Klimatyzacja pod kontrolą – jak z niej korzystać?

Czyli, jak używać klimatyzacji w domu i samochodzie, żeby uniknąć problemów…

klimatyzacja Viessmann

W maju lub na początku czerwca każdego roku zaczynają się upały. Żeby klimatyzacja nie zaszkodziła nam, odpowiednio wcześniej powinniśmy przygotować się do nowego sezonu. Przestrzeganie kliku podstawowych zasad pozwoli cieszyć się przyjemnych chłodem w domu przez całe lato oraz zadba o domowy budżet.

Ważne! Nie powinniśmy zbyt mocno schładzać klimatyzowanych pomieszczeń.

Nie za zimno…

Temperatura w chłodzonym pomieszczeniu nie może być zbyt niska w porównaniu z temperaturą na zewnątrz budynku. Różnica nie powinna wynosić więcej niż 7ᵒC. Przykładowo, jeśli z nieba „leje się żar” i temperatura powietrza wynosi 30ᵒC, w klimatyzowanych pomieszczeniach nie powinna być niższa niż 23ᵒC [30ᵒC – 23ᵒC = 7ᵒC]. A, jeśli w klimatyzowanym pomieszczeniu przebywamy krócej niż 3 godziny, różnica ta nie powinna przekraczać 5ᵒC [np. 30ᵒC – 25ᵒC = 5ᵒC]. Dotyczy to również korzystania z klimatyzacji w samochodzie.

Dlaczego jest to ważne? Ponieważ duża różnica temperatur niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie. Nasz organizm potrzebuje trochę czasu żeby dostosować się do panującej temperatury. Jeśli gwałtownie zmieni się, np. wyjdziemy ze zbyt „zimnego” pomieszczenia na „upał”, lub odwrotnie, nasz organizm może doznać „szoku”. Co może skończyć się chorobą…

Ważne! Wszystkie okna i drzwi w chłodzonym pomieszczeniu powinny zostać zamknięte. Do zamkniętego pomieszczenia nie będzie napływać ciepłe powietrze z zewnątrz, co zwiększy skuteczność chłodzenia i ograniczy zużycie prądu przez klimatyzator. Podobnie w samochodzie – przy włączonej klimatyzacji okna i drzwi powinny pozostać zamknięte.

Rozpracuj swoją klimatyzację

Im prostsza obsługa urządzenia, tym lepiej. „Niestety”, klimatyzatory wyposażane są w rozmaite funkcje, które mają nam zapewnić większy komfort i jak najniższe koszty eksploatacji urządzenia. Warto więc dokładnie zapoznać się z możliwościami naszego klimatyzatora – z jego instrukcją obsługi i maksymalnie wykorzystywać wszystkie dostępne funkcje.

klimatyzacja

 

Montaż klimatyzacji

Warto pamiętać, że nawet najlepszy klimatyzator, niewłaściwie dobrany do naszych potrzeb bądź nieprawidłowo zamontowany, nie będzie działa właściwie. W najlepszym przypadku, nie zapewni odpowiedniego chłodzenia pomieszczeń. W najgorszym, spowoduje zwiększone zużycie prądu, awarie lub nawet może doprowadzić do uszkodzenie klimatyzatora. Żeby spać spokojnie i cieszyć się chłodem w upalne dni, warto wiec zlecić kompleksową realizację inwestycji fachowcowi. A takich łatwo znajdziemy na stronie producenta klimatyzatora lub możemy poprosić producenta o polecenie odpowiedniego fachowca z najbliższej okolicy. Zwykle firmy, które montują klimatyzację, zajmują się również jej serwisowaniem.

Ważne! Nie powinniśmy stale przebywać w strumieniu nawiewanego chłodnego powietrza. Dlatego, nie należy montować jednostki wewnętrznej klimatyzatora, np. bezpośrednio nad biurkiem, nad łóżkiem czy kanapą.

Pamiętaj o serwisie klimatyzacji

Serwis klimatyzacji jest potrzebny. Żeby zagwarantować sobie zdrowy klimat w domu, niezawodną pracę instalacji oraz niskie koszty jej eksploatacji.
Warto więc powierzyć opiekę nad naszą klimatyzację doświadczonemu serwisantowi, z odpowiednimi do tego uprawnieniami. Najprościej znaleźć dobrego serwisanta zasięgając opinii producenta naszego klimatyzatora. Serwis klimatyzacji powinno się robić przynajmniej raz w roku, zanim zaczniemy chłodzić pomieszczenia, czyli przed nadejściem upałów – jeśli używamy klimatyzację tylko do chłodzenia pomieszczeń.
Jeśli klimatyzator chłodzi pomieszczenia i używany jest również do ich ogrzewania, przegląd serwisowy należy zlecić dwa razy w roku – przed upałami, czyli przed sezonem chłodniczym; i zaraz po nim – przed okresem kiedy klimatyzator będzie ogrzewał pomieszczenia, czyli na początku jesieni.
W czasie codziennego użytkowania klimatyzacji, jej właściciel powinien sprawdzać zabrudzenie filtra powietrza. I w razie potrzeby wymienić go lub oczyścić, np. płucząc pod strumieniem ciepłej wody lub nawet myć w zmywarce, oczywiście jeśli producent pozwala na to. Warto więc sprawdzić w jaki rodzaj filtrów wyposażony jest nasz klimatyzator i dokładnie zapoznać się z jego instrukcją obsługi.