Przegląd klimatyzatora – po co go wykonywać?

Po to, żeby klimatyzacja nie zaszkodziła mieszkańcom i nie obciążała za bardzo portfela…

klimatyzator- serwis klimatyzacji

Nawet najlepszy klimatyzator nie będzie pracował właściwie, jeśli nie będzie regularnie serwisowany. No i można się spodziewać, że częściej będzie ulegał awariom.

Regularne przeglądy serwisowe:

 • poprawiają komfort korzystania z klimatyzacji,

 • sprawiają, że klimatyzacja jest bezpieczna dla zdrowia mieszkańców,

 • powodują, że klimatyzator nie zużywa za dużo prądu – niższe koszty eksploatacji,

 • wydłużają żywotność urządzenia.

Zabrudzenia w jednostce zewnętrznej – mniejsza efektywność pracy urządzenia, a co za tym idzie większe zużycie prądu; klimatyzacja musi pracować dłużej żeby osiągnąć wymaganą temperaturę w chłodzonym pomieszczeniu.

Zanieczyszczenia w jednostce wewnętrznej – mniejsza skuteczność chłodzenia pomieszczenia i większe zużycie prądu; niekorzystny wpływ na zdrowie, szczególnie na alergików.

Jak często wykonywać przeglądy serwisowe klimatyzatora?

W dużym stopniu zależy to od stopnia zanieczyszczenia środowiska w którym mieszkamy i od intensywności korzystania z klimatyzacji. Przeglądy serwisowe powinniśmy wykonywać każdego roku, przed pierwszym uruchomieniem klimatyzacji po zimie. Zwykle w marcu bądź w kwietniu. Im wcześniej, tym lepiej, bo może być taniej niż w okresie „szczytu serwisowego”, gdy fachowcy mają zazwyczaj dużo pracy. No i będziemy przygotowani na upały, które mogą zacząć się trochę wcześniej niż zwykle, np. już w maju.

Jeśli naszą klimatyzację wykorzystywać będziemy również do ogrzewania pomieszczeń, to powinniśmy dodatkowo zaprosić serwisanta przed sezonem grzewczym, czyli np. w sierpniu. Tak więc, klimatyzator który wykorzystujemy do chłodzenia i ogrzewania pomieszczeń, powinniśmy serwisować przynajmniej dwa razy w roku.

klimatyzator- serwis klimatyzacji

 

Co obejmuje serwis klimatyzacji?

Zakres prac wykonywanych podczas przeglądu serwisowego domowej klimatyzacji zależy od rodzaju urządzenia. Dla klimatyzatorów typu Split będzie obejmować, w skrócie:

 1. Czyszczenie filtrów powietrza w jednostce wewnętrznej.

 2. Czyszczenie wymienników ciepła w jednostce wewnętrznej i zewnętrznej.

 3. Sprawdzenie drożności i szczelności układu odprowadzenia skroplin.

 4. Sprawdzenie szczelności układu chłodniczego.

 5. Sprawdzenie czy przewody chłodnicze i ich izolacja nie są uszkodzone.

 6. Sprawdzenie poprawności pracy klimatyzatora w funkcji chłodzenia i ogrzewania.

 7. Sprawdzenie poprawności działania funkcji urządzenia.

 8. Sprawdzenie stanu połączeń elektrycznych.

 9. Sprawdzenie temperatur powietrza nawiewanego do pomieszczenia przy pracy klimatyzacji w funkcji chłodzenia i ogrzewania.

UWAGA! Często producenci wymagają od użytkownika klimatyzacji jednego lub dwóch przeglądów serwisowych w ciągu roku. Ich wykonanie jest warunkiem zachowania gwarancji producenta na klimatyzator. Przykładowy zapis w karcie gwarancyjnej: „Warunkiem utrzymania gwarancji jest wykonywanie regularnych przeglądów, nie rzadziej niż co 6 miesięcy.”

Klimatyzacja a ZDROWIE!

Jeśli nie przejmujemy się za bardzo warunkami gwarancji czy wyższymi kosztami eksploatacji klimatyzacji i nie zlecamy wykonania regularnych przeglądów serwisowych, może to niekorzystnie wpłynąć na zdrowie wszystkich domowników. Szczególnie na alergików… W jednostce wewnętrznej mogą rozwijać się szkodliwe dla zdrowia i życia bakterie, grzyby i pleśń, na przykład bakterie Legionelli. W najlepszym razie będą powodować nieprzyjemny zapach powietrza nawiewanego do klimatyzowanego pomieszczenia. W najgorszym, poważne choroby a nawet utratę życia.

UWAGA! Czujesz nieprzyjemny zapach z klimatyzatora? Wyłącz klimatyzację i wezwij serwisanta. Jedną z czynności przeglądów serwisowych, najważniejszą dla naszego zdrowia, jest czyszczenie, mycie i dezynfekcja jednostki wewnętrznej klimatyzatora. Dezynfekcję wykonuje się specjalnymi środkami przeciwgrzybicznymi, które usuwają niebezpieczne dla nas bakterie i grzyby.