Kotly.pl
Patronat:
Viessmann
Strona główna/ ABC Ogrzewania / Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe – jak działa? Jak je wykonać?

Ogrzewanie podłogowe jest idealnym rozwiązaniem przy ogrzewaniu pompą ciepła, kotłem kondensacyjnym czy kolektorami słonecznymi. Niska temperatura wody grzewczej sprawia, że wymienione źródła ciepła pracują najefektywniej, zapewniając maksymalne oszczędności na kosztach ogrzewania.

Ogrzewanie podłogowe – najważniejsze zalety

W ogrzewaniu podłogowym grzejnikiem jest cała powierzchnia podłogi – „grzejnik” ma dużą powierzchnię, w około 70% oddaje ciepło przez promieniowanie. Ogrzewanie podłogowe zapewnia optymalny dla komfortu człowieka rozkład temperatury w pomieszczeniu, a temperatura posadzki wynosi jedynie od 26 do 29°C – czyli odczuwamy, że podłoga jest tylko lekko ciepła.
Ponadto duża powierzchnia „grzejnika” podłogowego i sposób oddawania ciepła pozwala na obniżenie temperatury w pomieszczeniu o 1 do 2°C bez pogorszenia komfortu cieplnego. Zapewnia to oszczędność energii na poziomie 6 do 12% w ciągu roku.

Szczegóły instalacji

Ogrzewanie podłogowe ułożone jest na stropie oddzielającym poszczególne kondygnacje budynku lub na podkładzie betonowym na gruncie (parter niepodpiwniczonego budynku). Składa się z izolacji przeciwwilgociowej, izolacji cieplnej, rur grzewczych, wylewki betonowej i posadzki (wykończenia podłogi).

ogrzewanie podłogowe

Budowa podłogówki

Izolacja przeciwwilgociowa

Ochronę przed wnikaniem wilgoci stanowi folia budowlana i/lub folia aluminiowa umieszczona na izolacji podstawowej np. płyta styropianowa z folią aluminiową.

Taśma brzegowa

Wykonana jest z pianki polietylenowej z dodatkową folią. Układana wzdłuż ścian oddziela wylewkę podłogi od konstrukcji budynku – pozwala wylewce betonowej „pracować”.

Ogrzewanie podłogowe a izolacja cieplna

Izolację ciepną stosuje się aby jak najwięcej ciepła było kierowane do ogrzewanego pomieszczenia, a jak najmniej uciekało w dół. W zależności od położenia pomieszczenia (podłoga na gruncie, nad ogrzewanym lub nieogrzewanym pomieszczeniem) zmienia się grubość izolacji cieplnej. W podłodze na gruncie grubość izolacji powinna wynieść ok. 10 cm, nad pomieszczeniem ogrzewanym może wynosić 3 cm, nieogrzewanym 5 cm.
Płyta izolacyjna wykonana jest ze styropianu (EPS 100) o grubości 30 mm i przyklejonej na jego powierzchni folii aluminiowej, najczęściej stanowi izolację podstawową. Na folii aluminiowej nadrukowana jest siatka, która ułatwia układanie rur grzewczych. Jeśli grubość płyty izolacyjnej jest niewystarczająca stosuje się izolację dodatkową o potrzebnej grubości (uzupełniającą).
Za pomocą specjalnych spinek rura grzewcza mocowana jest do płyty izolacyjnej.

ogrzewanie podłogowe

fot. Viessmann

Ogrzewanie podłogowe – rury grzewcze

ogrzewanie podłogowe

fot. Viessmann

W domach jednorodzinnych do ogrzewania podłogowego najczęściej stosuje się rury wielowarstwowe z tworzywa sztucznego o średnicy zewnętrznej 16 mm. W systemie ViPEX Viessmann, jest to rura wielowarstwowa Pex-Al-Pex – z wkładką aluminiową, która stanowi barierę tlenową i zapobiega nadmiernym wydłużeniom cieplnym rury. ViPEX jest systemem uniwersalnym, tę samą rurę można zastosować do ogrzewania podłogowego, grzejnikowego i wykonania instalacji ciepłej wody użytkowej w budynku (średnice rur ViPEX: 16×2 mm, 20×2 mm, 26×3 mm i 32×3 mm; maksymalna temperatura pracy: 95°C; maksymalne ciśnienie robocze: 10 bar).
W zależności od przeznaczenia danego pomieszczenia ilości ciepła jaką należy zapewnić do jego ogrzania i temperatury wody grzewczej, rury układa się w odległości od siebie (rozstaw), co: 100, 150, 200, 300 mm.

Wylewka betonowa (jastrych)

Podczas nagrzewania i wychładzania wylewka betonowa „pracuje”. Decydując się na ogrzewanie podłogowe dla ograniczenia spękań betonu stosuje się środki zwiększające jego plastyczność i wytrzymałość, tzw. plastyfikatory, włókna polipropylenowe czy siatkę zbrojeniową.

Posadzka (wykończenie podłogi)

W ogrzewaniu podłogowym posadzka może być wykonana z płytek ceramicznych, kamienia, wykładziny, parkietu, paneli podłogowych itp. Materiały te różnią się oporem cieplnym – stopniem trudności przekazywania ciepła (w większym lub mniejszym stopniu utrudniają przekazywanie ciepła).
Ogrzewanie podłogowe najlepiej sprawdza się z posadzką wykonaną z płytek ceramicznych czy kamienia – mają one najmniejszy opór cieplny. Wykładziny dywanowe, parkiet, utrudniają przekazywanie ciepła i dlatego już na etapie projektowania ogrzewania podłogowego należy uwzględnić ten rodzaj wykończenia podłogi.

Tagi
jak działa ogrzewanie podłogowe / ogrzewanie podłogowe / ogrzewanie podłogowe wylewka / podłogówka / rury grzewcze / zalety ogrzewania podłogowego

Artykuły powiązane

Ogrzewanie podłogowe Ogrzewanie podłogowe – na czym polega jego samoregulacja?

Jak działa ogrzewanie podłogowe? Woda grzewcza przepływając rurami zatopionymi w wylewce betonowej przekazuje jej ciepło. Następnie wylewka oddaje ciepło posadzce […]

Grzejniki / Ogrzewanie podłogowe Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

Ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem płaszczyznowym – grzejnikiem jest cała powierzchnia podłogi. Różni się od ogrzewania grzejnikowego głównie niższymi temperaturami wody […]

Popularne