Gdzie szukać dobrego instalatora?

Ważnym elementem każdego domu są instalacje. Żeby nie sprawiały problemów powinien je wykonać solidny i doświadczony instalator. Gdzie szukać dobrego instalatora? Mamy kilka możliwości.

serwis kotła

Instalator z polecenia, to chyba najczęściej stosowana praktyka. Często wybieramy firmę, którą polecają nam znajomi. I nie ma w tym nic niewłaściwego. Zwróćmy tylko uwagę na to, że jeśli u naszego znajomego, instalator wykonał ogrzewanie węglowe i specjalizuje się w tym, a w naszym domu chcemy pompę ciepła – może sobie z tym nie poradzić.
Warto wypytać znajomego o polecaną przez niego firmę – co robiła, jak pracowała i czy wszystko działa jak trzeba. Najlepiej jeśli znajomy potwierdzi, że wszystko działa jak powinno – po co najmniej kilku latach mieszkania w domu.

Referencje – firmy proszą inwestorów o referencje po wykonaniu instalacji – od razu po jej wykonaniu i oddaniu do użytkowania. Nie ma w tym nic dziwnego, ale…
Nawet jeśli po kilku miesiącach pojawia się problemy, to rzadko który inwestor prosi o zwrot swoich referencji.
Rzadko która firma instalacyjna może pochwalić się referencjami wystawionymi przez inwestora, również po kilku czy kilkunastu latach pracy wykonanej przez nią instalacji. Dlaczego jest to istotne? Bo na przykład, instalacja wykonana w lecie, wszystko działa, ale nie możemy powiedzieć czy w domu będzie ciepło jak przyjdą mrozy; zastosowane słabej jakości materiały, błędy, niedociągnięcia, mogą ujawnić się dopiero po kilku latach; mroźna zima – wtedy najczęściej wychodzą „niedociągnięcia”, chociaż prawdziwe zimy są coraz rzadsze.

Autoryzowany instalator danego producenta – są to firmy, które mają podpisaną umowę o współpracy z danym producentem. Inaczej mówiąc, kupują i montują urządzenia i systemy danego producenta/dystrybutora.
O ile producenci starają się aby ich partnerzy posiadali odpowiednią wiedzę i umiejętności, to od strony firmy instalacyjnej może to wyglądać różnie. Są instalatorzy, którzy chętnie korzystają ze szkoleń i stale podnoszą swoje kwalifikacje, wiedzę i umiejętności. Inni, niekoniecznie…

Szukanie na własną rękę w internecie, książce telefonicznej, itp. – łatwo można znaleźć w ten sposób instalatora. Ale, warto sprawdzić dokładnie taką firmę – upewnić się, że jest tą właściwą.

Fora internetowe – mogą być źródłem informacji o danej firmie instalacyjnej, ale nie przyjmujmy bezkrytycznie tego co przeczytamy. Inwestorzy są różni – niektórzy oczekują, że zapłacą grosze za dobrą instalację, a jak coś będzie nie tak, to winą obarczają instalatora. Instalator powinien pokazać za i przeciw danego rozwiązania, a decyzja o wyborze zawsze leży po stronie inwestora – i odpowiedzialność za podejmowane decyzje, np. za „cięcie” kosztów, tam gdzie nie powinno się tego robić. Dobry instalator zrezygnuje z pracy u inwestora, jeśli ten będzie upierał się przy np. tańszym rozwiązaniu, które wiadomo że nie będzie dobre dla instalacji czy jej późniejszej eksploatacji.
Wato mieć też na uwadze, że niektóre firmy, za pomocą odpowiednich narzędzi promują swój pozytywny wizerunek na forach i/lub oczerniając konkurencję.
W branży funkcjonuje powiedzenie, że: „o konkurencji mówi się dobrze, albo wcale…” – niestety, niektórzy nie stosują się do tej zasady.

Salony firmowe – ciekawe rozwiązanie zastosowała firma Viessmann, tworząc w całym kraju sieć Salonów Firmowych Viessamnn. Są to firmy, które projektują, wykonują i serwisują instalacje – czyli, zapewniają wszystko to co każdy inwestor potrzebuje. A, że korzystają z loga i marki „Viessmann”, to samej firmie Viessmann zależy na tym, aby świadczone usługi przez Salony były najwyższej jakości. Bo, negatywne opinie o danym Salonie Firmowym negatywnie odbijają się również na firmie Viessmann.
Można powiedzieć, że Salony Firmowe Viessmann są regionalnymi oddziałami firmy Viessmann w kraju. To firma Viessmann dba o to, żeby Salony pracowały solidnie, rzetelnie i zapewniały najwyższy standard usług. Stale kontroluje ich pracę i w razie nieprawidłowości wyciąga konsekwencje – np. odbierając licencję danej firmie na prowadzenie Salonu Firmowego Viessmann.
W ten sposób, każdy inwestor może mieć pewność, że trafiając do Salonu Firmowego Viessmann, dostanie to czego potrzebuje i o wysokiej jakości. Można powiedzieć, że pozbywa się ryzyka i niepewności wyboru niewłaściwej firmy instalacyjnej – może mieć „spokojną głowę”.