Kiedy wybierać ogrzewanie domu ?

Na tytułowe pytanie można odpowiedzieć krótko – ogrzewanie domu należy wybrać na etapie projektowania budynku. Dlaczego? Bo dzięki temu można uniknąć niepotrzebnych kosztów budowy i szukania kompromisów.

ogrzewanie domu

Często inwestorzy rozpoczynający budowę zakładają, że ogrzewanie domu będzie zapewniał kocioł na paliwo stałe lub gazowy, w pomieszczeniach będą tradycyjne grzejnikami lub część pomieszczeń ogrzewana będzie grzejnikami a pozostałe podłogówką, wentylacja budynku będzie grawitacyjna itp.
I pod takie rozwiązania budują dom.
Często również przyjmujemy, że to co jest w gotowym projekcie domu będzie dla nas odpowiednie. Bo przecież takie ogrzewanie domu zaproponował projektant.
Niekoniecznie tak musi być. Projekt może zawierać rozwiązania typowe, proste i tanie w zastosowaniu. Takie niekoniecznie mogą odpowiadać każdemu inwestorowi.

Gdy przychodzi czas na instalacje, zastanawiamy się i zauważamy, że są inne możliwości i rozwiązania, które chętnie widzielibyśmy u siebie. Późniejsze „przerabianie” domu pod inne niż wcześniej zaplanowane instalacje, może być trudne i może generować dodatkowe koszty inwestycji.

Kilka przykładów…

„Komin musi być” – niekoniecznie, jeśli zdecydujemy się na pompę ciepła; w takim przypadku budowa komina, czasem kosztownego, może okazać się zbędnym wydatkiem.

Gruntowa pompa ciepła – już na etapie wnoszenia fundamentów można wykonać przejście rur wymiennika gruntowego do domu; znacznie ułatwi to późniejsze wykonanie instalacji.

Powietrzna pompa ciepła – już na etapie projektowania domu warto przewidzieć gdzie zostanie umieszczona pompa ciepła. Łatwo będzie później zaplanować zagospodarowanie terenu i/lub przewidzieć dodatkowe środki, które ograniczą głośności jej pracy.

Grzejniki czy podłogówka – przygotowując dom pod grzejniki, trudno będzie później zmienić zdanie. Ogrzewanie podłogowe wymaga często wysokiej wylewki, co może być trudne do zrealizowania jeśli wcześniej nie przewidziano takiego sposobu ogrzewania.

Instalacja mieszana – część pomieszczeń ogrzewana grzejnikami, a część podłogówką – takie rozwiązanie nie ma dzisiaj uzasadnienia ekonomicznego jak również pod względem komfortu mieszkania. Najlepszym rozwiązaniem będzie ogrzewanie podłogowe w całym domu, bo zapewnia prawie idealne warunki dla komfortu mieszkańców – również w sypialni. Doskonale nadaje się do współpracy z pompą ciepła jak również kotłem kondensacyjnym gazowym czy olejowym. Za pomocą ogrzewania podłogowego można chłodzić pomieszczenia w domu podczas upalnych dni.
Podobny efekty uzyskamy stosując we wszystkich lub tylko w części pomieszczeń ogrzewanie ścienne. Może być ono uzupełnieniem ogrzewania podłogowego lub zastąpić je w danym pomieszczeniu.
Z podłogowym lub ściennym ogrzewaniem domu swobodnie będziemy mogli przejść w przyszłości z kotła gazowego czy olejowego na pompę ciepła.

Wykorzystanie energii słonecznej – warto o tym pomyśleć na etapie projektowania domu, bo:
– można ustalić gdzie będą zamontowane kolektory, ich odpowiednia ilość (powierzchnia),
– jeśli mają być zamontowane w przyszłości, na etapie budowy można już poprowadzić rury do których zostaną później podłączone,
– każdy zastanawia się nad produkcją własnego prądu, lub pomyśli o tym w niedalekiej przyszłości; warto przewidzieć wcześniej jakie mamy możliwości i gdzie najlepiej będzie zamontować moduły fotowoltaiczne.

Wentylacja grawitacyjna – nie zapewnia skutecznej wymiany powietrza w budynku.

Wentylacja z odzyskiem ciepła (rekuperacja) – jest lepszym rozwiązaniem niż grawitacyjna; dostarcza tyle powietrza ile potrzebujemy i wtedy kiedy jest potrzebne. Dodatkowo obniża koszty ogrzewania domu. Za jej pomocą można również chłodzić dom w lecie.
Przy wentylacji mechanicznej można zrezygnować z kanałów wentylacji grawitacyjnej – to oznacza oszczędności. Planując odpowiednio wcześniej rekuperację, możemy łatwo wykonać przejścia przez ściany i stropy, przez które później łatwo przeprowadzimy kanały rozprowadzające powietrze do poszczególnych pomieszczeń.

Dodatkowe sterowanie – np. temperaturą w każdym pomieszczeniu, wymaga położenia dodatkowych przewodów elektrycznych; po wykonanych tynkach może to być kłopotliwe, aczkolwiek da się zrobić…
Można rozważyć sterowanie drogą radiową – bezprzewodowe. Będzie trochę droższe i przy dużych odległościach i dużej ilości sprzętu elektrycznego w domu, może być podatne na zakłócenia.

To tylko niektóre przykłady pokazujące, że warto pomyśleć o wyposażeniu domu i instalacjach odpowiednio wcześniej. W ten sposób, możemy oszczędzić na kosztach ich wykonania i zostawić sobie otwartą furtkę na przyszłość.
Przy zmieniających się cenach paliw i energii, będziemy mogli swobodnie modernizować lub rozbudowywać instalacje w domu, które pozwolą nam obniżyć koszty jego eksploatacji.