Projekt domu z pompą ciepła – co warto wiedzieć?

Wybór sposobu ogrzewania domu już na etapie przymiarek do projektu pozwala doprecyzować m.in. powierzchnię i rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń oraz zoptymalizować koszty budowy. Czym charakteryzują się projekty domów z pompą ciepła jako urządzeniem grzewczym?

projekt domu z pompą ciepła

Domy w naszym kraju buduje się przeważnie w oparciu o projekty gotowe. Odnalezienie biur oferujących takie projekty z pompą ciepła w roli głównego źródła ciepła nie jest trudne – wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „projekt domu z pompą ciepła”.
Większość prężnie działających biur projektowych dysponuje całymi kolacjami projektów domów energooszczędnych, w których przewidziano taki sposób ogrzewania. Wśród nich znajdziemy projekty parterowe, z poddaszem, piętrowe, nowoczesne oraz tradycyjne.

Miejsce dla pompy ciepła

Pompa ciepła zazwyczaj ma wielkość zbliżoną do lodówki. Jednostka wewnętrzna powietrznych pompa ciepła typu Split, czyli ta instalowana w budynku przybiera jeszcze mniejsze rozmiary.
Do wyboru mamy również urządzenia kompaktowe, które w jednej obudowie mieszczą pompę ciepła i zasobnik ciepłej wody użytkowej. Dla przykładu, kompaktowa powietrzna pompa ciepła (powietrze/woda) typu Split ze zintegrowanym podgrzewaczem c.w.u. Vitocal 222-S wymaga niewiele więcej niż 0,4 m2 powierzchni zabudowy. Zajmuje więc bardzo mało miejsca. Dzięki temu pomieszczenie wstępnie oznaczone w projekcie domu jako kotłownia/pomieszczenie techniczne może mieć niewielką powierzchnię.

 

projekt domu z pompą ciepła

Kompaktowa pompa ciepła typu Split Vitocal 222-S

Nieco większe pomieszczenia inwestor może wykorzystać dodatkowo jako pralnię, suszarnię lub pomieszczenie gospodarcze. Decydując się na projekt domu z pompą ciepła można również zrezygnować z kotłowni na rzecz powiększenia innej strefy w budynku. Pompa ciepła nie musi być bowiem instalowana w osobnym pomieszczeniu kotłowni. Niemal każde pomieszczenie w budynku może być „kotłownią” dla pompy ciepła. Wyjątek stanowią jedynie te mieszkalne, przeznaczone na stały pobyt ludzi (czyli takie w których domownicy spędzają więcej niż 4 godziny na dobę). Pompę ciepła można zlokalizować np. w holu, garderobie lub niewielkim pomieszczeniu gospodarczym. Ponieważ nie zachodzi w niej proces spalania paliwa, miejsce jej montażu nie musi spełniać wymagań przeciwpożarowych ani wentylacyjnych.

projekt domu z pompą ciepła

 

Projekt domu z pompą ciepła a instalacje

Projekty domów z pompą ciepła mogą różnić się architekturą, jednak patrząc na wizualizację tych budynków można zauważyć przynajmniej jeden wspólny mianownik – są pozbawione kominów.

Dlaczego? Ponieważ domy ogrzewane w ten sposób ich nie potrzebują. Pompa ciepła pobiera energię z otoczenia – m.in. powietrza lub gruntu, nie spala żadnych paliw więc nie potrzebuje przewodu kominowego, którym spaliny będą usuwane poza budynek.
W większości przypadków w budynkach z pompą ciepła zaprojektowano również system wentylacji mechanicznej, więc domy te nie wymagają również kominów z przewodami wentylacyjnymi. Brak komina to nie tylko kwestia wizualnego odbioru budynku ale przede wszystkim niższe koszty zakupu materiałów oraz samej budowy.

Najczęściej spotykanym sposobem dystrybuowania ciepła w domach z pompą ciepła jest ogrzewanie podłogowe, polecane w przypadku tych urządzeń grzewczych. Pompy ciepłą współpracując z niskotemperaturowym ogrzewaniem powierzchniowym (podłogówką) osiągają bowiem wyższą sprawność, niż przy współpracy z ogrzewaniem grzejnikowym.

projekt domu z pompą ciepła

 

Pamiętajmy, że w razie potrzeby niemal każdy projekt z pompą ciepła można modyfikować, m.in. pod kątem instalacji grzewczej, jak również jej parametrów. Jeśli oferta projektów gotowych z pompą ciepła nie spełnia wszystkich oczekiwań inwestora, warto zgłosić się do pracowni projektowej o wycenę projektu indywidualnego.

Przeczytaj także: Nowości w ofercie Viessmann – powietrzne pompy ciepła typu Split

 

Planujesz budowę domu? Jeżeli chciałaby Pani/Pan poznać koszty systemu instalacyjnego do własnego domu to prosimy o wypełnienie formularz a fachowcy naszego Partnera bezpłatnie przygotują niezobowiązującą wycenę. 

 

 

Aquahome
Sklep Viessmann
Bezpieczna ekipa
Loteria
Wizualizacja pracy pompy ciepła
Kreator doboru produktu
Mapa salonów firmowych