Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Dom energooszczędny

Dlaczego ogrzewanie domu jest ważne?

Skutki nieprzemyślanego wyboru urządzenia grzewczego mogą być różne, począwszy od wysokich rachunków za ogrzewanie domu, przez niedogrzane lub przegrzane pomieszczenia w czasie sezonu grzewczego, uciążliwe użytkowanie instalacji czy też jej częste awarie. Warto więc poświecić trochę czasu i zastanowić się co dla nas jest najważniejsze.

Ogrzewanie domu lub mieszkania jest szczególnie ważne z co najmniej trzech powodów. Należą do nich:

1. Koszty ogrzewania domu
2. Niezawodność instalacji
3. Komfort i bezpieczeństwo jej użytkowania

Koszty ogrzewania domu

Szukając oszczędności często skupiamy się na tym co jest dla nas oczywiste, np. wymieniamy żarówki i sprzęt AGD na energooszczędne. Tymczasem potencjał oszczędzania jest tu stosunkowo nieduży, ponieważ koszty energii elektrycznej pobieranej przez urządzenia AGD stanowią jedynie 10-20% rocznych kosztów eksploatacji budynku, a koszty oświetlenia pomieszczeń tylko ok. 1-2%.
Spore oszczędności każdego roku na kosztach eksploatacji budynku może nam przynieść z kolei odpowiednio zaplanowane ogrzewaniu domu.
Koszty ogrzewania domu i wody użytkowej (np. wody do mycia) stanowią od 70 do 90% całkowitych kosztów eksploatacji budynku w ciągu roku. Potencjał szukania oszczędności jest więc tu największy. Obniżenie rachunków za ogrzewanie domu tylko o kilka procent sprawi, że w domowym budżecie zostanie nam sporo gotówki.

Zużycie energii w domu

Koszty ogrzewania domu można ograniczyć na wiele sposobów. Wymieniając stary kocioł na nowy, o wysokiej sprawności, stosując pompę ciepła, kocioł kondensacyjny czy kolektory słoneczne, możemy znacznie obniżyć wysokość rachunków za ogrzewanie przy zdecydowanie większym komforcie obsługi instalacji i komforcie cieplnym w ogrzewanych pomieszczeniach.
Koszty ogrzewania domu o powierzchni 140 m², w zależności od sposobu jego ogrzewania, mogą wynieść od 1.786 do 7.115 zł brutto/rok. Rozpiętość kosztów jest więc bardzo duża – może wynosić od 25% do 100%!

Kalkulator kosztów ogrzewania on-line >>

Ogrzewanie domu – ważna niezawodność

Oprócz oszczędnego i komfortowego ogrzewania istotna jest niezawodność wybranego urządzenia grzewczego, np. kotła gazowego, oraz całej instalacji w domu. Z pewnością nikt nie chciałby znaleźć się w sytuacji, gdy np. podczas świąt kocioł ulegnie awarii, a fachowiec nie może od razu pojawić się u nas i szybko usunąć usterkę. Dlatego ogrzewanie domu warto realizować w oparciu o urządzenia sprawdzonego producenta, który dużą uwagę poświęca jakości i niezawodności swoich produktów. Postawmy też na rzetelnych producentów, którzy w razie potrzeby zaoferują też profesjonalny serwis swoich urządzeń.

Ogrzewanie domu – komfort i bezpieczeństwo

Obecnie produkowane, nowoczesne kotły, pompy ciepła, kolektory słoneczne i inne urządzenia grzewcze są bezpieczne w użytkowaniu. Mają szereg zabezpieczeń, które chronią instalację. Ale żadna instalacja grzewcza nie będzie dobrze pracować, jeśli zostanie niewłaściwie zaprojektowana i/lub wykonana. Dlatego, warto poświęcić trochę czasu i wybrać sprawdzonego instalatora, który zadba o fachowe podłączenie urządzeń grzewczych.

Tagi
koszty ogrzewania / ogrzewanie domu

Popularne

Uzdatnianie wody Co potrafi zmiękczacz wody?