Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ Klub Ambasadora

Wymiana kotła węglowego z dofinansowaniem PONE cz. II

Demontaż starych pieców i instalacja bardziej ekologicznych i energooszczędnych kotłów gazowych Viessmann w odwiedzanych przez nas budynkach odbyła się z wykorzystaniem dotacji oferowanej w ramach Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla Miasta Krakowa (PONE Kraków).
Opiekunem od strony formalnej oraz wykonawczej przeprowadzanych modernizacji instalacji grzewczych była firma Marel. W ramach swych usług oferują oni klientom zainteresowanym skorzystaniem z dotacji PONE Kraków, dopełnienie wszelkich formalności niezbędnych do uzyskania dotacji, bezgotówkowe rozliczenie prac oraz montaż i późniejszy serwis nowych systemów grzewczych Viessmann.

Kolejną wizytę w Krakowie rozpoczęliśmy od rozmowy z panem Gerardem:

Z jakich względów zdecydował się Pan na wymianę urządzenia grzewczego?

W moim domu korzystałem dotychczas z trzech urządzeń grzewczych – kotła gazowego, kotła węglowego oraz kominka. Głównym urządzeniem grzewczym był kocioł węglowy. Z ogrzewania gazowego korzystałem najczęściej w weekendy, kiedy chciałem wypocząć, a nie „bawić się” węglem.

Skoro ma Pan zainstalowany kocioł gazowy, dlaczego zdecydował się Pan na montaż nowego?

Mój dotychczasowy kocioł gazowy był żeliwnym, solidnie zbudowanym kotłem marki Viessmann. Byłem z niego bardzo zadowolony i mimo upływu czasu – ogrzewał dom przez około 15 lat – bardzo dobrze się sprawował. Gdyby nie możliwość wymiany kotła z dofinansowaniem pewnie bym go nie wymieniał. Ale demontując kocioł węglowy z dofinansowaniem PONE mogłem zainstalować nowy, jeszcze bardziej energooszczędny kocioł na gaz. Chciałem też zrezygnować z ogrzewania węglowego. Nie polecam go, to brak komfortu, a węgiel jest brudny. Mając kocioł gazowy o ogrzewaniu mogę praktycznie zapomnieć, bez problemu wyjechać nawet zimą na długi urlop, a piec będzie grzał jak należy.

Po raz kolejny postawił Pan na firmę Viessmann. Dlaczego?

Będą się zawsze trzymał Viessmanna. To dobra, sprawdzona już przeze mnie marka. Poza tym wybierając sprawdzonego producenta mam pewność, że gdy coś się zepsuje, kocioł zostanie bez problemu naprawiony, czego często nie można powiedzieć np. o chińskich urządzeniach.

Jakie urządzenie grzewcze zostało zamontowane w Pana domu?

W ramach dotacji w naszym domu wymieniono kocioł węglowy na gazowy kondensacyjny Vitodens 200-W 26 kW jednofunkcyjny + sprzęgło hydrauliczne oraz zamontowano komin przystosowany do kotłów gazowych. Zdecydowałem się też na wymianę kilku grzejników, które zaatakowała rdza i montaż grzejnika dekoracyjnego w łazience.

Jakie procedury musiał Pan przejść aby zmodernizować instalację grzewczą korzystając z dotacji?

Wniosek o przyznanie dotacji złożyłem przez firmę Marel. Po kontroli z Urzędu Miasta oraz pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przystąpili to wykonania prac. Przedstawiłem im wcześniej swoje wizje i oni je zrealizowali, podpowiadając mi różne rozwiązania. W ciągu trzech dni wszystko zamontowali i odpowiednio poprzerabiali. To ogromna wygoda. Po zakończeniu prac pozostał tylko zdemontowany kocioł węglowy, który odbiera komisja.

Popularne