Destrukcyjny wpływ twardej wody na domowe urządzenia i sprzęty

Twarda woda obniża żywotność urządzeń, które wykorzystują proces jej podgrzewania. Wytrącany osad kamienny powoduje, że urządzenia te pracują mniej wydajnie i zwiększa się ich awaryjność.

twarda woda a pralka

Twarda woda a wylewki kuchenne i łazienkowe

Skutki działania twardej wody możemy zaobserwować na elementach armatury łazienkowej i kuchennej. Uwidaczniają się one w postaci osadów kamiennych, które są nie tylko nieestetyczny, a również uciążliwe. Kamienia z wylewek i armatury trudno się pozbyć standardowymi środkami czystości – do ich usunięcia nierzadko potrzebne są preparaty o silniejszym działaniu.
Ponadto, aby utrzymać je w czystości niezbędne jest regularne stosowanie tych preparatów, a zaniedbania będą skutkować narastaniem osadów i ich jeszcze trudniejszym usuwaniem.

twarda woda kran

Brak regularnego usuwania osadów kamiennych skutkuje namnażaniem się problemów.

Osady kamienne powodują też zmniejszenie przepływu przez przewody instalacyjne. Prowadzą też do zatykania głowic prysznicowych oraz perlatorów, czyli nakładek napowietrzających wodę wypływającą z wylewki. Skutkuje to nieregularnym strumieniem wody i może prowadzić do trwałego uszkodzenia tych elementów.

twarda woda kran

Zakamieniona wylewka i zatkany perlator.

Jak osad kamienny działa na czajnik?

Problem twardej wody często uwidacznia się również w czajnikach. Białe osady pokrywają ich dno oraz ścianki, a nieusuwane regularnie mogą nawet tworzyć grube kamienne skorupy.
Osad kamienny pokrywając elementy grzejne czajnika obniża ich zdolność do ogrzania wody. W ten sposób, do jej zagrzania czajnik zużywa więcej energii (prądu, w przypadku czajników elektrycznych oraz gazu w przypadku czajników gazowych). Taka sama sytuacja dotyczy ekspresów do kawy.

Osady kamienne widoczne na przezroczystych ściankach czajnika.

Osady kamienne na dnie czajnika.

Długotrwały kontakt z twardą wodą powoduje narastanie osadów podczas jej podgrzewania.

Wpływ twardej wody na pralkę

Twarda woda zagraża również naszym pralkom. Najbardziej narażone na jej destrukcyjne działanie są element grzejne. Z upływem czasu wzrost ilości kamienia, może doprowadzić do awarii grzałki zamontowanej w pralce. Osad kamienny odkłada się również na bębnie w rurach oraz w wężu. Może to skutkować cieknącymi, skorodowanymi przewodami wodnymi oraz awarią pralki i zalaniem mieszkania.

pralka a twarda woda

Grzałka pokryta osadem kamiennym.

pralka a twarda woda

Element grzejny zniszczony przez kamień i rdzę.

Piece i podgrzewacze wody

Minerały wytrącające się z twardej wody zmniejszą również efektywność działania podgrzewacza wody i pieca.
Osady kamienne pokrywające elementy grzejne wydłużają cykl ogrzewania wody. Prowadzi to do zwiększenia kosztów zużywanej w tym celu energii.
Narastanie osadów może powodować przegrzania i spalenia elementów grzewczych, generując dość duże wydatki związane z ich wymianą.

podgrzewacz wody a twarda woda

Zniszczony element grzejny.

Problem twardej wody można w łatwy sposób rozwiązać, stosując zmiękczacz wody, który ogranicza niemal do zera tworzenie się osadów kamiennych. W ten sposób ochronimy swoje urządzania i sprzęty przed szybszym zużyciem i awariami powodowanymi przez kamień.
O tym, jak dobrać stację uzdatniania wody tutaj> „Jaką stację uzdatniania wody wybrać do domu jednorodzinnego?”

zmiękczacz wody

 

 

Jeżeli chciałby Pan/Pani poprawić jakość swojej wody to zachęcamy do wypełnienia formularza a specjaliści naszego partnera chętnie przedstawią najlepszą niezobowiązującą propozycję.