Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Dom energooszczędny / Fotowoltaika / Pompy ciepła

Dom bez rachunków Viessmann (cz. 1)

Jak sprawić żeby dom był samowystarczalny? Można to uzyskać w kilku krokach…

Ogrzewanie domu i wody do mycia i kąpieli – pompa ciepła

Pobierając ciepło z wody, gruntu lub powietrza atmosferycznego, pompa ciepła ogrzewa wodę zasilającą instalację centralnego ogrzewania budynku (c.o.) oraz c.w.u. (ciepłą wodę użytkową wykorzystywaną do mycia i kąpieli). Już od kilku lat stale rosnącym zainteresowaniem cieszą się powietrzne pompy ciepła, czyli takie które wykorzystują ciepło z powietrza atmosferycznego. Dostępne dzisiaj urządzenia mogą pracować do temperatury powietrza zewnętrznego: -15°C, a nawet: -20°C. Są przy tym łatwe w instalacji, ciche, nie potrzebują wiele miejsca, a instalacja jest tańsza od pozostałych pomp ciepła.

Pompa ciepła Viessmann do pozyskiwania ciepła z gruntu wody i powietrza, a nawet z lodu („ogrzewanie lodem”).

Ogrzewanie domu – ogrzewanie podłogowe, ścienne, sufitowe, grzejnikowe

Ogrzewanie podłogowe zapewnia najbardziej optymalne warunki komfortu w pomieszczeniach mieszkalnych, a nawet w sypialni. Podobny komfort w pomieszczeniach uzyskamy wykorzystując ogrzewanie ścienne i/lub sufitowe. Tutaj rury układane są na ścianie budynku lub pod sufitem, a następnie przykrywane warstwą odpowiedniego tynku. W jednym pomieszczeniu można łączyć ogrzewanie podłogowe ze ściennym czy sufitowym.
To co łączy wymienione sposoby ogrzewania to niska temperatura wody grzewczej. Zwykle, podczas silnych mrozów , wystarczy woda o temperaturze 35-45°C, żeby w domu było ciepło. Ma to znaczenie przy ogrzewaniu pompą ciepła, bo im niższa temperatura wody grzewczej, tym oszczędniej pracuje – zużywa mniej prądu.
Pompa ciepła może również zasilać tradycyjne grzejniki, ale powinny one zostać zaprojektowane na temperaturę wody grzewczej, np. 55°C. Jeszcze lepszy efekt uzyskamy wybierając grzejniki wyposażone w wentylator, tzw. konwektory wentylatorowe. Świetnie nadają się do ogrzewania. Można je również wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń.

Chłodzenie domu – pompa ciepła

Jeśli mamy już pompę ciepła, można ją również wykorzystać do chłodzenia domu w upalne dni. Za pomocą ogrzewania podłogowego, ściennego, sufitowego czy konwektorów, możemy chłodzić poszczególne pomieszczenia w domu. W ten sposób, instalacja ogrzewania domu może chłodzić go w lecie – przy niewielkim koszcie inwestycji.

Wentylacja budynku – rekuperator

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja), gwarantuje skuteczną wentylację pomieszczeń w domu oraz obniża koszty jego ogrzewania. Wentylacja mechaniczna powinna pracować przez cały rok, również w zimie. Zwykle, mroźne powietrze dogrzewane jest za pomocą grzałek elektrycznych, co może generować dodatkowe koszty użytkowania instalacji. Ale, z pomocą może przyjść pompa ciepła…

Odpowiednia konfiguracja instalacji sprawia, że pompa ciepła może dogrzewać powietrze zewnętrzne – oszczędniej niż tradycyjna grzałka elektryczna. Regulator pompy ciepła steruje pracą rekuperatora. Tak więc, mamy jeden regulator do ogrzewania domu i rekuperacji, który optymalnie zarządza energią.

Jakość powietrza – oczyszczacz

Za oknem panuje SMOG? W swoim domu możesz oddychać pełną piersią – dzięki oczyszczaczowi powietrza Viessmann. Skutecznie oczyszcza on powietrze, aż w 99,98%. Dzięki temu, Twoja rodzina może cieszyć się czystym i zdrowym powietrzem przez cały rok.

Oczyszczacz powietrza Viessmann

źródło: OCZYSZCZACZ POWIETRZA

Prąd dla domu – fotowoltaika

Instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd z promieni słonecznych. Prąd słoneczny można wykorzystać do:
– zasilania oświetlenia w domu, zasilania urządzeń RTV i AGD, oraz do innych odbiorników energii elektrycznej
– do ogrzewania domu – darmowy prąd słoneczny może zasilać pompę ciepła, która: ogrzewa dom (c.o.), ciepłą wodę użytkową (c.w.u.), chłodzi budynek w lecie oraz rekuperator
– do ładowania akumulatorów samochodu elektrycznego.

Darmowe „tankowanie” samochodu prądem słonecznym.

Prąd słoneczny w lecie i zimie

Najwięcej słońca mamy do dyspozycji w okresie letnim, a ogrzewanie domu pracuje w zimie, gdy mamy stosunkowo mało słonecznych dni. Jak to połączyć? Z pomocą przychodzi system OPUSTÓW…

System OPUSTÓW w skrócie:
– instalacja fotowoltaiczna (PV) produkuje dużo prądu słonecznego w lecie – wykorzystamy go do zasilania urządzeń elektrycznych w domu, do ogrzewania c.w.u., do zasilania rekuperatora czy do chłodzenia domu – ale co w zimie, kiedy słońca jest mało?
– jeśli nasza instalacja PV produkuje więcej prądu słonecznego niż możemy wykorzystać w lecie, tzw. nadwyżki prądu odprowadzamy do publicznej sieci energetycznej
– wprowadzony do sieci prąd w okresie letnim, w 80% możemy go bezpłatnie odebrać z sieci w okresie zimnym i wykorzystamy do zasilania pompy ciepła i rekuperatora (instalacje PV o mocy do 10 kWp); 20% naszego prądu słonecznego to swego rodzaju opłata za jego przechowanie.

Domowa instalacja fotowoltaiczna produkuje więcej prądu w lecie, który możemy wykorzystać w zimie kiedy jest mało słońca. Odpowiednio projektując instalację fotowoltaiczną, w ciągu całego roku możemy wyjść niemal na „0”.

Referencyjny Dom bez rachunków

Dom referencyjny – Niemcy:

Przykładowy dom „bez rachunków”, znajdujący się w południowych-zachodnich Niemczech:

– rok budowy: 2015
– powierzchnia ogrzewania budynku: 250 m²
– zapotrzebowane na ciepło: 30 kWh/m²rok
– ogrzewanie domu i c.w.u.: powietrzna pompa ciepła typu Split
– moc grzewcza pompy ciepła: 10 kW (dla A2/W35 – temperatura powietrza: 2°C, temperatura wody grzewczej: 35°C)
– instalacja fotowoltaiczna o mocy elektrycznej: 7,8 kWp (28 modułów monokrystalicznych)
– wentylacja budynku – mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Wyniki w 2018 roku:

– instalacja fotowoltaiczna wyprodukowała w ciągu całego roku: 9 230 kWh energii elektrycznej – „prąd słoneczny” (1 183 kWh/kWp mocy zainstalowanej);

– bezpośrednio wykorzystano z tego 19% (1 754 kWh) – prąd słoneczny od razu wykorzystany do zasilania odbiorników w domu, tzw. bezpośrednie zużycie na potrzeby własne,

nadwyżki w ilości 7 476 kWh zostały odprowadzone do sieci energetycznej – zostały „zmagazynowane” w sieci energetycznej

[9 230 kWh/rok – 1 754 kWh/rok = 7 476 kWh/rok];

– całkowite zużycie energii elektrycznej w budynku: 5 830 kWh/rok, z tego: pompa ciepła 2 100 kWh/rok, zużycie prądu przez pozostałe odbiorniki energii elektrycznej w domu: 3 730 kWh/rok

– ilość prądu pobranego z sieci energetycznej: 4 076 kWh/rok – prąd słoneczny odzyskany z sieci.

Instalacja fotowoltaiczna wyprodukowała 3 400 kWh energii elektrycznej więcej niż potrzebuje dom w ciągu roku [9 230 kWh/rok – 5 830 kWh/rok = 3 400 kWh/rok].

Odprowadzając do sieci 7 476 kWh/rok naszego prądu, możemy z niej bezpłatnie odebrać 80%, czyli: 5 981 kWh/rok. A że nasz dom pobrał w ciągu roku tylko 4 076 kWh – rzeczywista nadwyżka wyniosła: 1 905 kWh. W bilansie rocznym jest to ilość prądu, która jest tracona, ponieważ niewykorzystany w ciągu roku prąd słoneczny jest bezpowrotnie tracony.

Podobny bilans energetyczny odnotowano w latach wcześniejszych, ale…

Roczny bilans energetyczny domu referencyjnego – z pompą ciepła i fotowoltaiką.

 

Znaczne nadwyżki prądu słonecznego umożliwiają „darmowe tankowanie” samochodu elektrycznego.

Zakładając, że średnie „spalanie” samochodu wynosi 15 kWh/100 km, nadwyżki prądu słonecznego pozwoliły by na przejechanie w ciągu roku: 12 700 km – za darmo. To wszystko przy założeniu, że do „tankowania” odzyskujemy nasz prąd słoneczny z sieci energetycznej. Jeśli „ładowalibyśmy” bezpośrednio z instalacji PV, wówczas za darmo moglibyśmy przejechać jeszcze większą odległość.

[ 1 905 kWh x 100 km / 15 kWh = 12 700 km ]

Znaczne nadwyżki prądu słonecznego umożliwiają „darmowe tankowanie” samochodu elektrycznego.

Zakładając, że średnie „spalanie” samochodu wynosi 15 kWh/100 km*, nadwyżki prądu słonecznego pozwoliły by na przejechanie w ciągu roku: 12 700 km – za darmo. To wszystko przy założeniu, że do „tankowania” odzyskujemy nasz prąd słoneczny z sieci energetycznej. Jeśli „ładowalibyśmy” bezpośrednio z instalacji PV, wówczas za darmo moglibyśmy przejechać jeszcze większą odległość.

[ 1 905 kWh x 100 km / 15 kWh = 12 700 km ]

* spalanie: od 14,7 do 28,1 kWh /100 km 

Wykorzystanie darmowego prądu słonecznego do tankowania samochodu.

 

Popularne

Dom energooszczędny Budowa domu a nowe prawo budowlane