Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Termomodernizacja

Modernizacja kotłowni w starym domu

Pani Kasia z rodziną przeprowadziła się do swojego wymarzonego domu po remoncie trwającym kilka miesięcy. Choć nie wszystko co zaplanowali zostało wykonane, postanowili nie tracić czasu i resztę prac wykonywać na bieżąco zamieszkując już dom.
Niedługo po przeprowadzce nadszedł sezon grzewczy. Niestety przyniósł on nowym właścicielom niemiłą niespodziankę w postaci kosztów ogrzewania, które przerosły ich najśmielsze oczekiwania. Pierwszy sezon grzewczy w starym domu zakończył się rachunkiem na 9000 zł. Choć dotychczasowy kocioł gazowy pracował z pełną mocą, nowi mieszkańcy nie odczuwali komfortu cieplnego. Nie we wszystkich pomieszczeniach temperatura była na tyle wysoka, aby mogli cieszyć się przebywaniem w wyremontowanych wnętrzach.
Zarówno kosmiczne rachunki za ogrzewanie, jak i brak komfortu cieplnego tylko utwierdziły Panią Kasię, że kompleksowa termomodernizacja domu, uwzględniająca modernizację kotłowani jest niezbędna i trzeba ją wykonać nie czekając na kolejny sezon grzewczy.

 

Wymiana kotła na plus

Pierwszym krokiem inwestorów było wykonanie bilansu cieplnego starego domu. Wskazał on najbardziej problematyczne miejsca. Po wymianie okien i dociepleniu dachu Pani Kasia wiedziała, że niezbędna będzie również termoizolacja ścian oraz modernizacja systemu grzewczego.

Dotychczasowy wysłużony już piec nie pracował efektywnie, jego sprawność była stosunkowo niska, zużywał dużo paliwa. Uniemożliwił również inwestorom sterowanie temperaturą we wnętrzach domu oraz podpięcie ogrzewania podłogowego, wykonanego już w części pomieszczeń. Czynniki te spowodowały, że Pani Kasia i jej mąż zdecydowali się na wymianę kotła na nowy, jeszcze przed ociepleniem ścian zewnętrznych.
Prace nad modernizacją kotłowni inwestorzy powierzyli ekspertom z firmy Viessmann. Po zapoznaniu się z bilansem cieplnym domu i potrzebami inwestorów zaproponowali oni wymianę pieca na kondensacyjny kocioł gazowy nowej generacji Vitodens 222-F, czyli urządzenie kompaktowe z wbudowanym zasobnikiem wody użytkowej. Dzięki zintegrowaniu w jednej obudowie nowoczesnego kotła gazowego i zasobnika c.w.u. pani Kasia zyskała więcej miejsca w kotłowni, która miała jej posłużyć również jako pralnia. Modernizacja kotłowni pozwoliła również ograniczyć liczbę instalacji i rur prowadzonych po wierzchu ścian, zapewniając tym samym więcej przestrzeni do zagospodarowania np. na półki wiszące.

Fot. Kocioł Vitodens 222-F w zmodernizowanej kotłowni.

 

Nowe ogrzewanie w starym domu

Kocioł gazowy Vitodens umożliwił nie tylko lepsze zagospodarowanie wnętrza kotłowni, ale przede wszystkim zapewnił domownikom oczekiwany komfort cieplny. Dzięki modernizacji kotłowni inwestorzy mogą też wygodnie zarządzać pracą systemu grzewczego (z poziomu panelu dotykowego, lub zdalnie – np. za pomocą smartfona). Współpraca kotła z ogrzewaniem podłogowym zapewniła także odpowiednią temperaturę we wnętrzach pozbawionych grzejników. Inwestorzy mają również możliwość sterowania temperaturą osobno w różnych pomieszczeniach domu. Co równie ważne, już po pierwszym miesiącu użytkowania nowego kotła Vitodens 222-F, a jeszcze przed ociepleniem ścian, wysokość rachunków za gaz zmniejszyła się o 30%.

fot. Duży, dotykowy panel sterujący umożliwia bezproblemową obsługę kotła.

 

Woda bez kamienia

Modernizacja kotłowni okazała się dobrą okazją do montażu stacji uzdatniania wody Aquahome Duo. Dzięki niej z kranów w domu inwestorów wypływa przefiltrowana woda zdatna do picia i pozbawiona twardości, z którą dotychczas zmagała się Pani Kasia. Montaż stacji uzdatnia rozwiązał problem nieestetycznych, trudnych do usunięcia osadów kamiennych i wyeliminował ryzyko powstawania tzw. kamienia kotłowego, odpowiedzialnego m.in. za krótszą żywotność i większą awaryjność urządzeń podgrzewających wodę.

fot. Stacja uzdatniania wody Aquahome Duo

 

Urządzenia wykorzystane podczas modernizacji kotłowni w domu Pani Kasi:

Gazowy kompaktowy kocioł kondensacyjny nowej generacji z wbudowanym zasobnikiem c.w.u. ładowanym warstwowo lub z zasobnikiem z wężownicą rurową, o klasie efektywności energetycznej A. Kocioł wyposażony jest w zintegrowany interfejs WiFi, który pozwala zarządzać pracą systemu grzewczego praktycznie z dowolnego miejsca za pomocą aplikacji mobilnej ViCare. Posiada również Lightguide, czyli pasek świetlny LED, rozciągający się na całą szerokość urządzenia. Informuje on w czasie rzeczywistym o ogólnym stanie pracy kotła

Urządzenie typu 2w1 – jednocześnie usuwa nieprzyjemny smak i zapach chloru oraz zmiękcza wodę. Zanim woda trafi do kranów, w pierwszej kolejności jest filtrowana przez znajdujący się w stacji Aquahome Duo węgiel aktywny, który eliminuje związki chloru, wpływające negatywnie na smak i zapach wody. Następnie woda przepływa przez żywicę jonowymienną, która usuwa z niej jony wapnia i magnezu odpowiadające za jej twardość.

 


Przeczytaj również >> „Modernizacja instalacji grzewczej z wykorzystaniem pompy ciepła”

 


Tagi
kocioł gazowy / kocioł kondensacyjny / modernizacja kotłowni / stacja uzdatniania wody / wymiana kotła / zmiękczacz wody

Popularne

Dom energooszczędny / Formalności / Strona główna / Termomodernizacja Audyt energetyczny przed modernizacja domu. Wszystko, co warto wiedzieć