Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Kotły / Pompy ciepła

Jaki kocioł grzewczy wybrać do małego domu? Cz.4

Jaki kocioł sprawdzi się w domu o niedużej powierzchni? Co oprócz standardowych rozwiązań proponują nam producenci urządzeń grzewczych? W ostatniej części pokażemy jakie rozwiązania z kotłami gazowymi są już dzisiaj dostępne, a które w niedalekiej przyszłości staną się standardem w naszych domach.

Ciepło i prąd z kotła gazowego

Jaki kocioł pozwala nam pozyskiwać ciepło z gazu i prądu? Mikrokogeneracja, czyli równoczesne wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej (zastosowana jest m.in. w „kotle gazowym” Vitotwin 300-W o mocy elektrycznej 1 kW i mocy cieplnej 3,6-26 kW), to w domach jedno i dwurodzinnych realna alternatywa wobec konwencjonalnych systemów grzewczych. Szczególnie efektywnie pracuje przy rocznym zużyciu gazu co najmniej 20 000 kWh i zużyciu prądu ponad 3 000 kWh rocznie. Ponieważ przy pracy stale wytwarza ciepło, konieczna jest kombinacja z zasobnikiem buforowym wody grzewczej. Zasobnik może zostać zabudowany w urządzeniu, które potrzebuje jedynie 0,36 m2 podłogi do jego ustawienia (Vitotwin 350-F).
Kompakty mikrokogeneracyjne, ze zintegrowanym kotłem kondensacyjnym, są samowystarczalnym źródłem ciepła domowego. Silnik Stirlinga w Vitotwin może pracować z modulacją mocy w zakresie 0,3 do 1 kW mocy elektrycznej i nie wymaga praktycznie żadnych zabiegów obsługowych. Wytwarzany w ten sposób prąd pokrywa zapotrzebowanie podstawowe budynku, odpowiednio zmniejszając pobór prądu z sieci publicznej i wysokość rachunków za energię elektryczną.

Urządzenie mikrokogeneracyjne Vitotwin 350-F Viessmann.

Pompa ciepła z kotłem gazowym

Dla tych, którzy nie mogą się zdecydować czy wybrać kocioł gazowy, czy pompę ciepła, polecamy hybrydową pompę ciepła, np. Vitocaldens 222-F. W jednym urządzeniu, znajduje się: gazowy kocioł kondensacyjny, powietrzna pompa ciepła typu Split i zbiornik c.w.u. Na szczególną uwagę zasługuje sposób pracy hybrydy Vitocaldens 222-F. Regulator kontroluje koszty ogrzewania i decyduje co w danej chwili będzie bardziej opłacalne. Tak więc, ciepło do naszego domu może dostarczać tylko moduł pompy ciepła. Jeśli w danym momencie bardziej opłacać się będzie ogrzewać gazem, regulator uruchomi tylko moduł kotła gazowego.
W niektórych sytuacjach oba moduły mogą pracować, np. pompa ciepła wstępnie ogrzewa wodą, a kocioł gazowy dogrzewa ją do wymaganej temperatury.
Pompa ciepła z kotłem gazowym może być idealnym sposobem na łatwą modernizację starego ogrzewania. Gdy trzeba pomyśleć o wymianie wysłużonego już kotła gazowego na nowy. Lub, gdy chcemy o przynajmniej połowę obniżyć rachunki za ogrzewanie gazem płynnym. To wszystko wykorzystując istniejące przyłącze gazu i bez konieczności dewastowania otoczenia domu jak również jego wnętrza.

Hybryda z pompą ciepła powietrze-woda typu Split i z gazowym kotłem kondensacyjnym: Vitocaldens 222-F Viessmann.

Gazowa pompa ciepła

W tego rodzaju pompach ciepła nie ma typowej sprężarki mechanicznej. Stosuje się w nich tzw. sprężarki termiczne. Bo, sprężarka napędzana jest ciepłem, które może dostarczać palnik gazowy.
Pompy ciepła tego rodzaju określane są jako: absorpcyjne pompy ciepła.

Adsorpcyjna pompa ciepła

Adsorpcyjne pompy ciepła działają wykorzystując własności niektórych materiałów jak np. zeolitu. Zeolit, w wolnym przekładzie: „wrzący kamień”. Ma właściwość wchłaniania pary wodnej, wiązania jej z sobą (adsorpcji) z oddawaniem przy tym ciepła na poziomie temperaturowym ok. 300°C. Które to ciepło wykorzystujemy do ogrzewania domu.

Gazowa, adsorpcyjna pompa ciepła z zeolitowym
wymiennikiem ciepła – VITOSORP 200-F firmy Viessmann.
[źródło: http://trends.archiexpo.com/viessmann/project-789-224262.html]

Przykładowe projekty domów o niedużej powierzchni z kolekcji pracowni ARCHIPELAG.

Simon G2 front

Simon G2 ogród

Simon G2 widok z góry

Simon G2 nocą

Lea II front

Lea II ogród

Lea II widok z góry

Popularne

Dom energooszczędny / Formalności / Strona główna / Termomodernizacja Audyt energetyczny przed modernizacja domu. Wszystko, co warto wiedzieć