Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Pompy ciepła

Czy pompa ciepła truje? Czyli, pompa ciepła a zanieczyszczenie powietrza

Przeciwnicy pomp ciepła często mówią, że pompa ciepła nie jest ekologiczna, bo zużywa prąd, który produkują elektrownie węglowe. Można jednak odnieść wrażenie, że najwięcej przeciwników pomp to z kolei zwolennicy kotłów węglowych.

Przykład takiej wypowiedzi:
„pompa ciepła truje ludzi – zużywa prąd z trującej elektrowni i truje wydzielając syf podczas jej produkcji. Ale tego nie widzicie bo nie widać dymku więc wg Was nie truje. To jest właśnie błędne pseudoekologiczne myślenie.”\

Co jest EKOLOGICZNE? – NIC!
Cokolwiek produkujemy, wytwarzamy czy przetwarzamy, zużywamy do tego prąd, który w naszym kraju produkowany jest przede wszystkim w elektrowniach węglowych. W ten sposób możemy powiedzieć, np. że:

– autobusy elektryczne nie są ekologiczne, bo pobierają prąd z sieci energetycznej, no i przy ich produkcji i późniejszej utylizacji na pewno potrzeba dużo energii;
– auta elektryczne nie są ekologiczne, bo…- jak wyżej;
– żywność nie jest ekologiczna, bo żeby zebrać plony czy je przetransportować, maszyny zużywają paliwo; do produkcji maszyn również potrzebujemy energii, itd.;

można tak jeszcze długo wymieniać…

Dlaczego mówimy, że coś jest ekologiczne ?

Bo w mniejszym stopniu zanieczyszcza środowisko niż konwencjonalne rozwiązania. I tak, mówimy np., że:
– gaz ziemny jest ekologicznym paliwem, podobnie drewno, pellet, itd. – mimo że przy ich spalaniu powstają zanieczyszczenia, która trafiają do powietrza, to jednak jest ich zdecydowanie mniej niż przy spalaniu węgla – dlatego mówimy, że są ekologiczne, czyli bardziej przyjazne otoczeniu, w którym żyjemy;
– „eko-groszek” – węgiel jest najmniej ekologicznym paliwem ze wszystkich dostępnych, dlaczego więc ma w nazwie „eko” ? – bo nowoczesne kotły zasilane dobrej jakości węglem znacznie mniej zanieczyszczają powietrze niż stare kotły węglowe, w którym często pali się byle czym;
– pompa ciepła jest ekologiczna bo przy jej pracy nie powstają żadne zanieczyszczenia, w odróżnieniu od spalania tradycyjnych paliw.

100% ekologiczne?

Pompa ciepła może pracować w niemal 100 procentach ekologicznie, ponieważ może być zasilana prądem słonecznym lub w ogóle może nie potrzebować prądu.
Wystarczy odpowiednia instalacja fotowoltaiczna, aby:
– odbiorniki energii elektrycznej w naszym dom, w tym również pompa ciepła, zasilane był prądem ze słońca;
– ogrzewając pompą ciepła, w ciągu całego roku, można korzystać wyłącznie z prądu solarnego;
– również wentylacja z odzyskiem ciepła może być zasilana słońcem;
– przy chłodzeniu domu pompa ciepła również może pobierać wyłącznie prąd produkowany ze słońca.

Z drugiej strony, do naszych domów trafia coraz więcej prądu produkowanego przez wiatraki, duże farmy fotowoltaiczne, dostarczanego przez elektrownie wodne. Czy tego chcemy, czy nie, na co dzień korzystamy również prądu „ekologicznego”. Ilość tego prądu w naszych gniazdkach będzie z każdym rokiem coraz większa.

A co z produkcją i późniejsza utylizacją pompy ciepła? Faktycznie, na te procesy również potrzebna jest energia. Jednak, pompa ciepła to proste urządzenie – jeśli zajrzymy do jej wnętrza to zauważymy, że jest tam znacznie mniej materiałów niż w typowym kotle.

Pompa ciepła bez prądu?

W tradycyjnych rozwiązaniach pomp ciepła, a dokładniej sprężarka, zasilana jest prądem elektrycznym. I to ona odpowiada za rachunki jakie płacimy za ogrzewanie.

Wystarczy wybrać tzw. absorpcyjną pompę ciepła, która napędzana jest gazem i do pracy nie potrzebuje prądu. Oczywiście energia elektryczna w jej przypadku również jest potrzebna, ale tylko do zasilania automatyki.

Po co mówimy o ekologicznym ogrzewaniu?

Skupiając się na tym co nas bezpośrednio otacza – żeby w miejscu gdzie mieszkamy dało się swobodnie oddychać, żebyśmy byli zdrowi, itd.

„Według szacunków NIK w Polsce ok. 45 tys. osób rocznie traci życie z powodu zanieczyszczeń powietrza i jest to 10-krotnie większa ilość zgonów niż w wypadkach samochodowych.”

Według opublikowanego pod koniec 2014 roku raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) szkody w latach 2008- 2012 wynikłe z zanieczyszczenia powietrza i emisji gazów cieplarnianych kosztowały Polskę od 43 do 132 mld euro. To koszty związane z leczeniem, hospitalizacją, rentami, opuszczaniem pracy i przedwczesnymi zgonami, jak również m.in. z zanieczyszczeniami budynków czy zmniejszonymi plonami.

Za fatalną jakość powietrza w dużej mierze odpowiada tzw. niska emisja zanieczyszczeń. Terminem tym określa się zanieczyszczenia emitowane na wysokości do 40 metrów nad ziemią. Źródłem tych zanieczyszczeń są głównie gospodarstwa domowe i rolne, lokalne kotłownie oraz komunikacja oparta o silniki spalinowe.”

Źródło: PORT PC, NIK, EEA

Polecamy :
Artykuł: Politycy smogu nie widzą > link do artykułu-nowa karta:
http://wyborcza.pl/7,75968,21020968,politycy-smogu-nie-widza.html#TRrelSST

Artykuł, Polacy i Bułgarzy oddychają najbardziej trującym powietrzem w Europie.
a w nim, miedzy innymi: „Polscy lekarze od lat domagają się podjęcia działań ograniczających zanieczyszczenie powietrza. Bezskutecznie.”
Link do artykułu: http://wyborcza.pl/7,75400,21017490,blisko-50-tys-polakow-co-roku-przedwczesnie-umiera-z-powodu.html

Raport Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska (EEA) „Jakość powietrza w Europie – raport 2016”
Do pobrania ze strony: http://www.eea.europa.eu/publications/air-quality-in-europe-2016/#parent-fieldname-title

Lub, link do pobrania pliku: http://www.eea.europa.eu/publications/air-quality-in-europe-2016/at_download/file

RAPORT NIK „Ochrona powietrza przed zanieczyszczeniami” – link do pobrania pliku PDF: https://www.nik.gov.pl/plik/id,7764,vp,9732.pdf

Krzysztof Gnyra (KG)
Źródło informacji – artykuł w Polskim Instalatorze: http://www.rynekinstalacyjny.pl/artykul/id3840,pompa-ciepla-zamiast-kotla-weglowego

Popularne