Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Kotły

Dokładny projekt instalacji ogrzewania czy projektowanie na oko?

Projekt instalacji ogrzewania jest często niedocenianym elementem budowy domu. Szukając oszczędności zakładamy, że wszystko zaprojektuje i wykona instalator.
Czasami takie podejście może prowadzić do problemów, których usunięcie może nas sporo kosztować. Sporo, bo naprawy są zawsze droższe niż gdybyśmy wszystko od razu zrobili dobrze.

Zobaczmy jak wygląda projektowanie instalacji ogrzewania domu przez zawodowego projektanta i instalatora który „projektuje na oko”.

Projekt instalacji ogrzewania – etapy prac:

Możemy oczekiwać, że jeśli dokładny projekt instalacji ogrzewania zlecimy fachowcowi, to wszystko będzie jak trzeba. Oczywiście nie jest to regułą, bo wiedza i doświadczenie projektantów są różne. Niektórzy wolą projektować tradycyjne rozwiązania instalacji. Inni specjalizują się w nowoczesnych i energooszczędnych rozwiązaniach i tak też wykonają projekt instalacji.
Projektowanie „na oko” również może się sprawdzić, jeśli okaże się, że wszystko działa jak powinno. Chociaż czasami może sprawić sporo kłopotów.

Przykładowe możliwe skutki projektowania „na oko”

Projekt instalacji ogrzewania nie jest skomplikowany, ale jego wykonanie zajmuje sporo czasu. Niektóre firmy instalacyjne projektują „na oko”, na potrzeby przygotowania wstępnej oferty cenowej dla inwestora. W przypadku jej zaakceptowania wszystko powinno zostać sprawdzone i skorygowane na podstawie dokładnych obliczeń.

Często zapominamy o projekcie powykonawczym instalacji w naszym domu. Warto taki mieć, bo wówczas łatwiej będzie przeprowadzać w przyszłości wszelkie modernizacje instalacji i jej naprawy. Zwłaszcza jeśli instalatora zniknie z rynku po kilku latach.

Popularne