Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ Klub Ambasadora

Tanie ogrzewanie z pompą ciepła

 

Firma Inside z Poznania specjalizuje się w projektowaniu i wykonawstwie instalacji grzewczych i sanitarnych, w tym montażu kotłowni gazowych oraz instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii. W domu Pani Aureli wykonała m.in. instalację grzewczą bazującą na pompie ciepła Viessmann.

 

Zdecydowali się Państwo na samodzielne wykonanie wielu prac na etapie budowy i wykończenia domu. Proszę powiedzieć, co jest Państwa dziełem?

To prawda, większość prac była dziełem męża. Między innymi wymurował on ściany domu i ocieplił je. Sam wykonał też schody, wykończył łazienki i kuchnię, a nawet wykonał meble. To prawdziwa złota rączka – podjął się także budowy podjazdu i montażu bramy. Jedyne czego nie wykonał w naszym domu to dach i tynki. Również wykonanie instalacji powierzył fachowcom – specjalistom z firmy Inside Poznań.

Jaka pompa ciepła została zamontowana w Państwa domu?

Pompa ciepła Viessmann Vitocal 300-G

Postawiliśmy na gruntową pompę ciepła Vitocal 300-G. Dolne źródło pompy ciepła wykonane jest na dwóch odwiertach. W całym budynku zainstalowane jest ogrzewanie podłogowe, najlepiej współpracujące z niskotemperaturowym źródłem ciepła, jaki jest pompa. W domu dodatkowo zamontowany został kominek (bez płaszcza wodnego), który wspomaga pracę pompy ciepła. Gdy palimy w kominku pompa ciepła w zasadzie ogrzewa głównie pomieszczenia na poddaszu, gdyż ciepło z kominka wystarcza do ogrzania parteru.

Dlaczego zdecydowali się Państwo na ogrzewanie domu pompą ciepła?

Od początku wiedzieliśmy, że nasz dom będziemy ogrzewać właśnie pompą ciepła. Mimo możliwości podłączenia budynku do sieci gazowej, nie wykonaliśmy przyłącza. Postanowiliśmy z niego zrezygnować na rzecz gruntowej pompy ciepła Viessmann. Mąż ponad 20 lat pracuje w Niemczech, gdzie te urządzenia grzewcze są stosowane od dawna. Podpatrzył sprawdzone rozwiązania i postanowiliśmy przenieść je na nasz grunt. Jak się okazało była to słuszna decyzja, czego najlepszym dowodem są nasze rachunki za ogrzewanie.

Jak przedstawiają się koszty ogrzewania Państwa domu?

Nasz dom ma 160 m2 powierzchni użytkowej. Budynek był już użytkowany przez trzy sezony grzewcze. Koszt użytkowania pompy ciepła wyniósł nas 900 zł. To cena jaką zapłaciliśmy za te trzy sezony grzewcze.

To bardzo dobry wynik. Co jest sekretem tak niskich kosztów ogrzewania?

Oczywiście wybór dobrego urządzenia grzewczego i dobrze zaplanowana instalacja. Jednak ogromne znaczenie ma również porządne ocieplenie domu i wyeliminowanie mostków cieplnych. Celowo zrezygnowaliśmy m.in. z balkonu, aby wyeliminować miejsca nadmiernej ucieczki ciepła z domu. Zastosowaliśmy też 3-szybowe energooszczędne okna, wykonaliśmy tzw. „ciepły montaż”. W pomieszczeniach utrzymujemy temperaturę 21-22°C. To m.in. dzięki tym rozwiązaniom uzyskujemy tak niskie koszty ogrzewania domu.

Popularne