Olejowe kotły kondensacyjne

Kotły kondensacyjne kojarzone są gównie z kotłami gazowymi. Ale, również kotły olejowe, dzięki wykorzystaniu dodatkowej ilości ciepła ze spalin (kondensacja), mogą pracować z wysoką sprawnością obniżając koszty ogrzewania. Olejowe kotły kondensacyjne – co warto o nich wiedzieć?

Ze względu na zmieniające się ceny oleju opałowego istotne jest maksymalne wykorzystanie energii zawartej w paliwie. Jednym ze sposobów wykorzystania kondensacji w kotłach olejowych jest dodatkowy wymiennik ciepła (kondensacyjny) dołączonym do kotła (np. kocioł Vitoladens 300-T). Olejowe kotły kondensacyjne poprzez bardziej wydajną pracę mogą zmniejszyć koszty ogrzewania domu olejem opałowym.

Olejowe kotły kondensacyjne – zasada działania

Olej spalany jest w komorze spalania gdzie przekazuje ciepło wodzie grzewczej (bez kondensacji), następnie spaliny kierowane są do dodatkowego wymiennika ciepła (kondensacyjnego), gdzie odzyskuje się z nich dodatkową ilość ciepła.
W tradycyjnych kotłach olejowych nie można dopuścić do wykroplenia się woda ze spalin, bo może to prowadzić do uszkodzenia kotła. Dlatego muszą one utrzymywać minimalną temperaturę wody grzewczej ok. 40°C (tzw. dolne ograniczenie temperatury). W kotłach kondensacyjnych jest to niepożądane, ponieważ im niższa temperatura wody grzewczej tym kotły kondensacyjne pracują z wyższą sprawnością (następuje intensywniejsza kondensacja). Dlatego, olejowe kotły kondensacyjne mają specjalną konstrukcję np. dwuwarstwową powierzchnię grzewczą Biferral (stalowo-żeliwną). Jest ona połączeniem własności plastycznych stali (od strony wodnej) z żaroodpornymi własnościami żeliwa (od strony gorących spalin).

fot. Viessmann

fot. Viessmann

Dzięki specjalnej konstrukcji powierzchni grzewczej w samym kotle, niezależnie od temperatury wody grzewczej, nigdy nie wystąpi kondensacja. Kocioł nie musi utrzymywać minimalnej temperatury wody grzewczej i będzie całkowicie wyłączał się przy braku zapotrzebowania na ciepło dodatkowo oszczędzając paliwo. Kondensacja występuje dopiero w dodatkowym wymienniku ciepła Inox-Radial dołączonym do kotła. Wymiennik wykonany jest z wysokiej jakości stali szlachetnej i o specjalnej konstrukcji, która zapewnia maksymalne odzyskanie ciepła ze spalin.

Podsumowanie

Specjalne rozwiązania techniczne pozwalają na wykorzystanie kondensacji również w kotłach olejowych zasilanych ogólnodostępnym olejem opałowym. Jednocześnie olejowe kotły kondensacyjne są trwałe, niezawodne i przyjazne dla środowiska naturalnego.
Olejowe kotły kondensacyjne pracują ze sprawnością do 103%, zapewniając niższe koszty ogrzewania budynków nowych i modernizowanych. Dodatkowe oszczędności na kosztach ogrzewania można uzyskać stosując np. kolektory słoneczne do wspomagania ogrzewania ciepłej wody użytkowej.

ViCare
Kreator doboru produktu
Mapa salonów firmowych
Ankieta

Czym ogrzewasz dom?

Loading ... Loading ...