Pelet paliwem przyszłości

Pelet jest to nowoczesne i ekologiczne paliwo, o zapewnionej przyszłości. Do jego produkcji wykorzystywane są odpady drzewne (trociny, wióry, zrzyny), słoma zbóż, słoma rzepaku oraz inne rośliny energetyczne.

Pelet paliwem przyszłości

Pelet powstaje w wyniku zgniatania i sprasowywania biomasy pod bardzo dużym ciśnieniem, bez udziału środków chemicznych. Efektem końcowym są granulki w kształcie walca o średnicy 6-8 mm i długości 20-50 mm. Pelet powstaje w 100% z naturalnych surowców, dlatego też otrzymuje się doskonałe paliwo o bardzo dobrych właściwościach energetycznych i o możliwości automatycznego podawania paliwa do kotła.

Pelet charakteryzuje się niską zawartością wilgoci 8-12%, a jego spalanie jest bar­dzo przyjazne dla środowiska – z neutralnym bilansem emisji CO2. Popiół uzyskany ze spalania peletu drzewnego może być wykorzysty­wany jako nawóz.

Porównanie peletu z innymi paliwami:

  • 2 kg peletu zastępuje 1 l oleju opałowego,
  • zmiana paliwa na pelet to zmniejszenie emisji CO2 o 2,5 kg na każdym zaoszczędzonym w ten sposób litrze oleju opałowego,
  • 1,5 tony peletu zastępuje 1 tonę węgla,
  • 1 m3 drewna litego ~ 2,5 m3 zrębków ~ 0,5 t peletu,
  • z 1000 kg spalonego peletu zostaje jedynie ok. 5 kg popiołu, który może być wykorzystany jako naturalny nawóz.
Pelet paliwem przyszłości

 

 

Nowoczesny kocioł pelet-owy EasyPell firmy Viessmann.

 

 

 

Pelet sprzedawany jest w workach lub luzem. Pelet luzem transportowany jest w wagonach z pompami silosowymi i wdmuchiwany przez układ przewodów giętkich do magazynu. W worki pakowany jest najczęściej po 15 lub 25 kg, lub w duże worki tzw. big bag 1000 kg.

Jeśli ogrzewanie olejowe jest w całości wymieniane na ogrzewanie peletem, jako magazyn idealnie sprawdzi się dotychczasowy magazyn na olej opałowy w piwnicy.

Pelet paliwem przyszłości

 

 

Kocioł Viessmann na olej opałowy Vitola Comferral, po modernizacji, która polegała na zastąpieniu palnika olejowego, palnikiem na pelet (źródło: www.kostrzewa.com.pl).

 

 

 

W połączeniu z dobrymi własnościami mechanicznymi, takimi jak łatwość transportowania, przechowywania oraz możliwość automatycznego dozowania, pelet stanowi największe potencjalne źródło energii odnawialnej na świecie, które zdoby­wa coraz większe rzesze zwolenników. Od kilkunastu lat wykorzystuje się go w systemach ciepłowniczych, do ogrzewa­nia budynków użytkowych i gospodarstw domowych w krajach wysoko rozwiniętych takich jak: Szwajcaria, Dania, Austria, Włochy, Niemcy.

Pelet paliwem przyszłości

 

 

Przykłady modernizacji kotłów olejowych Viessmann na pelet, przez zastosowanie palnika Peletowego (źródło: ABC PELLETU Krzysztof Kordas).

 

 

 

Pelet paliwem przyszłości Pelet paliwem przyszłości

 

Tagi
pompyciepla
Vitovolt
Wizualizacja pracy pompy ciepła
Kreator doboru produktu
Mapa salonów firmowych
Ankieta

Czym ogrzewasz dom?

Loading ... Loading ...