Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Dom energooszczędny

Dom jako kompletny system

Na każdym etapie budowy domu trzeba podejmować trudne decyzje, których skutki będziemy odczuwali przez długie lata. Warto więc spojrzeć na budowę domu kompleksowo, dokładnie liczyć i przewidywać. Wszystko ma znaczenie dla komfortu mieszkania w nim i kosztów eksploatacji.

Dom standardowy czy energooszczędny?

Zaczynając, można wybudować dom według obecnych standardów energetycznych lub trochę dołożyć i zmniejszyć jego zapotrzebowanie na ciepło. Najlepiej zobaczyć to na przykładzie – dom o powierzchni ogrzewanej ok. 200 m2, którego zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania budynku i wody użytkowej wynosi ok. 90 kWh/m2 i 50 kW/m2 w ciągu roku. Przyjmując, że mamy powietrzną pompę ciepła dobrej klasy, rachunki za ogrzewanie mogą wynieść ok. 3700 zł brutto/rok w pierwszym przypadku i 2300 zł brutto/rok w drugim. Różnica w kosztach ogrzewania wynosi 1400 zł w ciągu roku. Uwzględniając wzrost cen prądu, w ciągu 20 lat oszczędności na kosztach ogrzewania wyniosą ponad 30 000 zł.

Inne korzyści z budowy cieplejszego domu to niższy koszt instalacji z pompą ciepła. Potrzebna będzie pompa ciepła o mniejszej mocy grzewczej, czyli tańsza. Czasem różnica w cenie tej samej pompy ciepła o większej i mniejszej mocy może być znaczna.

Ogrzewanie domu

Duże znaczenie dla efektywnej pracy pompy ciepła ma również instalacja ogrzewania domu, z którą współpracuje. Najniższych kosztów ogrzewania możemy się spodziewać, jeśli będziemy mieć instalację zaprojektowaną na niską temperaturę wody grzewczej, np. ogrzewanie podłogowe o temperaturze na zasilaniu 35°C. Im niższa temperatura wody grzewczej, tym mniej prądu zużywać będzie pompa ciepła – będzie pracować efektywniej.

Wyższa temperatura wody grzewczej tylko o 1°C, to mniejsza efektywność pracy pompy ciepła o ok. 2,5%. Warto więc zainwestować np. w ogrzewanie podłogowe, niż w tradycyjne grzejniki, które potrzebują wodę o temperaturze o temperaturze 50-55°C. Komfort przebywania w pomieszczeniach ogrzewanych podłogowo będzie zdecydowanie większy, niż ogrzewanych tradycyjnymi grzejnikami. Cały dom ogrzewany podłogowo to również niższe koszty inwestycji w porównaniu z instalacją mieszaną, gdzie część pomieszczeń ogrzewana jest podłogówką, a pozostała grzejnikami.

Mając pompę ciepła łatwo możemy poradzić sobie w letnie upalne dni. Wystarczy tylko wybrać pompę ciepła z funkcją chłodzenia. W przypadku pomp powietrznych będzie to chłodzenie aktywne, w którym pompa ciepła pracuje w drugą stronę – zamiast ciepła dostarcza chłód. Pompa może chłodzić pomieszczenia w lecie wykorzystując do tego np. instalację ogrzewania podłogowego. Wówczas do realizacji chłodzenia nasza instalacja może potrzebować tylko czujnika wilgotności, bez żadnych przeróbek hydraulicznych.

Efektywne rozwiązania

Praktycznie każdy dom powinien zostać wyposażony w wentylację mechaniczną i najlepiej, jeśli jest to wentylacja z odzyskiem ciepła – rekuperacja. Rozwiązania systemowe pozwalają pompie ciepła na sterowanie pracą rekuperatora, czyli obsługa ogrzewania i wentylacji realizowana jest przez regulator pompy ciepła. Oprócz wygody, przynosi to więcej korzyści. Pompa ciepła może dogrzewać powietrze nawiewane do pomieszczeń w domu podczas zimnych dni.

Jeśli od razu zdecydujemy się na instalację fotowoltaiczną lub planujemy taką w przyszłości, to będziemy mogli korzystać z darmowego prądu słonecznego do ogrzewania i chłodzenia domu, ogrzewania wody użytkowej i zasilania rekuperatora. Kompletne rozwiązania systemowe instalacji pozwalają na aktywną współpracę pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną i maksymalne wykorzystanie prądu słonecznego na potrzeby naszego domu. Co jest najbardziej opłacalnym ekonomicznie rozwiązaniem.

Już dzisiaj dostępne są rozwiązania, które pozwalają efektywnie wykorzystywać darmową energię ze środowiska, tak aby maksymalnie obniżyć koszty eksploatacji każdego domu – zarówno, dzisiaj jak i w przyszłości. Najwięcej możliwości oferują nowoczesne pompy ciepła, które mogą aktywnie współpracować z praktycznie każdą instalacją w budynku, tworząc jeden system energetyczny.

Popularne