Firma Inside z Poznania specjalizuje się w projektowaniu i wykonawstwie instalacji grzewczych i sanitarnych, w tym montażu kotłowni gazowych oraz instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii. W domu Pana Marcina zajęła się m.in. kompleksowym wykonaniem instalacji grzewczej, wentylacyjnej i fotowoltaicznej oraz montażem stacji uzdatniania wody Aquahome.
Całkowita powierzchnia budynku to około 700 m2, powierzchnia użytkowa zajmuje około 340 m2. Środkowa część budynku jest częścią mieszkalną, po bokach zlokalizowana jest część rekreacyjna z pokojem fitness i basenem oraz kuchnia i strefa garażowa. Dom ogrzewany jest w zasadzie trzema urządzeniami. Pierwszym z nich jest kocioł kondensacyjny Vitodens 100-W, ogrzewa on m.in. część basenową i częściowo resztę powierzchni użytkowej, jako wspomaganie drugiego zasadniczego urządzenia grzewczego, czyli powietrznej pompy ciepła Vitocal 300-A. Dodatkowo w domu zamontowany jest kominek gazowy, który będzie ogrzewał salon wczesną wiosną i późną jesienią.
Od początku byłem zainteresowany ogrzewaniem domu pompą ciepła. Chciałem aby była to pompa gruntowa, jednak okazało się, że z uwagi na pokłady węgla brunatnego znajdujące się na mojej działce odwierty pod sondy musiałby być dość głębokie (ok. 120 m), a co za tym idzie również bardzo kosztowne. Zdecydowałem się więc na montaż pompy ciepła powietrze-woda Viessmann 300-A typ 301.B. Do podęcia tej decyzji przekonały mnie jej dobre parametry.
Obok domu prowadzę gospodarstwo rolne. W między czasie wniknęła potrzeba suszenia zbóż kukurydzy i postanowiłem postarać się o doprowadzenie gazu ziemnego do mojej nieruchomości. Okazało się, że przy dużej inwestycji jaką jest suszarnia, budowa przyłącza gazowego stała się opłacalna. Korzystając z okazji doprowadziliśmy instalację gazową również do domu.
Gazowy kocioł kondensacyjny Vitodens 100-W został zainstalowany z myślą o wspomaganiu pracy pompy ciepła przy dużych obciążeniach, gdy temperatura zewnętrzna spada poniżej -15°C. Pompa powietrzna poradziłaby sobie również w takiej sytuacji, jednak wówczas wiązałoby się to z wyższymi kosztami eksploatacyjnymi.
Również część basenowa ogrzewana jest przez kocioł kondensacyjny, aby zmniejszyć koszty eksploatacyjne. Chociaż w standardowych warunkach kocioł gazowy jest droższy w eksploatacji od pompy ciepła, to w mojej sytuacji wyższe okazałyby się koszty inwestycyjne na etapie wykonania instalacji pod pompę ciepła. Wynikałyby one z dość dużej odległość pompy powietrznej od basenu.
– Pompa wymaga dużych przepływów, rur o większych przekrojach, a więc i droższych. Sam tranzyt kosztowałyby w tym przypadku ponad 20 000 zł. Właśnie z tego względu podjęliśmy decyzję o ogrzewaniu gazowym w znacznie oddalonej od pompy ciepła części basenowej budynku – dodaje Pan Piotr z firmy Inside.
Zainstalowana instalacja fotowoltaiczna o mocy 5,6 kW pozwoli spożytkować cały wyprodukowany przez nią prąd na potrzeby pracujących w domu urządzeń zasilanych energią elektryczną. Prąd wyprodukowany przez 20 płyt Vitovolt 300, za który nie będziemy musieli płacić to duże odciążenie dla domowego budżetu.
Oczywiście właściwy dobór i montaż paneli fotowoltaicznych. Ważne są również odpowiednie pomiary, które powinny być wykonywane przez specjalistę przy uruchomieniu nowej instalacji. Jednym z głównych pomiarów, jakie wykonuje się po montażu instalacji fotowoltaicznej jest charakterystyka prądowo-napięciowa. Pozwala ona określić już na początku pracy instalacji, czy nie doszło do uszkodzenia modułów fotowoltaicznych podczas ich transportu lub montażu.