Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Uzdatnianie wody

Czy zmiękczanie wody powoduje korozję rur miedzianych?

Wśród różnych opinii spotkać się można ze stwierdzeniem, że zmiękczanie wody może powodować korozję instalacji wykonanej z miedzi. Czy jest ono prawdziwe?

Zastosowanie rur miedzianych w instalacjach wodnych ma wiele zalet. Zalicza się do nich m.in. działanie antybakteryjne tego materiału. Wynikają one z właściwości bakteriostatyczne miedzi, co oznacza, że na ściankach rur miedzianych nie dochodzi do narastania materiału mikrobiologicznego, który ma decydujący wpływ na dalszy rozwój bakterii w przewodach instalacyjnych. W wodzie transportowanej rurami miedzianymi potwierdza się m.in. obniżoną koncentrację wirusa polio, bakterii Legionalla pneumophila oraz bakterii E. coli 157. Rury miedziane mają też znacznie mniejsze opory, niż przewody wodne wykonane z innych materiałów, co pozwala stosować mniejsze średnice przewodów. Miedź charakteryzuje też niski współczynnik chropowatości, dzięki czemu osady przylega do nich w znacznie mniejszym stopniu.
Czy mimo tych zalet z uwagi na możliwą korozję rury miedziane wykluczają stosowanie zmiękczacza? Odpowiedź brzmi: nie, należy jednak przestrzegać zaleceń dotyczących zmiękczania wody, mającej kontakt z miedzianą instalacją.

Rury miedziane a miękka woda

Przede wszystkim, jeśli instalacje wodne zostały wykonane z rur miedzianych nie należy całkowicie zmiękczać wody. Zupełnie miękka woda (o twardości bliskiej zeru) pozbawiona jest tzw. twardości węglanowej, która reguluje jej kwasowość i zasadowość. Pozostawiony w niej dwutlenek węgla powoduje, że woda nabywa właściwości korozyjnych. Rury, którymi płynie mogą więc korodować, a do wody pitnej przedostawać się cząsteczki miedzi, powodujące m.in. jej specyficzny zapach i smak.
Warto jednak wiedzieć, że całkowicie miękka woda nie jest wskazana nie tylko w przypadku instalacji miedzianych. Nie poleca się całkowitego zmiękczania wody, również z uwagi na jej niekorzystny wpływ na niektóre urządzenia AGD, ponieważ styczność zupełnie zmiękczonej wody z metalowymi elementami znajdującymi się w domowych sprzętach może powodować ich korozję.

Zmiękczanie wody płynącej w miedzianych instalacjach

Jeśli w naszym domu instalacje wykonane są z rur miedzianych nie oznacza to, że musimy borykać się z twardą wodą. Może być ona zmiękczona ale do stopnia uznawanego za optymalny dla przewodów miedzianych, który wynosi do 50-60 mg CaCO3, czyli do minimum 3,36 dH (stopni niemieckich). Warto w tym miejscu dodać, że minimalna zalecana twardość dla wody pitnej wynosi ok. 3,4 dH.
Zmiękczacz wody jest urządzeniem, które pozwala ustawić precyzyjnie stopień zmiękczania wody w domowej instalacji i praktycznie dowolnie dostosowywać go do naszych potrzeb. Najczęściej użytkownicy ustawiają twardość wody po zmiękczaniu na 6-9°dH, uznając te wartości za najbardziej optymalne.

Tagi
isntalacja wodna / miękka woda / rury miedziane / twarda woda / zmiękczacz wody / zmiękczanie wody

Artykuły powiązane

Uzdatnianie wody Dlaczego warto zainwestować w zmiękczacz wody?

Twarda woda to problem z, którym boryka się większość gospodarstw domowych w Polsce. Niestety jest on najczęściej bagatelizowany. Całkiem niesłusznie, […]

Uzdatnianie wody Na co warto zwrócić uwagę wybierając zmiękczacz wody?

Wyjściowym parametrem, od którego warto zacząć, jest twardość wody. Informacja o stopniu twardości wody oraz jej zużyciu w domu lub […]

Uzdatnianie wody Zmiękczacz wody a przydomowa oczyszczalnia ścieków

Zmiękczacz wody to urządzenie, którego montaż zaleca się w przypadku większości polskich domów. Doprowadzana do nich woda odznacza się bowiem […]

Uzdatnianie wody Zmiękczacz wody w praktyce – dobry zakup czy zbędny wydatek?

O tym, jak zmiękczacz wody sprawuje się w domu i czy jego montaż był słuszną decyzją, patrząc z perspektywy czasu […]

Popularne

Dom energooszczędny Budowa domu a nowe prawo budowlane