Aby odpowiedzieć na pytanie, czy miękka woda jest bezpieczna do picia, wyjaśnimy w pierwszej kolejności, co kryje się za pojęciem zmiękczonej wody.
Jedną z cech wody, zarówno tej pochodzącej z własnego ujęcia, jak i wody wodociągowej jest twardość. Właściwość ta wynika z zawartości w wodzie jonów wapnia i magnezu. Ich duża ilość powoduje wysoką twardość wody. Z twardej wody po jej podgrzaniu wytrącają się osady kamienne, które prowadzą do szybszego niszczenia sprzętów AGD i obniżają wydajność urządzeń grzewczych. Twarda woda wpływa również niekorzystnie na kondycję skóry oraz włosów, zmniejsza skuteczność, a zwiększa zużycie środków myjących i czyszczących, a także powoduje nieestetyczne, trudne do usunięcia osady na armaturze kuchennej i łazienkowej. Aby uporać się z tymi problemami, w domu instaluje się zmiękczacz wody. Redukuje on jony wapnia i magnezu odpowiedzialne za twardość i zastępuje je jonami sodu.
Wg. Rozporządzenia Ministra Zdrowia za zdatną do picia uznaje się wodę o twardości w przedziale 3-28°dH (stopni niemieckich). W gospodarstwach domowych zaleca się stosowanie wody zmiękczonej o twardości 3-6°dH. Zmiękczona woda zawiera mniej wapnia i magnezu, a więcej sodu, na co powinny zwrócić uwagę osoby na diecie niskosodowej. Zmiękczając każdy 1 stopień niemiecki twardości, dodaje się około 8,2 mg sodu na 1 litr wody. Wypijając dziennie 3 litry wody zmiękczonej (w dowolnej postaci), spożywamy 344,4 mg sodu, co odpowiada około 0,87 g soli kuchennej. Jest to przykładowa ilość soli zawarta w kromce białego pieczywa. Ilość ta jest więc niewielka, dlatego zmiękczoną wodę można bezpiecznie pić. Zmiękczona woda nie ma też słonego posmaku.
Niekiedy można się spotkać ze stwierdzeniem, że zmiękczając wodę pozbawiamy jej cennych minerałów. Zmiękczacz wody nie usuwa z niej wszystkich minerałów, tylko redukuje jony wapnia i magnezu, natomiast pozostałe minerały pozostają w wodzie bez zmian. Warto też pamiętać, że głównym źródłem wapnia i magnezu nie jest woda. Aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na te minerały w organizmie musielibyśmy wypić około 300 szklanek twardej wody mineralnej. Źródłem wapnia w diecie są m.in.: produkty mleczne, fasola, soja, szpinak, kapusta włoska, brokuły, płatki owsiane, orzechy i nasiona, a magnezu: pełnoziarniste produkty zbożowe, nasiona roślin strączkowych, orzechy, owoce suszone, kasza gryczana, banany.
Zmiękczając wodę zmniejszamy jej twardość do ustalonej wartości. Jeśli mamy inne wątpliwości dotyczące jej jakości (np. smaku czy zapachu) warto rozważyć zakup stacji uzdatniania wody typu 2w1, czyli zmiękczacza z filtrem węglowym. Taka stacja będzie nie tylko zmiękczać wodę, która trafia do naszych kranów, ale również ją filtrować. Stacja Aquahome Duo SMART usunie z wody nadmiar jonów wapnia i magnezu, jednocześnie pozbywając się jej nieprzyjemnego smaku oraz zapachu chloru. Takie rozwiązanie pozwoli nam pić smaczną wodę prosto z kranu, a tym samym całkowicie zrezygnować z kupowania wody w nieekologicznych plastikowych butelkach.
Jeżeli chciałby Pan/Pani poprawić jakość swojej wody to zachęcamy do wypełnienia formularza a specjaliści naszego partnera chętnie przedstawią najlepszą niezobowiązującą propozycję.