Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Pompy ciepła

Sprawdź, czy pompa ciepła jest dla Ciebie

Pompa ciepła jest jednym z możliwych sposobów na ogrzewanie każdego domu. Nie dla każdego jednak będzie dobrym rozwiązaniem.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji zawsze warto policzyć dokładnie „za i przeciw”, uwzględniając wszystkie koszty inwestycji i koszty ogrzewania. Warto również wziąć przy tym pod uwagę, czego oczekujemy od ogrzewania naszego domu. Ponieważ często spotykana opinia, że: „pompa ciepła jest droga” – nie zawsze się sprawdza!

Zobaczmy, jak może wyglądać proces wyboru inwestora, który wybudował nowy dom i rozważa różne sposoby jego ogrzewania.

Dane budynku:
– powierzchnia użytkowa: 150 m2
– 4-rech mieszkańców
– zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania domu (c.o.): 6 000 kWh/rok
– zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania wody użytkowej (c.w.u.): 4 000 kWh/rok
– całkowite zapotrzebowanie na ciepło: 10 000 kWh/rok

Rozwiązania brane pod uwagę:

  1. Kocioł węglowy z podajnikiem; ogrzewanie grzejnikowe w całym domu.
  2. Dobry gazowy kocioł kondensacyjny Vitodens 200-W, zbiornik c.w.u. 120 litrów; ogrzewanie mieszane: grzejniki w sypialniach i łazienkach, ogrzewanie podłogowe w pozostałych pomieszczeniach i w łazienkach;
    ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe sterowane niezależnie i automatycznie – przez regulator kotła.
  1. Powietrzna pompa ciepła typu Split, wyposażona w rezerwowe źródło ciepła (grzałka elektryczna) i z funkcją chłodzenia, jako opcja do wykorzystania w przyszłości;
    dwa warianty pompy ciepła: Vitocal 100-S i urządzenie wyższej klasy – Vitocal 200-S;
    zbiornik c.w.u. 300 litrów;
    ogrzewanie podłogowe w całym domu.

Koszty inwestycji i ogrzewania

Całkowite koszty inwestycji (urządzenia, materiały i montaż):

Wariant 1. Nie uwzględnia kosztów budowy kotłowni i magazynu opału – jeśli z tego powodu konieczne byłoby zwiększenie powierzchni domu.

Wariant 3. Pompa ciepła z możliwością chłodzenia domu, jako rozwiązanie które będzie można wykorzystać w przyszłości.

Koszty inwestycji i ogrzewania mogą wyglądać następująco:

Podsumowanie

W porównaniu kosztów inwestycji brano pod uwagę konkretne rozwiązania instalacji – inne mogą obniżyć lub zwiększyć koszt inwestycji, np…

Przyłącze gazu i wewnętrzna instalacja gazu – koszty mogą być niższe jeśli np. znaczną ich część pokrywa dostawca gazu;
długie przyłącze gazu do budynku, poprowadzenie rurociągu pod drogą, itp. – mogą znacznie zwiększyć koszt inwestycji;

Ogrzewanie gazem – wybierając kocioł niższej klasy, w całym domu ogrzewanie podłogowe zamiast mieszanego, można obniżyć koszty inwestycji.

Ogrzewanie węglem – dom zaprojektowany „na miarę” może wymagać rozbudowy o dodatkowe pomieszczenia (zwiększenie powierzchni = dodatkowy koszt budowy domu), bo ogrzewanie węglowe nie należy do „czystego ogrzewania” – pomieszczenia kotłowni nie będzie można wykorzystać na pralnię czy suszarnię, no i trzeba również przewidzieć miejsca na składowanie opału.

Pompa ciepła – to bezobsługowe i ekologiczne ogrzewanie; jeśli inwestor będzie chciał w upalne dni chłodzić dom pompą ciepła, będzie mógł łatwo dostosować urządzenie do takiej pracy i przy niewielkich kosztach dodatkowych;
Warto pamiętać przy tym, że z wiekiem coraz dotkliwiej odczuwamy upały. A, tradycyjna klimatyzacja całego domu lub jego części, wymaga często sporych nakładów na inwestycję.

Koszty ogrzewania – przy ogrzewaniu węglem i gazem koszty zależą od aktualnych cen paliw, które z każdym rokiem są coraz wyższe.
Pompa ciepła – koszty również zależą od cen rynkowych energii elektrycznej, ale inwestując w przyszłości w instalację fotowoltaiczną, koszty prądu: na potrzeby mieszkalne, do ogrzewania i chłodzenia domu, można zredukować niemal do 0.

Popularne

Dom energooszczędny / Formalności / Strona główna / Termomodernizacja Audyt energetyczny przed modernizacja domu. Wszystko, co warto wiedzieć