Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Kotły

Czym różni się kocioł kondensacyjny od tradycyjnego?

Zarówno kocioł tradycyjny (niekondensacyjny) jak i kocioł kondensacyjny są urządzeniami, które ogrzewają budynek oraz wodę użytkową. Podobnie jak tradycyjne, kotły kondensacyjne mogą ogrzewać wodę zasilającą instalację ogrzewania budynku do wysokiej temperatury np. 80°C, oferowane są jako jedno- i dwu-funkcyjne oraz z wbudowanym zasobnikiem c.w.u.

Kotły kondensacyjne odbierają dodatkową ilość ciepła ze spalin, które w tradycyjnych kotłach ucieka bezpowrotnie przez komin. Dzięki temu pracują z wyższą sprawnością, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania. Efekt pracy kotłów kondensacyjnych najlepiej widać po temperaturze spalin. W tradycyjnych kotłach spaliny mają temperaturę ponad 100°C, a w kondensacyjnych wynosi ona tylko 45-60°C.

Kotły kondensacyjne – komora spalania

Kocioł kondensacyjny to urządzenie z zamkniętą komorą spalania, natomiast kocioł tradycyjny dostępne są z otwartą lub zamkniętą komorą spalania.

Zamknięta lub otwarta komora spalania określa sposób doprowadzenia powietrza do kotła.
W przypadku zamkniętej komory spalania kocioł może pobierać powietrze bezpośrednio z zewnątrz budynku np. przez rurę wyprowadzoną na zewnątrz przez ścianę zewnętrzna, z szachtu kominowego itp. Ogrzewając dom gazem ziemnym nie potrzebna jest wówczas wentylacja nawiewna pomieszczenia kotłowni, czyli kratka wentylacyjna w ścianie zewnętrznej budynku, przez którą powietrze z zewnątrz napływa do pomieszczenia kotłowni. Pomieszczenie, w którym znajduje się kocioł nie jest wychładzane przez zimne powietrze napływające do niego z zewnątrz. Co jest szczególnie istotne jeśli kocioł znajduje się np. w łazience.

Dodatkową zaletą kotła z zamkniętą komorą spalania jest brak możliwości przedostania się spalin do pomieszczenia kotłowni.

W przypadku otwartej komory spalania kocioł pobiera powietrze z pomieszczenia, w którym się znajduje. Wówczas odpowiednia ilość powietrza potrzebna do spalania powinna być doprowadzana przez kratkę w ścianie budynku.

kocioł kondensacyjny

1. Kocioł z zamkniętą komorą spalania – w kominie znajduje się tylko rura odprowadzająca spaliny. Przestrzenią między rurą spalinową a kominem pobierane jest powietrze z zewnątrz budynku do kotła.
2. Kocioł z zamkniętą komorą spalania – odprowadzenie spalin i doprowadzenie powietrza do kotła odbywa się systemem tzw. rura w rurze, przez ścianę zewnętrzną budynku.
3. Kocioł z otwartą komorą spalania – w kominie znajduje się tylko rura odprowadzająca spaliny. Powietrze pobierane jest przez kocioł z pomieszczenia, w którym się znajduje.

Kocioł kondensacyjny – sprawność urządzenia

Kotły kondensacyjne pracują z wyższą sprawnością od tradycyjnych, czyli lepiej wykorzystują paliwo zapewniając niższe koszty ogrzewania. Osiągają sprawność do 109%, podczas gdy tradycyjne kotły tylko do 90% (92%).

kocioł kondensacyjny

Sprawność różnych typów kotłów w zależności od temperatury zewnętrznej i obciążenia kotła (mocy grzewczej).

Kotły kondensacyjne – nowoczesne rozwiązania techniczne

Firma Viessmann stosuje w kotłach kondensacyjnych najnowsze rozwiązania techniczne, jak:

Wymiennik Inox-Radial

Wymiennik Inox-Radial

– wymienniki spaliny/woda Inox-Radial ze stali szlachetnej wysokiej jakości, o wysokiej skuteczności przekazywania ciepła – tradycyjne kotły wyposażone są w wymienniki miedziane (kotły wiszące) i żeliwne (kotły stojące). Stal szlachetna jest jednym z najtrwalszych materiałów stosowanych do budowy kotłów.

kocioł kondensacyjny

Palnik MatriX

– palniki promiennikowe MatriX o specjalnej konstrukcji i działaniu. Jego głównym elementem jest siatka ze stali szlachetnej, która podczas pracy palnika żarzy się przekazując znaczną część ciepła wodzie grzewczej przez promieniowanie – to najskuteczniejszy sposób przekazywania ciepła. W palnikach MatriX spaliny osiągają temperaturę 900°C, podczas gdy w tradycyjnych palnikach mają temperaturę 1300°C – niższa temperatura spalin wpływa korzystnie na pracę kotła z intensywniejszą kondensacją (wyższą sprawność kotła). Siatka MatriX zwiększa trwałość palnika, gdyż może on płynnie kompensować naprężenia termiczne podczas pracy.
Kotły kondensacyjne z palnikami MatriX są przyjazne dla środowiska, pracują z tzw. zerową emisją zanieczyszczeń, oraz ciszej od kotłów z tradycyjnymi palnikami – przykładowo głośność pracy kotła Vitodens 200-W o mocy do 26 kW nie przekracza 38 dB przy pełnej mocy kotła oraz 32 dB przy minimalnej mocy.

kocioł kondensacyjny

Układ Lambda-Pro-Control

– układ Lambda-Pro-Control, który stale kontroluje i reguluje proces spalania w czasie normalnej eksploatacji kotła. Automatycznie rozpoznaje rodzaj gazu i dopasowuje warunki spalania do zmieniającej się jakości gazu i obciążenia kotła. Zapewnia tym samym maksymalne wykorzystanie energii zawartej w paliwie oraz wysoką sprawność kotła w czasie jego pracy z małą jak i maksymalną mocą grzewczą.

Kocioł kondensacyjny to oszczędniejsze zużycie gazu

Uwzględniając efekt kondensacji i najnowocześniejsze rozwiązania techniczne kotły kondensacyjne firmy Viessmann są oszczędniejsze od tradycyjnych o ok. 15-20%, a w porównaniu ze starymi kotłami zużycie gazu będzie mniejsze nawet o 30%. Przy obecnych cenach gazu, które będą rosły każdego roku, dodatkowe koszty wynikające z zastosowania kotła kondensacyjnego zwrócą się po ok. 4 do 6 latach.

Dłuższa żywotność kotła

Najlepsze rozwiązania techniczne i wysokiej jakości materiały sprawiają że kotły kondensacyjne będą trwalsze od tradycyjnych.

Budujesz lub modernizujesz dom?  Poznaj koszty systemu grzewczego w oparciu o kocioł kondensacyjny. Wypełnij formularz a fachowcy naszego Partnera bezpłatnie przygotują niezobowiązującą wycenę. 



Tagi
kocioł gazowy / kocioł kondensacyjny / kocioł niekondensacyjny / kocioł tradycyjny / ogrzewanie / sprawność kotła / zamknięta komora spalania

Popularne

Dom energooszczędny / Formalności / Strona główna / Termomodernizacja Audyt energetyczny przed modernizacja domu. Wszystko, co warto wiedzieć