilans energetyczny

Bilans energetyczny budynku z kotłem gazowym i pompą ciepła można zobaczyć na rysunkach poniżej. Wysokość lub szerokość pomarańczowego paska mówi obrazowo o ilości energii – np. im „grubszy” pasek, tym większa ilość energii.

 

Bilans energetyczny – dom z kotłem gazowym

energia pierwotna, końcowa i użyteczna, bilans energetyczny

Bilans energetyczny – dom z pompą ciepła

energia pierwotna, końcowa i użyteczna, bilans energetyczny

Krótkie porównanie:

Tagi
bilans energetyczny / dom z kotłem kondensacyjnym / dom z pompą ciepła / energia końcowa / energia pierwotna / energia użyteczna / nieodnawialna energia pierwotna

Popularne

Dom energooszczędny Budowa domu a nowe prawo budowlane