Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ Klub Ambasadora

Rezydencje z gwarancją na tanią eksploatację

Piękna 1-hektarowa działka, a na niej 6 domów jednorodzinnych. Eko-Kamionka to rodzinne osiedle zlokalizowane na skraju Puszczy Knyszyńskiej obok wsi Kamionka, 8-10 km od Białegostoku. Do niewątpliwych zalet lokalizacji powstałych tu domów zaliczyć można piękne widoki, ciszę, spokój oraz czyste powietrze. Każdy z domów to prawdziwa rezydencja – składa się z trzech kondygnacji: piwnicy, parteru i przestronnego poddasza – łącznie z dwustanowiskowym garażem i piwnicą jest tu 420 m2 powierzchni podłóg. Domy usytuowane są na działce o powierzchni 1500 m2. Z jednej strony osiedle sąsiaduje z laskiem sosnowym, z drugiej strony rozpościera się piękny widok na okoliczne łąki i lasy. Powstałe tu rezydencje oprócz korzystnej lokalizacji mają jeszcze jedną bardzo ważną zaletę. Są budynkami proekologicznymi i wysoce energooszczędnymi.

Czym wyróżniają się domy wzniesione na osiedlu?

Do każdej inwestycji podchodzę jak do budowy własnego domu. Chciałem, aby powstałe tu budynki spełniały oczekiwania swoich przyszłych właścicieli również po wielu latach użytkowania. W trakcie budowy domów skorzystałem z innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych. Za pierwszy przekazany do użytkowania dom otrzymałem tytuł „Podlaski innowator 2012” w kategorii „Osoba kreująca innowacyjne rozwiązania”. Stawiam na rozwiązania pozwalające oszczędzać energię i obniżyć koszty utrzymania domów. Dane ze świadectwa charakterystyki energetycznej wskazują, że powstałe na osiedlu domy to budynki pasywne – o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię.

Bryła domów nie jest jednak typowa dla budynków pasywnych.  Wielopołaciowy dach nie wpisuje się w założenia budownictwa pasywnego.

To prawda. Wznoszone na osiedlu domy nie przypominają swą architekturą typowych budynków o standardzie pasywnym. Osobiście nie chciałbym mieszkać w domu o tak prostej formie, jaka cechuje te budynki. Zależy mi na tym, aby przyszli właściciele domów byli usatysfakcjonowani ich komfortową i niedrogą eksploatacją, ale także wyglądem. Dlatego powstające na osiedlu domy w zamyśle mają być nie tylko wysoce energooszczędne i nowoczesne ale również ładne – przyjemne w odbiorze. Udało mi się to osiągnąć rezygnując z niektórych rozwiązań narzucanych przez budownictwo pasywne. Dowodem na to są wysokie parametry, jakie uzyskały wzniesione budynki. Było to możliwe dzięki przemyślanej konstrukcji tych domów, zastosowaniu wysokiej jakości materiałów budowlanych oraz nowoczesnych technologii grzewczych i wentylacyjnych.

Proszę więc zdradzić, jakie rozwiązania przyczyniły się do powstania domów o tak korzystnych parametrach energetycznych?

Budownictwo jest moją pasją. Przystępując do budowy domów starałem się wykonywać wszystko ponad standard. Wzniesione na osiedlu budynki są solidnie ocieplone, a wykorzystywane do ich budowy materiały konstrukcyjne charakteryzują się dużą statecznością termiczną co w połączeniu z nowoczesnymi instalacjami, bazującymi na urządzeniach renomowanych producentów, zapewnia niskie koszty eksploatacyjne.
Solidne i dobrze akumulujące ciepło mury wybudowane są z silikatów i ocieplone wysokiej jakości styropianem grubości 20 cm. W domach wykonujemy wytrzymałe stropy mojej konstrukcji, których objętość w 70% stanowi styropian, a tylko 30% żelbet. Dzięki temu są one stosunkowo lekkie i ciepłe. Również dach został solidnie ocieplony wełną o grubości 20 cm. Ponadto zastosowałem folię termorefleksyjną, działającą na zasadzie lustra odbijającego energię cieplną. Moja ESP 11 (symbol) według deklaracji producenta zastępuje 20 cm warstwę izolacji termicznej. W domach instalowane są ciepłe drzwi i okna (niestandardowo wbudowane). Termikę budynków zarówno latem, jak i zimą poprawiają dodatkowo antywłamaniowe rolety zewnętrzne.
Rezydencje ogrzewane są energooszczędnymi pompami ciepła typu solanka/woda o wysokiej sprawności, zrealizowanymi na odwiertach pionowych. Pompy ciepła współpracują z ogrzewaniem podłogowym. Do jego wykonania w domu o takiej powierzchni deweloper użyłby 2 km rur grzewczych – w moich budynkach zainstalowanych jest 3 km przewodów. Wszystko po to, aby zapewnić odpowiedni komfort cieplny we wnętrzach.
Praca pompy ciepła wspomagana jest przez mechaniczny system wentylacji z odzyskiem ciepła. Wysoką sprawność rekuperatora, stanowiącego serce instalacji zapewnia z kolei zastosowanie porządnego gruntowego wymiennika ciepła. W sezonie grzewczym ogrzewa on wstępnie, a w sezonie letnim chłodzi, dopływające do rekuperatora powietrze, co zwiększa efektywność systemu rekuperacji, z której ja uzyskuje nawet 97-98% sprawności.

Dlaczego wybierając system grzewczy do domów wchodzących w skład osiedla postawił pan na pompy ciepła?

Zależało mi na tym, aby ogrzewanie domów zrealizowane było w oparciu o urządzenia energooszczędne i ekologiczne. Zdecydowałem się na pompy ciepła, ponieważ takie urządzenie z powodzeniem użytkuję w swoim domu. Mam dość duże doświadczenie eksploatacyjne z pompami ciepła – już 14 lat mieszkam w domu gdzie pracuje takie urządzenie.
W naszych domach, w których powierzchnia do ogrzania wynosi 350 m2, zainstalowane są pompy ciepła 300-G typu solanka/woda marki Viessmann. Postawiłem na firmę Viessmann z uwagi na wysoką sprawność oferowanych przez nią pomp. W kolejnych budynkach również zainstalują pompę Viessmann – argumentem, poza dobrą sprawnością i bardzo dobrymi wynikami, jakie uzyskuję jest również znajomość obsługi tych urządzeń. Wiem, jak pracują i jakie parametry pozwalają na osiąganie zamierzonych efektów w pozyskiwaniu energii na potrzeby grzewcze. W domu eksploatowanym już czwartą zimę pompa ciepła pracuje ze sprawnością 5,3 (sprawność dotyczy CO+CUW) podczas gdy deklarowany przez producenta współczynnik COP wynosi do 4,9. Jest to możliwe ponieważ budynki wznoszone są w standardzie pasywnym, a instalacja jest odpowiednio dobrana do zapotrzebowania domów na ciepło. Ponadto podczas tak długiego użytkowania pompy ciepła w swoim domu poznałem „sztuczki eksploatacyjne”, które z powodzeniem wprowadzam również w budynkach wchodzących w skład osiedla.

Pompa ciepła ogrzewająca dom i wodę użytkową zgromadzoną w zasobniku.

Czy można określić z jakimi kosztami eksploatacyjnymi będą mieć do czynienia właściciele domów z tak wydajnym systemem grzewczym?

Domy na osiedlu poza pompami ciepła i wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła wyposażane są m.in. w ekologiczną oczyszczalnię ścieków, własne ujęcie wody i stację jej uzdatniania. Dzięki temu gwarantuję, że koszty eksploatacyjne tak dużego domu (420 m2 powierzchni podłóg i 350 m2 powierzchni ogrzewanej) nie przekroczą 300 zł miesięcznie przy temperaturze wnętrz 21 st.C i poziomie cen energii z 2014 r. Koszty obejmują opłaty za ogrzewanie, ciepłą wodę, wodę zimną, zagospodarowanie ścieków, wywóz nieczystości oraz podatek za dom i działkę. Kolejny zrealizowany dom, minionej zimy był ogrzewany do temperatury +15, gdzie koszt energii elektrycznej do napędu pompy ciepła wyniósł 80 zł miesięcznie.

Tak niskie koszty eksploatacyjne są najlepszą rekomendacją domów wchodzących w skład osiedla.

Do kosztów utrzymania należy doliczyć jedynie koszt energii elektrycznej potrzebnej na oświetlenie i sprzęty gospodarstwa domowego. Również on może być niski, jeśli w domu zostanie zainstalowana instalacja fotowoltaiczna. Gdy tylko klient będzie zainteresowany nie ma problemu z zastosowaniem tego typu rozwiązań w ramach naszego osiedla.

Popularne