Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Grzejniki / Ogrzewanie podłogowe

Podłączenie grzejnika – jak podłączyć grzejniki do instalacji?

Podłączenie grzejnika do instalacji zależy od tego, czy grzejnik jest przystosowany do podłączenia bocznego (z boku grzejnika), dolnego (od dołu po prawej lub lewej stronie lub na środku). Jeśli grzejnik nie posiada tzw. tylnej strony, można go swobodnie obracać.

Podłączenie dolne z prawej strony

Rury zasilania i powrotu przyłączone są od dołu grzejnika, mogą wychodzić z podłogi lub ze ściany. Głowica termostatyczna wystaje bezpośrednio z grzejnika.

Podłączenie dolne z lewej strony

Po obróceniu grzejnika przyłącze znajdzie się po jego lewej stronie.

Podłączenie grzejnika dolne środkowe

Rury zasilania i powrotu przyłączone są od dołu na środku grzejnika. Głowica termostatyczna wystaje bezpośrednio z grzejnika.

Podłączenie boczne z prawej strony

Przy podłączeniu bocznym rury zasilania i powrotu podłączone są z boku grzejnika. Na przewodzie doprowadzającym wodę grzewczą (zasilanie grzejnika) znajduje się zawór termostatyczny prosty lub kątowy, na którym montuje się głowicę termostatyczną.

Podłączenie boczne z lewej strony

Po obróceniu grzejnika przyłącze boczne znajdzie się po jego lewej stronie.

Podłączenie grzejnika krzyżowe, zasilanie z prawej strony

Przy podłączeniu krzyżowym (przeciwległe) zasilanie zostaje przyłączone z prawej strony grzejnika, a powrót z lewej. Krzyżowe podłączenie grzejnika zapewnia równomierny rozkład temperatury na całej powierzchni grzejnika i jest stosowane przy grzejnikach długich, np. o długości powyżej 2000 mm.

Podłączenie krzyżowe, zasilanie z lewej strony

Obracając grzejnik zasilanie możemy podłączyć do grzejnika z lewej strony, a powrót z prawej strony.

Niewidoczne podłączenie grzejnika

W nowych instalacjach rury zasilania i powrotu prowadzone są w posadzkach i ścianach – czyli schowane. W grzejnikach przyłączonych od dołu rury pozostaną całkowicie niewidoczne, oczywiście jeśli będą wychodzić ze ściany. Uzyskuje się wówczas najlepszy efekt wizualny, a brak rur wystających z podłogi z pewnością ułatwi jej sprzątanie.

Budujesz lub modernizujesz dom?  Poznaj koszty systemu grzewczego w oparciu o kocioł kondensacyjny lub inne produkty marki Viessmann. Wypełnij formularz a specjaliści naszego Partnera bezpłatnie przygotują niezobowiązującą wycenę. 



Tagi
grzejnik / jak podłączyć grzejnik / niewidoczne podłączenie grzejnika / podłączenie boczne / podłączenie dolne / podłączenie grzejnik / podłączenie krzyżowe / podłączenie środkowe / rury zasilania / zasilanie grzejnika

Popularne

Dom energooszczędny Budowa domu a nowe prawo budowlane