Sprawne ogrzewanie domu

Każda instalacja grzewcza wymaga przeglądu przed następnym sezonem grzewczym. Również w trakcie okresu grzewczego mogą wystąpić sytuacje, które mogą nas zaniepokoić, a z którymi łatwo możemy sami sobie poradzić.

Sprawne ogrzewanie domu

Czysty kocioł

Sprawne ogrzewanie domu-1

Zanieczyszczenia w komorze spalania kotła kondensacyjnego – po roku eksploatacji.

Jedną z głównych czynności serwisowych jest otworzenie kotła i usunięcie wszelkich osadów z komory spalania i wymiennika, w którym spaliny przekazują ciepło wodzie zasilającej ogrzewanie domu. Przy spalaniu gazu zawsze powstają osady, a ich zbyt duża ilość prowadzi do ograniczenia skuteczności przekazywania ciepła. A to z kolei, powoduje obniżenie sprawności kotła, czyli większe zużycie gazu.

Można spotkać użytkowników kotłów, którzy uważają, że coroczny serwis jest niepotrzebny, że jak coś działa, to nie powinno się do tego zaglądać itp. W najlepszym przypadku będą oni płacić wyższe rachunki za ogrzewanie. 

Jeśli co jakiś czas nie zajrzymy do kotła i nie usuniemy z niego zanieczyszczeń, te będą gromadzić się, zmniejszając sprawność kotła. W skrajnym przypadku mogą doprowadzić do zatkania syfonu odpływowego, za pomocą którego kondensat odprowadzany jest z kotła do kanalizacji. A zatkany syfon spowoduje, że wody w kotle będzie coraz więcej i więcej, co może nawet doprowadzić do jego uszkodzenia.

Ciśnienie w instalacji grzewczej

Ciśnienie w naszej instalacji może zmieniać się podczas jej eksploatacji. Można je kontrolować na manometrze kotła lub zabudowanym na instalacji. Zawsze powinien być przynajmniej jeden manometr wskazujący jakie jest ciśnienie w instalacji. Dlaczego jest to istotne? Bo spadki cieśnienia mogą poinformować nas o nieszczelnościach w instalacji, które należy usunąć. Ciśnienie poniżej 1 bar wpływa na obniżenie skuteczności przekazywania ciepła, a także sprzyja szybszemu wytrącaniu się osadów – zanieczyszczeń.

Chociaż nie jest to najlepszym rozwiązaniem, ale wszelki spadki ciśnienia wody w instalacji powinniśmy wyeliminować, uzupełniając ją wodą wodociągową. Zwykle sami możemy to zrobić, otwierając odpowiedni zawór, aż ciśnienie osiągnie wymaganą wartość np. 2 bar. Każda porcja „świeżej wody” w instalacji grzewczej zwiększa ilość tlenu, który negatywnie wpływa na pracę instalacji i może być przyczyną jej korozji. Dlatego nie powinno się wymieniać wody w instalacji każdego roku, ponieważ skróci to jej żywotność – uzupełniamy tylko ubytki wody, wtedy kiedy jest to potrzebne.

Zapowietrzenie instalacji

Tlen z wody może wytrącać się podczas jej nagrzewania i ochładzania, skutkiem tego jest tzw. zapowietrzenie instalacji. Z czasem może pojawić się go całkiem sporo. A że tlen „idzie do góry”, to będzie się gromadził w najwyższych punktach instalacji – np. w grzejnikach. W nowych instalacjach, w pierwszym okresie grzewczym, możemy nawet kilka razy odpowietrzać grzejniki. W następnych latach może wystarczyć odpowietrzenie kilku grzejników tylko raz. Oczywiście, problem powietrza w instalacji można łatwo rozwiązać stosując tzw. separator powietrza. Na bieżąco usuwa on powietrze z instalacje, a że trochę kosztuje nie jest powszechnym elementem wyposażenia nawet nowoczesnych instalacji grzewczych.

Jak poznać, że grzejnik jest zapowietrzony? Jeśli odczujemy, że w danym pomieszczeniu jest zimniej niż zwykle – może to świadczyć o zapowietrzeniu grzejnika. Aby to stwierdzić, wystarczy dotknąć płytę grzejnika w jego górnej części. Jeśli jest zapowietrzony, cieplej będzie od strony głowicy, a zimniej im bardziej będziemy się od niej oddalać – na końcu grzejnika odczujemy wyraźnie niższą temperaturę grzejnika, niż na jego początku.

Sprawne ogrzewanie domu

Odpowietrzanie grzejnika za pomocą specjalnego kluczyka

Aby odpowietrzyć grzejnik, wystarczy odkręcić korek odpowietrzający, za pomocą specjalnego kluczyka lub nawet śrubokrętem. Po odkręceniu korka usłyszymy „syk” towarzyszący wydostawaniu się powietrza z grzejnika. Jeśli zacznie lecieć woda, mamy pewność, że grzejnik został odpowietrzony i powinien już pracować „normalnie”.

Po odpowietrzeniu kilku grzejników może zmniejszyć się ciśnienie wody w instalacji. Warto to sprawdzić i w razie potrzeby dopuścić „świeżej” – do uzyskania optymalnego ciśnienia w instalacji.

Co jakiś czas warto również  wyczyścić grzejnik w środku – bowiem z czasem może zgromadzić się w nim spora ilość kurzu. Wybierając grzejnik warto więc zwrócić uwagę, czy łatwe będzie jego czyszczenie – w niektórych grzejnikach wystarczy jedną ręką zdjąć kratkę aby uzyskać dostęp do wnętrza grzejnika, w innych może to być znacznie trudniejsze.

Przepompowe naczynie wzbiorcze

Ważnym elementem wyposażenia każdej instalacji jest przeponowe naczynie wzbiorcze. Jego zadaniem jest wyrównywanie zmieniającego się ciśnienia w instalacji. Podczas przeglądu instalacji również powinno zostać sprawdzone.

Sprawne ogrzewanie domu

Przed sezonem grzewczym powinna być sprawdzona cała instalacja grzewcza

Naczynie wzbiorcze jest to mały zbiornik, koloru czerwonego w instalacjach centralnego ogrzewania lub niebieskiego w instalacjach wody użytkowej, podzielony na dwie części. Jedną część naczynia wypełnia woda z instalacji, a druga napełniona jest gazem – azotem. Obie oddzielone są membrana – tzw. przeponą.

Zdarza się, że przyczyną spadku ciśnienia wody w instalacji jest właśnie nieprawidłowa praca naczynia przeponowego. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy spadnie ciśnienie w przestrzeni naczynia wypełnionej gazem. Jeśli jest go za mało, manometr wskaże nisze ciśnienie w instalacji grzewczej. Taka sytuacja może mieć również miejsce, jeśli membrana zostanie uszkodzona – wówczas naczynie przestanie „pracować”.

Uszkodzone przeponowe naczynie wzbiorcze należy wymienić na nowe. Jeśli serwisant stwierdzi, że to tylko zbyt małe ciśnienie gazu, należy je uzupełnić azotem. Niestety, serwisanci zamiast azotu często stosują powietrze – co może być przyczyną przedostawania się tlenu do naszej instalacji, a w efekcie jej zapowietrzanie.

To tylko kilka aspektów, na które powinien zwrócić uwagę serwisant i użytkownik instalacji, aby zawsze w domu było ciepło. Każda instalacja wymaga przeglądu przed sezonem grzewczym. Po to, żeby mieć pewność, że wszystko działa jak należy i że nie zostaniemy bez ogrzewania, jak zrobi się naprawdę zimno. Sprawdzony i oczyszczony kocioł, odpowietrzona i właściwie pracująca instalacja grzewcza sprawią również, że będziemy płacić niższe rachunki za gaz.