Przegląd instalacji grzewczej przed zimą

Zanim sezon grzewczy ruszy na dobre, warto przeprowadzić przegląd instalacji grzewczej w domu. Regularne przeglądy pozwolą zapobiec awarii urządzeń grzewczych, wydłużą okres ich użytkowania i sprawią, że eksploatacja systemu grzewczego będzie bezpieczna.

Każdy użytkownik systemu grzewczego chce, aby praca domowej instalacji była bezawaryjna i energooszczędna. Aby nie narażać się na sytuację, kiedy zimą nasz kocioł nagle przestaje działać, a my jesteśmy skazani na przebywanie w wychłodzonych wnętrzach do czasu, kiedy usterka zostanie usunięta, jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy przeprowadzić przegląd instalacji grzewczej w domu.

Dlaczego przegląd instalacji grzewczej jest tak ważny?

Przegląd instalacji grzewczej da nam pewność, że przez cały sezon grzewczy będziemy odczuwać komfort cieplny w naszym domu. Pamiętajmy bowiem, że regularnie kontrolowana instalacja rzadziej ulega awariom.
Przeglądy i konserwacje zapewniają też bardziej optymalną pracę systemu grzewczego. Odpowiednio oczyszczony i wyregulowany kocioł osiąga wyższą sprawność energetyczną, dzięki czemu jego eksploatacja wiąże się z niższymi kosztami.
Warto mieć również na względzie, że koszt profilaktycznej konserwacji jest o wiele niższy niż koszt ewentualnej naprawy urządzenia grzewczego. Ponadto okresowe przeglądy wykonywane przez uprawnioną firmę są też warunkiem zachowania gwarancji na dane urządzenie grzewcze.
Co najważniejsze jednak, regularne kontrole dają nam gwarancję, że instalacja grzewcza jest bezpieczna w użytkowaniu.

Czas na przegląd instalacji grzewczej

Instalacja grzewcza powinna być konserwowana co najmniej raz w roku. Najlepiej, jeśli serwisant odwiedzi nasz dom w okresie postoju instalacji grzewczej. Sprawdzi wówczas dokładnie wszystkie elementy systemu i będzie mieć czas na przeprowadzenie konserwacji i ewentualne naprawy, zanim wnętrza domu będą wymagały ogrzewania. Jeśli jednak przed nadejściem jesieni z różnych powodów nie zdążyliśmy z takim przeglądem nie oznacza to, że mamy z niego zrezygnować. Serwisanta możemy zaprosić praktycznie w każdym momencie, oczywiście najlepiej przed tym, jak sezon grzewczy ruszy na dobre.
Konserwacja instalacji grzewczej powinna być wykonywana przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami – w przypadku urządzeń grzewczych będzie to serwisant, instalator, a w przypadku przeglądu przewodów kominowych dymowych i spalinowych – mistrz kominiarski.

Na czym polega przegląd instalacji grzewczej?

Specjalista z obsługi serwisowej standardowo dokonuje sprawdzenia wszystkich komponentów systemowych pod kątem występowania ewentualnych zanieczyszczeń lub zużycia. Do jego zadań należy także kontrola funkcji ważnych dla bezpieczeństwa eksploatacji jak również funkcji związanych z techniką regulacji.
W przypadku kotłów centralnego ogrzewania sprawdza się m.in. stan techniczny wszystkich elementów mechanicznych urządzenia oraz elementów zabezpieczających. W czasie przeglądu instalator kontroluje również szczelność elementów doprowadzających gaz i wodę oraz prawidłowe funkcjonowanie automatyki, dokonuje też jej regulacji.
W ramach przeglądu kominiarskiego uprawniony kominiarz przeprowadza m.in. badanie techniczne przewodów kominowych. Bierze przy tym pod uwagę ich drożność, szczelność oraz bieg kanałów. Sprawdza również miejsca wylotów (ujścia) komina oraz dokonuje kontroli podłączeń przewodów.

Gdzie szukać serwisanta?

Fachowy przegląd instalacji grzewczej powinien być wykonany przez uprawnioną do tego osobę. W tym celu należy zgłosić się do wyspecjalizowanej firmy, która zajmuje się instalacjami grzewczymi.
Z odpowiednim serwisantem urządzenia grzewczego możemy skontaktować się np. korzystając z pomocy jego producenta. Firma Viessmann oferuje m.in. sieć autoryzowanych firm serwisowych oraz 24-godzinną infolinię świadczącą pomoc techniczno-serwisową. W przypadku, gdy konieczny okaże się przyjazd służb serwisowych, pracownicy infolinii organizują ich przyjazd w jak najkrótszym czasie.
Dane adresowe firm serwisowych świadczących usługi w zakresie bieżącej obsługi oraz corocznych przeglądów urządzeń znaleźć można również na stronie www.viessmann-serwis.pl.

Użytkownicy urządzeń grzewczych Viessmann mogą też sprawdzić jak wygląda lista czynności serwisowych, które powinny zostać wykonane podczas autoryzowanego przeglądu urządzenia. W tym celu wystarczy odwiedzić stronę www.viessmann-serwis.pl/serwisonline/listaczynnosci , wpisać numeru katalogowy urządzenia (pierwsze siedem cyfr numeru fabrycznego) oraz wybrać roku eksploatacji urządzenia.