Podłączenie grzejnika – jak podłączyć grzejniki do instalacji?

Podłączenie grzejnika do instalacji można wykonać na wiele sposobów. Na największą swobodę podłączenia pozwalają grzejniki płytowe.

W zależności od sposobu podłączenia do instalacji, możemy wybrać grzejniki przystosowane do podłączenia bocznego (z boku grzejnika), dolnego (od dołu po prawej lub lewej stronie grzejnika, lub na środku grzejnika). Jeśli grzejnik nie posiada tzw. tylnej strony, można go swobodnie obracać.

Podłączenie grzejnika: dolne z prawej strony

Rury zasilania i powrotu przyłączone są od dołu grzejnika, mogą wychodzić z podłogi lub ze ściany. Głowica termostatyczna wystaje bezpośrednio z grzejnika.

 Rys. 2

Podłączenie grzejnika: dolne z lewej strony

Po obróceniu grzejnika przyłącze znajdzie się po jego lewej stronie.

Rys. 3

Podłączenie grzejnika: dolne środkowe

Rury zasilania i powrotu przyłączone są od dołu na środku grzejnika. Głowica termostatyczna wystaje bezpośrednio z grzejnika.

Rys. 4

Podłączenie grzejnika: boczne z prawej strony

Przy podłączeniu bocznym rury zasilania i powrotu podłączone są z boku grzejnika. Na przewodzie doprowadzającym wodę grzewczą (zasilanie grzejnika) znajduje się zawór termostatyczny prosty lub kątowy, na którym montuje się głowicę termostatyczną.

Rys. 5

Podłączenie grzejnika: boczne z lewej strony

Po obróceniu grzejnika przyłącze boczne znajdzie się po jego lewej stronie.

 Rys. 7

Podłączenie grzejnika: krzyżowe, zasilanie z prawej strony

Przy podłączeniu krzyżowym (przeciwległe) zasilanie zostaje przyłączone z prawej strony grzejnika, a powrót z lewej. Krzyżowe podłączenie grzejnika zapewnia równomierny rozkład temperatury na całej powierzchni grzejnika i jest stosowane przy grzejnikach długich, np. o długości powyżej 2000 mm.

Rys. 7

Podłączenie grzejnika: krzyżowe, zasilanie z lewej strony

Obracając grzejnik zasilanie możemy podłączyć do grzejnika z lewej strony, a powrót z prawej strony.

Rys. 8

Niewidoczne podłączenie grzejnika

Rys. 9W nowych instalacjach rury zasilania i powrotu prowadzone są w posadzkach i ścianach – czyli schowane. W grzejnikach przyłączonych od dołu rury pozostaną całkowicie niewidoczne, oczywiście jeśli będą wychodzić ze ściany. Uzyskuje się wówczas najlepszy efekt wizualny, a brak rur wystających z podłogi z pewnością ułatwi jej sprzątanie.