Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Termomodernizacja

Jak o połowę obniżyć koszty ogrzewania domu?

Koszty ogrzewania domu o powierzchni 150 m2 i ciepłej wody użytkowej na potrzeby 4 mieszkańców, kilkuletnim kotłem, mogą wynieść:
– w przypadku oleju opałowego: 10.248 zł brutto/rok
– w przypadku ogrzewania gazem płynnym: 12.545 zł brutto/rok

Powietrzna pompa ciepła typu split w ok. 80% może zastąpić pracę obecnego kotła grzewczego, w wyniku czego koszty ogrzewania (koszt prądu i oleju opałowego/gazu płynnego) zmniejszą się o 40 – 50%. Całkowite koszty ogrzewania domu mogą wówczas wynieść:

– w przypadku ogrzewania olejem opałowym i pompą ciepła: 6.132 zł brutto/rok (oszczędności: 4.116 zł/rok)
– gazem płynnym i pompą ciepła: 6.953 zł brutto/rok (oszczędności: 5.592 zł/rok)

Obniżenie kosztów ogrzewania domu przez dołożenie do istniejącej instalacji pompy ciepła. Ceny paliw i energii elektrycznej brutto z 07.2014 r.

Cena energii elektrycznej zależy od dostawcy prądu oraz od wybranej taryfy. Do obliczeń przyjęto taryfę G11, z średnią ceną 0,56 zł/kWh (najniższa taryfa jednego ze sprzedawców to 0,45 zł/kWh). Obliczenia wykonano kalkulatorem URE (www.ure.gov.pl). Przykładowy dom jednorodzinny: o powierzchni ogrzewanej 150 m², 4 mieszkańców, ogrzewanie grzejnikowe zaprojektowane na temperaturę 55/45°C, obecny kocioł olejowy/gazowy o mocy grzewczej 18 kW. Obliczeniowe zapotrzebowanie budynku na ciepło: 12 kW.

Sposób na niższe koszty ogrzewania domu bez uciążliwych prac

Rozbudowa istniejącej instalacji ogrzewania jest szczególnie łatwa przy wykorzystaniu pompy ciepła typu split (np. Vitocal 200-S). Składa się ona z jednostki wewnętrznej montowanej na ścianie w dowolnym pomieszczeniu oraz z jednostki zewnętrznej montowanej na zewnątrz domu. Obie jednostki połączone są przewodami o małej średnicy, którymi przepływa czynnik chłodniczy.

fot. Viessmann

 

Niższe koszty ogrzewania domu – wymiana urządzenia grzewczego

Modernizacja systemu ogrzewania polega nie tylko na rozbudowie instalacji czy wymianie starego zużytego źródła ciepła, ale również na wymianie każdego, również stosunkowo nowego urządzenia o niskiej efektywności, na nowe o jak najwyższej sprawności pracy. Dotyczy to w szczególności wymiany kotłów tradycyjnych (przede wszystkim atmosferycznych) na nowoczesne kotły kondensacyjne. Różnica w sprawności pomiędzy takimi urządzeniami w praktyce sięga 20-30 %, a zwrot kosztów inwestycji z reguły wynosi od 3 do 6 lat. Na skutek takiej modernizacji instalacji grzewczej koszty ogrzewania domu mogą być znaczne zredukowane.

Popularne

Dom energooszczędny Budowa domu a nowe prawo budowlane
Dom energooszczędny / Fotowoltaika / Pompy ciepła Odnawialne źródła energii (OZE) – to się opłaca! Dom bez rachunków (cz.3)