Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Kotły

Co to jest kocioł dwufunkcyjny, jednofunkcyjny, kompaktowy?

Czy potrzebny mi kocioł dwufunkcyjny? Może lepszy będzie piec jednofunkcyjny? Jaki kocioł gazowy wybrać?
Zacznijmy jednak od „pieca”, bo kojarzy się ze starym urządzeniem, które w odległych czasach wykorzystywane było do ogrzewania domów lub poszczególnych pomieszczeń, jak np. piec kaflowy. Dzisiaj, w rozmowie z instalatorem, powinniśmy posługiwać się określeniem: kocioł, np. kocioł na paliwo stałe, kocioł gazowy, kocioł olejowy. Niby nic takiego, ale pytając o „piec gazowy”, instalator od razu zorientuje się, że nie mamy większego pojęcia o ogrzewaniu i o nowoczesnych rozwiązaniach.

Czym się różni kocioł dwufunkcyjny od jednofunkcyjnego?

Z „funkcjami” kotłów również nie jest tak łatwo, bo określają to co może dane urządzenie, np. ogrzewać wodę do centralnego ogrzewania (c.o) i ogrzewać ciepłą wodę użytkową (c.w.u.):

Kotły dwufunkcyjne przepływowe dedykowane są najczęściej dla mieszkań z jedną łazienką. Mogę dostarczyć ograniczoną ilość ciepłej wody. Odkręcenie w tym samym czasie dwóch kranów może spowodować, że poleci woda o niższej temperaturze niż oczekujemy. Przy tym rozwiązaniu nie będziemy mogli korzystać z cyrkulacji wody użytkowej – jeśli taką planujemy.

Kocioł jednofunkcyjny może dostarczać znacznie więcej ciepłej wody użytkowej. O jego wydajności c.w.u. decyduje przede wszystkim pojemność zbiornika. Bez problemu zastosujemy tutaj cyrkulację wody użytkowej. Kocioł jednofunkcyjny może współpracować w jednej instalacji z kotłem na paliwo stałe, kominkiem z płaszczem wodnym, pompą ciepła i innymi źródłami ciepła. Odpowiednio projektując instalację, współpraca to może odbywać się automatycznie.

Kotły kompaktowe

Mają zabudowane zbiorniki o pojemności od 46 litrów (kotły wiszące) do ok. 100 litrów – kotły stojące lub większej pojemności jeśli przystosowane są do współpracy z kolektorami słonecznymi. Doskonale sprawdzą się w mieszkaniu jak i w domu jednorodzinnym, bo mimo małej pojemności zbiornika potrafią dostarczyć dużą ilość ciepłej wody użytkowej.

Przy wyborze kotła powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na to, ile c.w.u. może dostarczać i czy ta ilość będzie dla nas wystarczająca. Również duże znaczenie będzie miała instalacja w naszym domu czy ewentualna jej rozbudowa w przyszłości, np. o dodatkowe źródła ciepła.

 

Tagi
kocioł dwufunkcyjny / kocioł gazowy / kocioł jednofunkcyjny / kocioł kompaktowy / kocioł kondensacyjny / piec dwufunkcyjny / piec gazowy / piec jednofunkcyjny

Popularne

Dom energooszczędny / Formalności / Strona główna / Termomodernizacja Audyt energetyczny przed modernizacja domu. Wszystko, co warto wiedzieć