Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Termomodernizacja

Termomodernizacja budynku: co warto wiedzieć o termomodernizacji domu?

Termomodernizacja budynku polega na wprowadzeniu zmian, które ograniczą ucieczkę ciepła oraz zapewnią bardziej ekonomiczne i energooszczędne ogrzewanie wnętrz, a także wody użytkowej.
Głównym powodem dużego zużycia energii grzewczej jest nadmierna ucieczka ciepła z domu. Przenika ono najczęściej na zewnątrz budynku przez nieodpowiednio zaizolowane ściany zewnętrzne i okna, dach oraz podłogę na gruncie. Z tego względu w ramach termomodernizacji najczęściej wykonuje się:

Termomodernizacja domu dotyczy także jego instalacji wewnętrznych i polega m.in. na:

Dla kogo termomodernizacja budynku?

Na termomodernizację z pewnością warto zdecydować się, gdy uzyskanie i utrzymanie odpowiednich temperatur wywnętrz budynku w sezonie grzewczym wiąże się nierozerwalnie z wysokimi kosztami ogrzewania domu lub mimo wysokich kosztów ponoszonych na ten cel system grzewczy nie zapewnia komfortu cieplnego domownikom.
Termomodernizacja to dobre rozwiązanie wówczas, gdy przegrody domu (ściany, dach, podłoga na gruncie) nie spełniają podstawowych warunków dotyczących współczynnika przenikania ciepła U – najczęściej dotyczy to przegród starszych domów, które nie posiadają odpowiedniej izolacji termicznej.
O termomodernizacji warto pomyśleć również, gdy w domu zamontowane są stare, nieszczelne okna, a także gdy system grzewczy bazuje na wyeksploatowanym, mało wydajnym lub zanieczyszczających środowisko naturalne kotle. Termomodernizacja może okazać się dobrym krokiem również w przypadku budynków, w których wymiana powietrza odbywa się na zasadzie mało wydajnej wentylacji grawitacyjnej, gdzie wraz ze zużytym powietrzem na zewnątrz w sposób niekontrolowany ucieka również sporo ciepła z budynku.

Termomodernizacja – zakres działań

Termomodernizacja może polegać na poprawie jednego lub kilku elementów, w zależności od potrzeb i możliwości finansowych inwestora. To on podejmuje decyzję dotyczącą zakresu wykonywanych prac modernizacyjnych. Aby przeprowadzone działania przyniosły oczekiwane efekty decyzje te powinny zostać poprzedzone konsultacją z audytorem energetycznym. Przeprowadzi on audyt budynku i na jego podstawie określi najbardziej opłacalne rozwiązania pod względem kosztów inwestycyjnych oraz możliwych do uzyskania oszczędności. Wskaże również, jakie prace należy przeprowadzić w pierwszej kolejności. Wykonanie audytu energetycznego nie jest niezbędne, aby skorzystać z dofinansowania na termomodernizację domu, wykonanie audytu energetycznego przeważnie nie jest niezbędnym krokiem do ubiegania się o dofinansowanie, a jest jednym ze sposobów ustalenia zakresu rzeczowego przedsięwzięcia.

termomodernizacja

Proponowana kolejność prac prowadzących do kluczowej termomodernizacji. Schemat kolejności działań dofinansowanych w programie „Poprawa efektowności energetycznej Część 4) Ryś – termomodernizacja budynków jednorodzinnych” Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. źródło: www.nfosigw.gov.pl

 

 

Proponowana kolejność prac prowadzących do kluczowej termomodernizacji. źródło: www.nfosigw.gov.pl

Jeśli chcesz skorzystać z dofinansowania na termomodernizację domu, zapoznaj się ze zmianami wprowadzonymi w nowej wersji Programu „Czyste Powietrze”

Tagi
dla kogo termomodernizacja / modernizacja / ocieplenie / system grzewczy / Termomodernizacja / Termomodernizacja budynku / Termomodernizacja domu / termomodernizacja kolejność prac

Popularne