Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe – na czym polega jego samoregulacja?

Jak działa ogrzewanie podłogowe? Woda grzewcza przepływając rurami zatopionymi w wylewce betonowej przekazuje jej ciepło. Następnie wylewka oddaje ciepło posadzce wykończonej podłogi, a ta z kolei przekazuje je do pomieszczenia, które wyposażone jest w ogrzewanie podłogowe. Im większa będzie różnica temperatur pomiędzy posadzką podłogi a temperaturą w pomieszczeniu, tym podłogówka odda więcej ciepła aby ogrzać to pomieszczenie.

Ogrzewanie podłogowe – regulacja instalacji

Przy wzroście temperatury powietrza w pomieszczeniu maleje strumień ciepła oddawany przez podłogę. Wpływ okresowych zysków ciepła jest częściowo ograniczony przez samoregulację ogrzewania podłogowego. Polega ona na tym, że przy wzroście temperatury powietrza w pomieszczeniu maleje różnica między temperatura podłogi a temperatura powietrza, a co za tym idzie – maleje strumień ciepła oddawany przez podłogę. Na przykład, przy wzroście temperatury powietrza o 2°C, strumień ciepła oddawanego do pomieszczenia maleje o 1/3.

Rozpatrzmy przypadek, w którym woda grzewcza na zasilaniu ogrzewania podłogowego ma temperaturę 40°C, temperatura posadzki wynosi 25°C, a temperatura w pomieszczeniu 20°C. Po oddaniu ciepła pomieszczeniu w ilości Q=50 W/m² woda grzewcza na wyjściu z podłogówki ma temperaturę 35°C.
Jeśli temperatura w pomieszczeniu podniesie się, np. zwiększy się liczba przebywających w nim osób lub ilość promienia słonecznego docierającego do wnętrza itp., temperatura w pomieszczeniu podnosi się do 22°C – różnica temperatur między posadzką a temperaturą w pomieszczeniu zmniejszy się, tym samym ogrzewanie podłogowe odda mniej ciepła do pomieszczenia bo tylko 30 W/m² (o ok. 1/3).

Tagi
ogrzewanie podłogowe / podłogówka / regulacja ogrzewania podłogowego

Popularne

Dom energooszczędny Budowa domu a nowe prawo budowlane