Słońce jest nie tylko niewyczerpywalnym, ale także najbardziej ekologicznym źródłem energii. Choć panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne korzystają z tej samej darmowej energii promieniowania słonecznego, przetwarzają ją w inny sposób. Dzięki temu może być ona wykorzystywana do różnych celów w budynku, przyczyniając się do zmniejszenia kosztów związanych z jego użytkowaniem.
Pozyskują energię słoneczną i przetwarzają ją w ciepło do ogrzewania wody w instalacji grzewczej. W naszym klimacie kolektory słoneczne wykorzystuje się przeważnie do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Ich zastosowanie pozwala zaoszczędzić na rachunkach za jej ogrzewanie. Kolektory słoneczne mają postać paneli solarnych płaskich lub rurowych. Wewnątrz nich umieszczone są cienkie rurki, którymi przepływa trudno zamarzający płyn. Ogrzany energią słoneczną przepływa do zasobnika, gdzie oddaje ciepło wodzie użytkowej. Kolektory słoneczne są chętnie wykorzystywane również do wspomagania ogrzewania wody w basenie kąpielowym.
W skali roku panele słoneczne pozwalają zaoszczędzić przeciętnie 60% energii potrzebnej do podgrzewu c.w.u..W połączeniu z kotłem kondensacyjnym, dzięki bezpłatnej energii słonecznej pozwalają zaoszczędzić ponad jedną trzecią energii potrzebnej do ogrzewania i podgrzewu c.w.u..
Pozyskują energię promieniowania słonecznego i zmieniają ją w prąd, który może zasilać wszystkie odbiorniki elektryczne w budynku. O ile w instalacjach solarnych z kolektorami pozyskane ciepło transportowane jest przez tzw. czynnik roboczy i wykorzystane do podgrzewu c.w.u. lub ogrzewania pomieszczeń, to w module fotowoltaicznym powstaje od razu energia elektryczna. Z instalacją fotowoltaiczną na dachu każdy właściciel domu staje się producentem prądu. W obliczu stale rosnących kosztów energii panele fotowoltaiczne pozwalają zaoszczędzić na kosztach związanych z zakupem prądu z sieci i dodatkowo zmniejszają zależność od dostawców energii.
Wytworzoną przez panele fotowoltaiczne energię elektryczną można wykorzystywać na potrzeby własne, a jaj nadwyżki „magazynować” w sieci energetycznej i odbierać w okresach, kiedy instalacja fotowoltaiczna pracuje mniej wydajnie.