Ocieplenie domu od wewnątrz

Chociaż nie zaleca się ocieplać domów od wewnątrz, czasami jest to jedyne rozwiązanie na polepszenie komfortu cieplnego wnętrz. Jeśli zdecydowaliśmy się na taki właśnie sposób, zadbajmy, o staranne wykonanie termomodernizacji.

Ocieplenie domu od zewnątrz

Elewacji nie wolno zabudowywać ociepleniem przede wszystkim wtedy, gdy jest zabytkowa – konserwator prawdopodobnie nie zgodzi się na zasłonięcie ścian zewnętrznych. To samo dotyczy domów z bali, domów o konstrukcji szachulcowej (mur pruski), domów o elewacji z pięknej, starej cegły – gdzie ważny jest pierwotny wygląd ścian zewnętrznych.

Zdarza się, że na ocieplenie domu od wewnątrz decydują się osoby mieszkający w budynkach wielorodzinnych i segmentach w zabudowie szeregowej, gdy na ocieplenie od zewnątrz nie zgadzają się pozostali sąsiedzi. To także jedyne rozwiązanie, gdy spotykamy się z oporem wspólnoty mieszkaniowej.

Ocieplenie domu od wewnątrz wełną mineralną

Wełna mineralna to najczęściej wybierany materiał do ocieplenia domów od wewnątrz. Materiał ten ma bardzo niski, korzystny, współczynnik przewodzenie ciepła λ = 0,032-0,04 W/(m·K). Charakteryzuje się także wysoką paroprzepuszczalnością. Wełna nie będzie blokowała przepływu pary wodnej od strony izolacji ku zewnętrznej powierzchni ściany.

Najczęściej do ocieplenia od wewnątrz wykorzystywane są płyty z wełny mineralnej szklanej lub skalnej. Płyty układa się na wcisk między profilami stalowego rusztu, który wcześniej należy przykręcić do ściany. Między wełną mineralną a murem należy zostawić 2-3-milimetrową przestrzeń wentylowaną – zabezpieczy ona przed kondensacją pary wodnej na ścianie.

Warstwą, z której nie można zrezygnować jest paroizolacja. Jej zadaniem jest powstrzymanie pary wodnej, aby nie dostała się w głąb wełny. Paroizolacja może być wykonana ze specjalnej folii paroizolacyjnej. Przykleja się ją do profili rusztu nośnego. Jej zakłady (szerokości 10-15 cm) uszczelnia się dodatkowo taśmą samoprzylepną. Także taśmą uszczelnia się połączenia folii ze ścianami lub podłogą. Na koniec do rusztu przykręcamy płyty gipsowo-kartonowe.

W ten sposób można ocieplić od wewnątrz wszelkiego typu ściany, łącznie z drewnianymi. W przypadku ścian drewnianych przed montażem rusztu nośnego (może być też drewniany) ściany należy zabezpieczyć mocując do nich folię paroprzepuszczalną.      

Ocieplenie domu od wewnątrz bloczkami

Do ocieplenia od wewnątrz służą specjalne bloczki z betonu komórkowego. To wąskie elementy o długości 60 cm, długości 39 cm i grubości 5-20 cm. Bloczki są lekkie i łatwe w obróbce. Mają mniejszą gęstość ni typowe bloczki, a dzięki temu niższy współczynnik przewodzenia ciepła (λ = 0,045 W/(m·K)). Bloczki przykleja się do muru klejem. Podczas ocieplenia trzeba pamiętać o oddylatowaniu ich od podłogi pasem taśmy piankowej i kontrolowaniu poziomu. Okładzinę z bloczków można wykonać na ścianach i sufitach. Wykańcza się ją tynkiem zbrojonym siatką z włókna szklanego, którą wtapia się w pierwszą warstwę tynku i na nią nanosi drugą.

Ocieplenie domu od wewnątrz płytami

Do wyboru mamy płyty gipsowo-kartonowe i  gipsowo-włóknowe połączone z ociepleniem lub płyty mineralne bez ocieplenia.

Płyty z ociepleniem – przykleja się je do ścian murowanych, podobnie jak w przypadku wykańczania ścian zwykłymi płytami g-k. To jakby skrócona wersja ocieplenia wełną mineralną, bo nie trzeba robić rusztu i mocować oddzielnie okładziny z płyt. Jest jednak większe ryzyko, że para wodna będzie się wykraplać między ścianą a płytami. Płyty takie sprowadzane są na zamówienie.

Płyty bez ocieplenia – to płyty silikatowo-wapienne, montowane do ścian odpowiednim klejem. Ich współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 0,042-0,10 W/(m·K). Płyty są paroprzepuszczalne i mają zdolność regulowania poziomu wilgotności w domu. Stosując je, unikamy ryzyka wykraplania się pary wodnej na styku płyt i ścian. Podobnie jak płyty z ociepleniem wykorzystuje się je tylko w budynkach murowanych. Wykończenie polega na wykonaniu podkładu tynkarskiego zbrojonego siatką z włókna szklanego – identycznie, jak w systemach ocieplania ścian od zewnątrz. Na podkładzie można ułożyć tynk lub gładź.