Wybór inwestorów planujących budowę coraz częściej poda na projekty domów o zwartej, minimalistycznej bryle na planie prostokąta i prostym dachu. Są to często projekty nawiązujące do archetypu domu jednorodzinnego. Bardzo dobrze wpisują się w kierunek nowoczesnej architektury i sprzyjają energooszczędności budynków.
Zalicza się do nich m.in. budynki nazywane „nowoczesnymi stodołami”. Projekty domów w tym stylu wciąż zyskują na popularności. Zrównoważona architektura, uniwersalna forma na planie prostokąta i prostota konstrukcji nawiązują do tradycji. Sprawiają też, że takie domy bardzo dobrze wpisują się zarówno w tkankę miejską jak i otoczenie naturalne.
Budynki nazywane „nowoczesnymi stodołami” to budynki z dachem dwuspadowym pozbawionym okapów. Brak okapu powoduje, że ilość docierającego do wnętrz budynku światła naturalnego nie jest ograniczona przez schodzącą nisko połać dachu. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku domów wznoszonych w ścisłej zabudowie, otoczonych wysokimi budynkami czy drzewami. Proste linie takiego dachu, jego minimalistyczny kształt przykuwają wzrok i sprawiają, że tak zwieńczony budynek cechuje się dużą estetyką. Dach dwuspadowy bez okapu daje też ciekawe możliwości architektoniczne. Pozwala m.in. na zastosowanie okien kolankowych, stanowiących połączenie okna pionowego z oknem dachowym. Przeszklenie w ścianie zewnętrznej płynnie przechodzące na dach podnosi estetykę elewacji i stwarza nowe możliwości doświetlenia wnętrz oraz ich otwarcia na otoczenie.
Lekkości budynkom nawiązującym do archetypu domu dodają duże przeszklenia pionowe i okna narożne podkreślające jednocześnie nowoczesność architektury. Duże powierzchnie przeszkleń dają możliwość wykorzystywania naturalnej energii promieniowania słonecznego, co w połączeniu z odpowiednim usytuowaniem budynku względem stron świata pozwala ograniczyć wydatki na energię grzewczą i elektryczną do oświetlenia wnętrz.
To kolejna propozycja, która budzi zainteresowanie inwestorów planujących budowę domu o nowoczesnej formie i niewielkich stratach energii cieplnej. Projekty domów z płaskim dachem wyróżniają się zwykle bardzo minimalistycznym stylem. Przykuwają uwagę samą bryłą oraz elewacjami z dużymi przeszkleniami.
Ograniczona powierzchnia dachu oznacza mniejsze straty ciepła przez tą przegrodę. Zastosowanie stropodachu ma też inne zalety – pozwala m.in. uzyskać pełne kondygnacje do dyspozycji mieszkańców (brak skosów ograniczających powierzchnię użytkową i możliwości aranżacyjne wnętrz). Takie rozwiązanie daje również możliwość stworzenia dodatkowego tarasu na dachu czy wykonania tzw. „zielonego dachu”, który nie tylko pięknie się prezentuje ale ma również wiele zalet praktycznych (m.in. działa jak dodatkowa izolacja dachu).