Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Fotowoltaika

Fotowoltaika w praktyce: ile miejsca zajmuje instalacja fotowoltaiczna?

Nie interesuje Cię fotowoltaika? Prędzej czy później zmienisz zdanie. Czy Twój dom przygotowany jest na przyszłość? Czy instalacja fotowoltaiczna będzie możliwa do wykonania w Twoim domu?

Nawet jeśli dzisiaj nie jesteś zainteresowany fotowoltaiką, w niedalekiej przyszłości zmienisz zdanie.
Jeśli budujesz lub modernizujesz dom, warto zostawić sobie „furtkę”, żeby za parę lat instalacja fotowoltaiczna była możliwa do  wykonania. Przede wszystkim, żeby łatwo znaleźć miejsce dla potrzebnej liczby paneli fotowoltaicznych – modułów PV.

Fotowoltaika dzisiaj i w przyszłości

Każdy potrafi liczyć i na pewno dokładnie analizuje czy dana inwestycja opłaci się.
Dla niektórych fotowoltaika będzie mało atrakcyjna. Z kolei innym już dzisiaj wyjdzie, że warto. Szczególnie jeśli można skorzystać z ciekawej formy dopłaty do instalacji fotowoltaicznej.

Jeśli nie dzisiaj, to na pewno za parę lat, każdy wróci do tematu fotowoltaiki, bo:
– prąd drożeje i trudno oczekiwać, że zmieni się to w przyszłości;
– instalacje fotowoltaiczne z każdym rokiem „powoli” tanieją;
– jeśli pomyślisz kiedyś o pompie ciepła, to fotowoltaika będzie jej doskonałym uzupełnieniem;
– jeśli obawiasz się czy, na emeryturze będziesz miał pieniądze na rachunki za prąd i ogrzewanie – instalacja fotowoltaiczna sprawdzi się jako inwestycja na przyszłość;
– dzięki fotowoltaice, z upływem lat, dom nie będzie tracił tak szybko na wartości.

Fotowoltaika, pompa ciepła, rekuperator – jeden system = dużo korzyści.

Moc instalacji fotowoltaicznej

Prąd w domu wykorzystujemy do zasilania telewizora, pralki, lodówki, itd. Możemy również wykorzystywać do ogrzewania i chłodzenia budynku, do zasilania rekuperatora. W zależności o tego, ile prądu zużywamy, potrzebować będziemy instalację PV o odpowiedniej mocy. Przykładowo:

– zużycie prądu: 3 000 kWh/rok – moc instalacji PV: ok. 3 kWp

– zużycie prądu: 5 000 kWh/rok – moc instalacji PV: ok. 5 kWp

W zależności od mocy instalacji i rodzaju zastosowanych modułów, zajmą one większą lub mniejszą powierzchnię dachu.

Fotowoltaika: potrzebna powierzchnia dachu

Załóżmy, że zastanawiamy się nad zastosowaniem modułów polikrystalicznych lub cienkowarstwowych, dla mocy obu instalacji na poziomie: ok. 4,1 kWp.

W pierwszym wariancie moduły zajmą powierzchnię dachu: ok. 26 m2, z modułami cienkowarstwowymi potrzebować będziemy ok. 51 m2 powierzchni.

Różnica w potrzebnej powierzchni wynika z tego, że pojedynczy moduł polikrystaliczny ma większą moc niż cienkowarstwowy i z wyższą sprawnością produkuje prąd ze słońca.

Podsumowując: to jaką powierzchnię dachu zajmą moduły fotowoltaiczne zależeć będzie od ich rodzaju.
Im mniejszą powierzchnię modułów będziemy potrzebować, tym łatwiej znajdziemy dla nich miejsce na dachu domu. Dla wstępnych szacunków i dla sprawnych modułów, możemy przyjąć, że dla mocy instalacji 1,5 kWp potrzebować będziemy ok. 10m2 powierzchni dachu. Przykładowo, dla instalacji PV 4 kWp – ok. 26 m2 powierzchni dachu.
Jeśli nie mamy lub nie chcemy prostego dachu, również możemy poradzić sobie. Przykład modułów na skomplikowanym dachu pokazaliśmy w artykule: Fotowoltaika na skomplikowanym dachu

Polikrystaliczny moduł PV: Vitovolt, firmy Viessmann.

Słońce zawsze dostępne

Żeby nasza instalacja fotowoltaiczna pracowała bezproblemowo i z maksymalną skutecznością, powinniśmy pamiętać o kilku rzeczach:

1. musimy zapewnić dostęp promieni słonecznych do modułów; elementy konstrukcyjne dachu, kominy, anteny satelitarne, drzewa, itp., nie mogą rzucać cienia na moduły – tak więc, może okazać się, że moduły możemy zamontować na mniejszej części dachu niż faktyczna jego wolna powierzchnia;

2. powinniśmy kontrolować stan zabrudzenia naszych paneli słonecznych; śnieg, pyły i zabrudzenia szyby będą ograniczać dostęp promieni słonecznych do modułów, co zmniejszy ich efektywność – mniejsza produkcja prądu słonecznego;

3.moduły należy czyścić, bo deszcz może nie usunąć wszystkich zabrudzeń – planując instalację warto sprawdzić, czy będziemy mieć łatwy dostęp do modułów dla ich czyszczenia;

Polecamy artykuł: 7 warunków do zadowolenia z fotowoltaiki 

Moduły Vitovol 200 zamontowane na dachu garażu.

Moduły fotowoltaiczne na gruncie

Jeśli nie mamy miejsca na dachu domu lub możliwości, aby zamontować na nim paneli, możemy poradzić sobie inaczej – zamontować moduły PV na gruncie, a dokładniej na specjalnie przygotowanej do tego konstrukcji wsporczej „przymocowanej do ziemi”.
Wiąże się to z wyższymi kosztami inwestycji, niż w przypadku ich montażu na dachu, ale… :

– będziemy mieć znacznie łatwiejszy dostęp do modułów, niż gdyby znajdowały się one na wysokim dachu;

– instalacja fotowoltaiczna będzie produkowała o ok. 3-5% więcej prądu ze słońca, niż dachowa – swobodny dostęp wiatru do modułów skuteczniej chłodzi je, a im niższa temperatura modułów, tym wyższa ich efektywność pracy;

Jeśli planujemy ustawić moduły w kilku rzędach, musimy pamiętać, że powinny znajdować się w odpowiedniej odległości od siebie – tak aby moduły w jednym rzędzie nie zasłaniał następnego – żeby nie rzucały cienia na inne moduły. W takim układzie będziemy musieli przeznaczyć większą powierzchnię terenu pod instalację, bo na 10 m2 powierzchni płaskiej zamontujemy moduły o mocy ok. 0,5 kWp.

Wymagana odległość między rzędami modułów: z.

Budując dom lub modernizując go, warto przewidzieć co będzie nam potrzebne w przyszłości. Odpowiednie wybory dzisiaj, pozwolą nam swobodnie dopasowywać się do zmieniających się cen paliw i energii, jak również do zmieniających się naszych oczekiwań i możliwości.

Tagi
fotowoltaika / instalacja fotowoltaiczna / moc instalacji fotowoltaicznej / moduły fotowoltaiczne

Popularne

Dom energooszczędny Budowa domu a nowe prawo budowlane