Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Kotły

Po co wkład kominowy?

Jeśli stary kocioł gazowy lub na paliwo stałe zastępujesz nowoczesnym kondensacyjnym, musisz pomyśleć o systemie odprowadzenia spalin i doprowadzenia powietrza do kotła, który zapewni odpowiedni wkład kominowy. Jeśli nie zrobisz tego jak trzeba, możesz spodziewać się problemów…

Woda wykroplona ze spalin będzie negatywnie oddziaływać na komin i powodować jego zawilgocenie, które z czasem przejdzie na zewnątrz komina – do pomieszczenia. Woda ma odczyn kwaśny, co dodatkowo przyspieszona korozję zaprawy i cegły, a w efekcie powoduje bardzo szybkie niszczenie komina.
Pod wpływem działania wody, szczególnie przy kiepskiej jakości wykonania komina, fragmenty cegieł lub zaprawy mogą odpadać. Dostając się do kotła spowodują jego dodatkowe zanieczyszczenie, które może obniżyć sprawność urządzenia, a w skrajnym przypadku doprowadzić do jego uszkodzenia.
Dlatego właśnie powinieneś zainwestować w odpowiedni wkład kominowy do odprowadzenia spalin z kotła kondensacyjnego.

Spaliny w kotłach kondensacyjnych mają niską temperaturę: ok. 40-60°C.
Nie można zapewnić w nich wystarczającego ciągu naturalnego. Dlatego, wentylator pomaga im wydostać się na zewnątrz budynku. Praca wentylatora powoduje powstanie nadciśnienia w instalacji spalinowej, a niska temperatura sprawia, że wykrapla się z nich woda – kondensacja. Dlatego, tradycyjne kominy nie są dopuszczone do eksploatacji z kotłami kondensacyjnymi.

Przewody spalinowe do kotłów kondensacyjnych muszą być szczelne z uwagi na nadciśnienie i gromadzący się kondensat, a zarazem odporne na korozję i w ograniczonym zakresie na wysoką temperaturę. Tak więc, przy wymianie kotła na kondensacyjny, do komina trzeba włożyć rurę (wkład kominowy), np. ze stali nierdzewnej, która posiada dodatkowe uszczelnienia.

Wkład kominowy na kilka sposobów

Jeśli spaliny ze starego kotła (bez wentylatora – z tzw. otwartą komorą spalania), odprowadzane są wkładem kominowym z „nierdzewki” o średnicy np. 130 mm, nie możemy wykorzystać go bezpośrednio dla kotła kondensacyjnego. Wynika to z tego, że:

Tak więc, będziemy musieli wymienić stary wkład spalinowy na nowy wkład kominowy lub do obecnej rury 130 mm włożyć drugą o średnicy 60 lub 80 mm do odprowadzania spalin z kotła kondensacyjnego. Przestrzenią między rurą wewnętrzną a zewnętrzną kocioł może pobierać powietrze do spalania bezpośrednio z zewnątrz budynku.

Jeśli obecny tradycyjny kocioł gazowy ma zamkniętą komorę spalania (wentylator), to istniejący wkład spalinowy można wykorzystać dla nowego kotła kondensacyjnego.

Często przewody spalinowe do kotłów kondensacyjnych są wciągane (lub wpuszczane) w istniejące kominy lub nadające się do tego szyby (modernizacja starego budynku). Czasem kominy mają załamania (nie powinny być większe niż 30°), uskoki lub przewężenia, co uniemożliwia włożenie do komina sztywnego wkładu. Problem można rozwiązać rozkuwając ścianę komina w miejscu jego załamania i zamontować odpowiednie kształtki przewodu spalinowego. Łatwiejszy sposób, bez żadnego kucia, polega na zastosowaniu elastycznej rury kwasoodpornej, która idealnie nadaje się do renowacji przewodów spalinowych.

wkład kominowy

Montaż kwasoodpornych wkładów kominowych do kanałów (fot. Poujoulat)

Tagi
kocioł gazowy / kocioł kondensacyjny / komin / spaliny / wkład kominowy

Popularne

Dom energooszczędny Budowa domu a nowe prawo budowlane